Kupujesz projekt - pomyśl o ogrzewaniu
Czy wiesz, że rodzaj ogrzewania, który wybierzesz dla swojego domu, może determinować wybór projektu gotowego? Jakie rozwiązania pomogą Ci zaplanować instalację grzewczą bez konieczności inwestowania dodatkowych pieniędzy w trakcie trwania budowy czy uciążliwych przeróbek po jej zakończeniu.
Projekty domów zachwycają nas swoim wyglądem. Przeglądając ich bogatą ofertę szybko znajdujemy ten, który odpowiada naszym upodobaniom.
Jednak podjęcie decyzji wyłącznie na podstawie naszych estetycznych oczekiwań, często prowadzi do późniejszych problemów na budowie czy nawet uniemożliwia uzyskania na nią pozwolenia.
- Nasi konsultanci czasami już po krótkiej rozmowie z inwestorem proponują mu inny projekt niż ten, na który wstępnie się zdecydował - mówi Marta Hawrylak z DOM.pl. - Wystarczy, że uzaskają kilka odpowiedzi na pytania dotyczące warunków panujących na działce, budżetu przewidzianego na budowę czy też funkcji mieszkalnych, jakie ma spełniać, a już wiedzą, które projekty domów będą najwłaściwsze.
Największa baza projektów domów umożliwia jednak znalezienie takiego projektu, który różni się pod względem rozwiązań konstrukcyjnych a zachowuje oryginalny wygląd, który nam się spodobał. - Już na stronach, gdzie umieszczone są projekty domów,inwestor może zobaczyć "projekty podobne" do tego, który go zainteresował - dodaje Marta Hawrylak z DOM.pl.
Projekty domów a instalacja grzewcza
Wybór sposobu ogrzewania warto dokonać już na etapie wyboru projektu domu. Można zapoznać się z rozwiązaniami, jakie zastosował projektant, pamiętając, że przewidział on w projekcie wszystkie elementy, które pozwolą na przeprowadzenie poprawnej instalacji.
Jeżeli jednak chcemy zmienić rodzaj ogrzewania bądź szukamy projektu domu, który przewiduje właśnie wybrane przez nas rozwiązanie, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.
Ogrzewanie piecem gazowym lub dwufunkcyjnym piecem elektrycznym
Przeglądając projekty domów nie musimy szukać takich, które przewidują dodatkowe pomieszczenie na kotłownię. Możemy wybrać estetyczne kotły, które montuje się w kuchni czy łazience. Warto jednak wiedzieć, że kubatura tych pomieszczeń musi być zgodna z przepisami.
Jeżeli nasza działka nie ma podłączenia do sieci gazowej, konieczne jest zamieszczenie zbiornika na gaz, co będzie wymagało dodatkowego miejsca na naszej parceli.
Ogrzewanie pompą ciepła
Tu również musimy przewidzieć miejsce na działce na montaż kolektora gruntowego. Warto wiedzieć, że kolektor poziomy powinien mieć powierzchnię nawet dwa razy większą niż powierzchnia do ogrzania. Dlatego to rozwiązanie posiadające wiele zalet i będące jednym z wyznaczników naszej świadomości energooszczędnej, wymaga posiadania dość sporej działki.
Warto pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na pompę ciepła, potrzebny nam będzie szczegółowy projekt instalacji oraz adaptacja projektu do instalacji pompy ciepła.
Jeżeli pompa ciepła ma być połączona z zasobnikiem wody użytkowej, wybrane przez nas projekty domów powinny zawierać dodatkowe pomieszczenie. Będzie ono niezbędne również w przypadku wyboru pieców na paliwo stałe czy olejowe, które również połączymy z zasobnikiem wody.
Ogrzewanie systemem solarnym
Jeżeli zdecydujemy się na montaż kolektorów słonecznych na dachu, projekt domu powinien przewidywać jego optymalny kąt nachylenia - 45 stopni. Jeśli kąt nachylenia dachu jest niższy, zysk energetyczny będzie większy latem, a w przypadku wyższego kąta nachylenia - zysk większy będzie zimą.
Pamiętajmy, że projekty domów warto wybierać również patrząc na usytuowanie względem stron świata. W naszym klimacie kolektor będzie miał najwyższą sprawność, jeżeli będzie skierowany na południe. Jeżeli jest to niemożliwe, pomyślmy o większej powierzchni wybieranych kolektorów.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego wymaga odpowiednio wytrzymałego stropu oraz zachowania właściwych grubości warstw izolacyjnych i konstrukcyjnych. Warto więc pomyśleć o nich na etapie wyboru czy adaptacji projektu domu.
Projekty domów z naszej bazy zawierają część instalacyjną. Na jej podstawie możemy dowiedzieć się, jakie rozwiązanie zostało zaproponowane przez architekta i porównać je z naszymi oczekiwaniami. Pamiętajmy, że zanim zdecydujemy się na projekt i zaplanujemy jego kosztowną adaptację, prowadzącą do zmiany systemu grzewczego, zwróćmy się do konsultanta z pytaniem, czy w bazie nie istnieje projekt domu spełniający nasze oczekiwania.
- Pośród ponad 11 tysięcy projektów istnieje duża taka szansa... - dodaje z uśmiechem Marta Hawrylak z DOM.pl