Maszyny rolnicze niezbędne w każdym gospodarstwie


2014-02-19
W każdym gospodarstwie rolnym, większym czy mniejszym, stosowane są maszyny, które usprawniają wykonywanie niezbędnych prac związanych z uprawą i zbiorem plonów.

Dawny sprzęt rolniczy napędzany był ręcznie lub przy użyciu zwierząt domowych, współcześnie jest on w pełni zmechanizowany, co przekłada się na efektywność wykonywanych prac.

Wśród powszechnie wykorzystywanych w gospodarstwie maszyn rolniczych wyróżnia się samobieżne, czyli posiadające własny napęd, oraz wymagające dodatkowej siły napędowej, którą dostarcza ciągnik. Wiele z nich to maszyny wielofunkcyjne, które łączą w sobie cechy kilku sprzętów, co z kolei pozwala na jednoetapowe wykonywanie pewnych rodzajów prac.  
Najważniejszą maszyną występującą w każdym gospodarstwie jest ciągnik rolniczy, umożliwiający prowadzenie prac związanych z wykorzystaniem dodatkowego sprzętu pozbawionego własnego napędu. Konstrukcja ciągnika jest przystosowana do prac ziemnych, stąd pojazd wykazuje dobre właściwości poruszania oraz zwrotność w terenie. Urządzenia rolnicze są montowane do ciągnika za pomocą układu zawieszenia, który tworzą łącznik centralny i belki dolne podnoszone hydraulicznie. Sprzęt współpracujący z ciągnikiem zyskuje w ten sposób niezbędną siłę napędową.

Przykładem maszyn wymagających współpracy z ciągnikiem mogą być:

  • agregat uprawowy – wykorzystywany przy spulchnianiu ziemi w okresie orki,
  • kosiarka – służąca do koszenia traw, przydatna przede wszystkim w okresie sianokosów,
  • siewnik – usprawniający prace związanie z zasiewem zbóż i nasion warzyw oraz roślin,
  • opryskiwacz i rozsiewacz – stosowany przy nawożeniu upraw.

Równie często wykorzystywaną maszyną jest kombajn, maszyna samobieżna, niewymagająca dodatkowej siły napędowej. Kombajn stosowany jest przede wszystkim w czasie żniw, kiedy zbierane są ziarna zbóż. Wielofunkcyjny charakter maszyny, wynikający z połączenia kosiarki i młocarni, bardzo usprawnił prace związane ze żniwami, przyspieszając ścianie kłosów, oddzielanie ziaren i cięcie słomy – w sytuacji, gdy ma być ona zaorana, a nie wiązana w snopki. Kombajn jest bardzo wydajną maszyną, ograniczającą straty plonów i czas potrzebny na ich zbieranie. Z tego też względu producenci maszyn rolniczych poddali modyfikacji standardową konstrukcję, chcąc dostarczyć sprzęt przydatny w jeszcze innych pracach wykonywanych w gospodarstwie. Tym sposobem dostępnych jest kilka rodzajów kombajnów, pozwalających na sprawne zbieranie nie tylko ziaren zbóż, ale też roślin strączkowych, owoców, a nawet ziemniaków czy buraków.  

Wydajność maszyn rolniczych zależy od jakości części mechanicznych i ich odporności na eksploatację. Dlatego niezbędne jest nie tylko dokonywanie stałego przeglądu i konserwacja maszyny, ale też wybór części, które będą w pełni odpowiadać parametrom napędu.

We współpracy z HarvestBelts.biz

Nadesłał:

blackppp

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl