Koszulka dobra na lato


Koszulka dobra na lato
2016-08-31
Historia koszulki w kształcie litery „T” ma już ponad 200 lat. W tym czasie wiele się zmieniło. Sam wyrób mocno związał się z kulturą, sportem, wojskiem i pracą. Sama koszulka także ewoluowała.

Dziś najbardziej zaawansowane technologicznie modele w niczym nie przypominają tych, w które pod koniec XIX wieku wyposażono amerykańskich marynarzy. Współcześnie koszulki przydają się nie tylko jako odzież idealna do wykonywania ciężkich prac fizycznych, lecz także jako atrybut podczas rekreacji. Latem często prowadzimy aktywniejszy tryb życia, niż w pozostałych porach roku. Jeździmy na rowerze, wspinamy się po górach, chodźmy na długie spacery. Ważne, aby dopasować odpowiednią garderobę do uprawianej aktywności.

 

Pot i wilgoć z dala od ciała

Koszulka termoaktywna to specjalny rodzaj odzieży oddychającej, wykonanej z tkanin syntetycznych, których technologia – w ciągu ostatnich lat – uległa diametralnej zmianie. Obecnie są one wydajniejsze niż naturalna bawełna. – Funkcja odprowadzania wilgoci na zewnątrz ubrania zapewnia wysoki komfort terminczy podczas treningu. Dodatkowo koszulki mają wstawki z materiału w siatkę pod pachami i na plecach, co również wzmaga proces prawidłowego i bezpiecznego chłodzenia rozgrzanego po wysiłku ciała. Ponadto, ułatwia cyrkulację powietrza w obszarach o największej temperaturze i potliwości – wyjaśnia Emil Sieligowski, ekspert marki LAHTI PRO, dostarczającej modną i bezpieczną odzież ochronną. Specjalny materiał koszulki na bazie poliamidu, o konstrukcji kanalikowej posiada naturalną zdolność przenoszenia pary wodnej na zewnątrz tkaniny. Dzięki temu w czasie intensywnego wysiłku, skóra pozostaje sucha. Ponadto, z pomocą przychodzi kolejna funkcja koszulek termoaktywnych, czyli szybkie wysychanie. – Podkoszulka jest bardzo przyjemna w dotyku, a elastyczna dzianina o gramaturze 130 g/m2 doskonale dopasowuje się do ciała. Jej mała objętość sprawia, że świetnie sprawdza się również jako pierwsza warstwa ubrania. Lekka tkanina, z której została uszyta jest gwarantem skuteczniejszego transportu potu na zewnątrz – dodaje Emil Sieligowski, ekspert marki LAHTI PRO. Koszulka dopasowuje się do ciała, podkreśla sylwetkę i nie krępuje ruchów.

Działanie koszulki termoaktywnej, pomimo zaawansowanej technologii, jest bardzo proste. Tkanina szybciej odprowadza wilgoć niż ją przyjmuje. Jest to możliwe dzięki jej specjalnej konstrukcji. Większe otwory do odprowadzenia potu znajdują się od strony skóry. A gdy pot przedostaje się na zewnątrz koszulki, między materiałem a ciałem powstaje cienka smuga ciepłego powietrza, która gwarantuje pożądany komfort. W przeciwieństwie do standardowej bawełny pochłaniającej wilgoć i przyklejającej się do ciała.

Jednak, aby technologie ukryte w odzieży termoaktywnej mogły zadziałać, musi zostać spełniony jeden warunek – odzież powinna być kompletna. Nie powinniśmy zakładać na termoaktywną koszulkę dowolnej bluzy czy swetra. Blokujemy wówczas zaawansowane właściwości koszulki. Nie dość, że koszulka termoaktywna przestanie działać, to my wystawimy się na ryzyko zatrzymania wilgoci pomiędzy ubraniami.

Dbaj o termoaktywność  

Częstym zaniedbaniem ze strony posiadaczy koszulek termoaktywnych jest pomijanie odpowiedniej konserwacji tej odzieży.  Ubrania termiczne po każdym wysiłku należy wyprać. Dzięki temu zachowają swoje właściwości. Nieprana odzież termoaktywna będzie znacznie słabiej wchłaniać pot. Ważny jest też właściwy sposób prania. Nie powinniśmy używać do tego zmiękczaczy. Najlepsze będą proszki dedykowane dziecięcym ubrankom lub zwykłe szare mydło. Pamiętajmy, że zaniechanie odpowiedniej konserwacji, może doprowadzić do szybszego zużycia się membran oraz konieczności zakupu nowej odzieży.

Świetna prezencja, komfort na treningu, pewność siebie i wygoda – to wszystko zapewniają koszulki termoaktywne. Skorzystają z nich także ci, którzy z racji wykonywanej profesji, zmuszeni są do dużego wysiłku fizycznego.

Nadesłał:

RedPen

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl