Komfortowy system wentylacji w domach jednorodzinnych


Komfortowy system wentylacji w domach jednorodzinnych
2016-09-07
Odpowiednia wentylacja domu ma ogromne znaczenie zarówno dla samego budynku, jak i komfortu wszystkich jego mieszkańców. W nowoczesnych, dobrze ocieplonych domach zalecanym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która skutecznie odzyskuje ciepło, obniża koszty ogrzewania oraz zapewnia zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach. Zalety tego systemu przedstawia architekt Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG i Paweł Fornal, ekspert z firmy Zehnder.

Oszczędność i przyjemny klimat

Decyzję o zastosowaniu rekuperacji można podjąć na każdym etapie budowy domu, jednak najkorzystniej jest pomyśleć o tym już na etapie wyboru projektu, przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dzięki temu można znacznie obniżyć koszty inwestycji i zaoszczędzić na czasie. Prawidłowa wentylacja domu ma pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie jego mieszkańców. Dzięki idealnemu dopasowaniu do konstrukcji budynku, rozwiązanie to sprawdza się znakomicie niezależnie od rozkładu pomieszczeń. Do głównych zalet systemu należą: energooszczędność, redukcja kosztów ogrzewania oraz utrzymywanie stałej wymiany powietrza pozwalającej na ograniczenie zbyt dużej wilgotności, która wpływa niekorzystnie na stan budynku. Dodatkowo system wentylacji usuwa nieprzyjemne zapachy z kuchni lub łazienki oraz likwiduje nadmiar wilgoci, zapobiegając tworzeniu się pleśni. Rekuperacja pozwala również na ograniczenie hałasu z zewnątrz oraz całkowicie eliminuje obecność insektów w domu. Nie trzeba także wietrzyć pomieszczeń poprzez otwieranie okien, co usuwa przeciągi, zapobiega wpadaniu pyłków i alergenów - wyjaśnia Paweł Fornal, ekspert z firmy Zehnder.


Jak działa system rekuperacji?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która odzyskuje energię z powietrza już raz ogrzanego. Świeże powietrze jest zasysane z zewnątrz budynku przez czerpnię i kanałami wentylacyjnymi napływa do wymiennika ciepła (rekuperatora) w centrali wentylacyjnej. Równocześnie do rekuperatora zasysane jest z domu zużyte powietrze, które przechodzi przez wymiennik ciepła i oddaje ciepło powietrzu, które zostało dostarczone z zewnątrz. Zużyte jest wyrzucane z budynku przez tzw. wyrzutnię. Oba strumienie nie mieszają się ze sobą, a jedynie mijają, oddając sobie energię. Oczyszczone i podgrzane powietrze rozchodzi się po pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon. Ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego jest jednakowa. Łatwa obsługa całego systemu pozwala indywidualnie dopasowywać ilość napływającego powietrza, regulować poziom temperatury oraz trybu pracy poszczególnych funkcji urządzenia. W domach jednorodzinnych stosuje się najczęściej rekuperatory krzyżowe - tłumaczy Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Efektywnie i energooszczędnie

Wietrzenie pomieszczeń w celu dostarczenia świeżego powietrza generuje duże straty energii, przez co naraża nas na dodatkowe koszty, dlatego wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła jest inwestycją wartą polecenia i jej montaż z pewnością się opłaca. Jeśli decydujemy się na budowę domu niskoenergetycznego, zastosowanie rekuperacji jest wręcz niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Pamiętajmy także, że do każdego projektu domu przygotowany musi być oddzielny projekt systemu rekuperacji - podsumowuje architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Nadesłał:

Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
http://www.archipelag.pl

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~Romek, 2016-09-09 09:51:21

    W domu /mieszkaniu konieczna jest dobra wentylacja http://www.tanie-ogrzewanie.pl/kominy-stalowe-wentylacja


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl