Kolejna edycja branżowej konferencji Uniwersytetu Inwestycji Ziemskich już za nami


2023-04-26
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, staranna weryfikacja dokumentacji nieruchomości oraz wysoka inflacja, która raczej zostanie z nami na dłużej – to główne, wielokrotnie przywoływane podczas wystąpień wnioski płynące z kolejnej, drugiej już konferencji Uniwersytetu Inwestycji Ziemskich.

 

Całodniowa konferencja odbyła się w warszawskim Forcie w Parku Traugutta, dokąd zjechało z całej Polski ponad 200 gości: przedstawicieli wielu branż związanych z inwestowaniem, obrotem nieruchomościami, finansami, prawem, jak również liczni przedstawiciele ogólnopolskich i lokalnych mediów, a także Inwestorzy. Gości powitał Jakub Węglarski z Rodzinnych Inwestycji. Prelekcje podzielono na pięć części, a po każdej odbywał się panel dyskusyjny. W części pierwszej prof. Witold Orłowski rozpoczął mocnym, raczej niepozostawiającym złudzeń stwierdzeniem, że nie ma bezbolesnego sposobu zwalczania inflacji. Jedynym, skutecznym sposobem jest zmniejszenie ilości pieniądza na rynku – dowodził.

Prof. Witold Orłowski podsumował makroekonomicznie lata 2020-2022, próbując, między innymi, odpowiedzieć na pytanie, jak dzisiaj radzić sobie z wysoką inflacją. Wysoka inflacja utrzyma się dłużej i raczej ustabilizuje na poziomie 10%. Co jednak bardzo istotne – jak podkreślił prof. Orłowski – ceny nieruchomości w Polsce są znacznie bardziej stabilne i na ogół świetnie się sprawdzają jako długofalowa inwestycja.

Część drugą konferencji rozpoczęło wystąpienie Katarzyny Nosal z KPMG, która opowiadała o trendach panujących na rynku nieruchomości. Jak wyjaśniała, Polska wciąż pozostaje liderem w Europie środkowo-wschodniej pod względem liczby transakcji. Za to Warszawa niezmiennie od 15 lat jest najszybciej rosnącym rynkiem biurowym w Polsce. Michał Czynszak z firmy Muscari Capital także mówił o wysokiej inflacji, w tym o bardzo niepokojącej inflacji bazowej. Jednocześnie podkreślał, że w portfelu inwestycyjnym koniecznie trzeba mieć również grunty. W ciągu 18 lat cena ziemi rolnej w Polsce wzrosła o ponad 950%dowodził. Marcin Borkowski z kancelarii Borkowski&Wspólnicy wyjaśniał różne zawiłości prawno-podatkowe. Jak uzasadniał, zysk ze sprzedaży nieruchomości może być reinwestowany bez podatku, a opodatkowanie jest wymagane dopiero w momencie dystrybucji zysku.

Grzegorz Kaliszuk z firmy Phinance opowiadał o perspektywach rynku inwestycyjnego. Wyjaśniał, że mamy obecnie silny rynek pracy i naprawdę dobrą kondycję spółek. Tomasz Pustówka z Investment Partners wskazywał, że często mylimy oszczędności z inwestowaniem, gdyż oszczędności to jedynie odroczona konsumpcja.

W kolejnej części Marek Rybiec z iWealth Management mówił o miejscu gruntu w zbilansowanym portfelu inwestycyjnym. Zaznaczył jednak, że klient musi mieć możliwość dobrego wyboru inwestycji oraz możliwość dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Z kolei Rafał Bacławski z firmy IDF w swoim wystąpieniu mówił o zaletach i wadach inwestowania w złoto. Podpowiadał, że jeśli ktoś dzisiaj posiada złoto, ale nie jest właścicielem działki, powinien dobrze przemyśleć swoje działania inwestycyjne.

Michał Stanek z Q Value SA mówił o inwestowaniu z dreszczykiem emocji. Jak dowodził, musimy liczyć się z ryzykiem, dywersyfikować inwestycje, a nie kierować się wyłącznie emocjami. Tymczasem Tomasz Mrysz z firmy IPOPEMA TFI wyjaśniał zasady działania funduszy logistyczno-magazynowych. Jak zaznaczył, polski inwestor może korzystać również z inwestycji alternatywnych. Ostatnim prelegentem w tej części był Dariusz Seges z Rodzinnych Inwestycji, który tłumaczył, dlaczego inwestowanie w ziemię jest doskonałym pomysłem. Ziemia to dobro ograniczone – mamy tutaj stałą podaż, za to popyt ciągle rośniewyjaśniał. Warto zauważyć, że nieruchomości zakupione z rozsądkiem, zapłacone w całości i zarządzane z ostrożnością stanowią najbezpieczniejszą inwestycją na świecie – podsumował.

W przedostatniej części konferencji Błażej Kazimierczyk z Rodzinnych Inwestycji radził, jak dokonać właściwego wyboru przy zakupie działki. Z jego wystąpienia można wywnioskować, że najlepiej sprzedają się niewielkie działki o powierzchni od kilkuset do półtora tysiąca metrów. Warto również postarać się o zakup działki budowlanej oraz zweryfikować stan dokumentacji oraz faktyczne uzbrojenie terenu. Wybór gruntu jest procesem wieloetapowym – tłumaczył. Kolejne wystąpienie przygotował Łukasz Dąbrowski z kancelarii Dąbrowski&Partnerzy, który – jak poprzednicy – przestrzegał przed pochopnym i nieprzemyślanym wyborem inwestycji. Filip Zaliszewski z Home Estate również poruszył kwestię ryzyka, stwierdzając dość jednoznacznie, że w inwestowaniu nie da się uniknąć ryzyka, bo gwarancja zysku to najbardziej puste słowo XXI wieku. O perspektywach i wyzwaniach stojących przed rynkiem PRS w Polsce mówiła Karolina Furmańska z firmy Cushman&Wakefield. Podobno obecnie ponad 10 000 mieszkań jest w najmie, a ich ceny bezustannie rosną. Co ciekawe, z badań wynika, że większość osób w inwestowaniu w nieruchomości nie widzi żadnego ryzyka. Szymon Grochowski oraz Przemysław Mączewski z Panattoni Europe podpowiadali, na co zwrócić uwagę podczas zakupu nieruchomości, żeby w konsekwencji zwiększyć jej wartość. Dość zaskakujące wystąpienie miała Maria Semczyszyn z firmy M Entertainment, która na podstawie swoich doświadczeń w produkcji programów telewizyjnych i filmów podpowiadała, w jaki sposób przygotować ciekawą ofertę zakupu czy sprzedaży nieruchomości. Jak zaznaczyła, najlepiej osadzić ofertę na jakimś konkretnym motywie, z licznymi wizualizacjami i dobrym tytułem.

W piątej, ostatniej części konferencji, ze swoją ciekawą prelekcją wystąpił prof. Marek Belka, który – podobnie jak prof. Witold Orłowski – wyjaśniał zawiłości zjawiska inflacji oraz w jaki sposób można z nią walczyć. Na inflacji na pewno tracą oszczędzający, a zyskują ci, którzy akurat inwestują w drożejące aktywa. Nie byłoby dzisiaj kryzysu – przekonywał – gdybyśmy wchodząc do UE, od razu zdecydowali się wprowadzić euro, gdyż dzisiaj polityczna wola utrzymania euro w krajach europejskich jest niezwykle silna. Profesor odpowiadał również na serię pytań zgromadzonych gości. Konferencję poprowadził Ernest Bodziuch, dziennikarz ekonomiczny, który również moderował rozmowy podczas licznych paneli dyskusyjnych.

 

***

 

UIZ jest unikalną inicjatywą mająca na celu rozpowszechnianie wiedzy inwestycyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji w ziemię. UiZ wspiera biznes, demonstrując praktyczne modele współpracy, jak również najlepsze rozwiązania w obrocie ziemią. Uczestnicy konferencji będą mieli możliwość skorzystania z know-how wiodących praktyków biznesu, firm doradczych oraz ekspertów, jak również zapoznania się z najlepszymi propozycjami inwestycyjnymi w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się 19 września 2019 r (relację z wydarzenia można obejrzeć TUTAJ).

 

Organizatorem wydarzenia jest Universe Properties Group®

Partnerem Merytorycznym jest firma Rodzinne Inwestycje® (www.rodzinneinwestycje.pl)

Zapraszamy również na nasz blog: www.grunttoziemia.pl

 

 

O firmie

Rodzinne Inwestycje jako ekspert rynkowy aktywnie angażują się w działania edukacyjne, aby Inwestorzy mieli pełną świadomość inwestycyjną i wiedzę o tym, jak znaczące dla własnego bezpieczeństwa finansowego jest posiadanie odpowiednio wyselekcjonowanego gruntu, zwłaszcza zabezpieczonego aktem notarialnym. W 2020 roku spółka otrzymała Certyfikat „Produkt Warmia-Mazury” przyznany przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za promocję regionu i rozwój gruntów zlokalizowanych na terenie województwa.

Nadesłał:

lena.pytkowska@pankowalski.com.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl