Miasto monitorowane – miasto bezpieczne Od badań do rozwiązań w zakresie monitoringu miejskiego
Monitoring miejski stał się już standardem w wielu polskich miastach. Rośnie świadomość korelacji między rozwojem inteligentnych systemów dozoru wizyjnego a jakością prewencji i poprawą bezpieczeństwa.
Jak pokazują badania, m.in. „Bezpieczne miasto 2018”, z roku na rok władze samorządowe – od małych lub średnich miejscowości po duże aglomeracje – coraz chętniej inwestują w nowoczesne systemy obserwacji. Ulice i skrzyżowania, place, parkingi i tereny rekreacyjno-sportowe – przestrzeń publiczna, zamknięta i otwarta wymaga obecnie obserwacji całą dobę, siedem dni w tygodniu. Wątpliwości co do celowości rozwijania monitoringu miejskiego w zasadzie nie ma już nikt. Monitoring jest istotnym narzędziem prewencji i pracy dochodzeniowej policji i straży miejskiej. Także w opinii publicznej, mimo pewnych obiekcji związanych
z ochroną prywatności, obecność kamer w miastach przyjmuje się jako niemal naturalną kolej rzeczy przyczyniającą się do większego poczucia bezpieczeństwa. Uzasadniając tę pozytywną ocenę, warto odnieść się choćby do konkretnych badań na temat stanu już funkcjonujących systemów, a także perspektyw ich modernizacji w przyszłości. Takowe prowadzone są m.in. w ramach programu badawczego „Bezpieczne Miasto 2018” – organizowanego przez Koalicję na rzecz Bezpieczeństwa, we współpracy z Axis Communications.
„Bezpieczne Miasto 2018” – zarys badań
W ostatnim cyklu badań, przeprowadzonych w na reprezentatywnej próbie ponad 200 osób – prezydentów i burmistrzów (nadzorujących Policję, Straż Miejską, Urzędy Gminy) - z 222 miast (powyżej 20 tysięcy mieszkańców, w tym wojewódzkich, jak Gdańsk, Wrocław, Katowice, Poznań), zadano pytania związane
z obecnością, funkcjonowaniem i skutecznością monitoringu miejskiego, w tym m.in. o:
· -liczbę kamer wykorzystywanych do obserwacji określonych przestrzeni, od skrzyżowań, przez parkingi i place, tereny zielone i środki transportu;
· -podmioty mające dostęp do miejskiego systemu monitoringu wizyjnego, tj. mogące prowadzić obserwację objętych systemem obiektów;
· -liczbę interwencji policji, straży miejskiej i innych służb odpowiedzialnych za zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa podjętych na podstawie obserwacji prowadzonej przy pomocy miejskiego systemu monitoringu;
· -rozbudowę i/lub modernizację miejskiego systemu monitoringu.
Z przeprowadzonych badań wynika, m.in. że:
Spośród 187 biorących w badaniu miejscowości tylko 4 nie posiadają systemu monitoringu. 33 miasta (18% badanych) posiadają od 50 do 100 kamer ogółem, z czego średnio 10-30 kamer służy do obserwacji skrzyżowań, 15-30 kamer do obserwacji placów i skwerów, 20-25 do monitorowania parkingów, 20-25 chroni obiekty użyteczności publicznej (urzędy, domy kultury, obiekty sportowe itp.). 21 miast (11% badanych) posiada od 100 do ponad 300 kamer. Bezkonkurencyjny w tej kategorii okazuje się Poznań (ponad 500 kamer) i Legnica (ponad 470 urządzeń, przy czym większość w ramach inteligentnego systemu transportowego ITS).
Kilka miast zadeklarowało wykorzystanie zaawansowanego inteligentnego systemu transportowego ITS. Wśród nich jest m.in.: Bydgoszcz (56 urządzeń), Legnica (333), Lublin (25), Poznań (ponad 100), Rzeszów (279), Krosno (poniżej 20), Olsztyn (powyżej 100). W większości przypadków podmiotem odpowiadającym za monitoring miejski jest policja, straż miejska, jednostki organizacyjne urzędów miejskich, w tym np. wydziały transportu.
71 miast (38% badanych) posiada systemy w pełni oparte na kamerach sieciowych IP, wśród nich m.in. Działdowo, Żagań, Ełk, Tarnowskie Góry, Bochnia, Szczytno czy Suwałki. 55 miejscowości (30% badanych) posiada systemy w większości oparte na kamerach sieciowych (od 50% do 99% zasobów), a jedynie 6 miast (3% badanych) polega na systemach w pełni opartych na kamerach analogowych.
W 26 miastach (ok. 14%) w roku 2016, w oparciu o miejski system monitoringu, podjęto każdorazowo ponad 1000 interwencji policji, straży miejskiej i innych służb odpowiedzialnych za zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa. Warto przy tym zaznaczyć, że np. w Poznaniu było to niemal 8,5 tys. interwencji (w 2017 r. – ponad 870), w Gdyni – 7,6 tys. (2017 r. - ok. 7,3 tys.), w Bielsku-Białej - ok. 5,8 tys.), czy w Bydgoszczy – 3,97 tys.
Badania „Bezpieczne Miasto 2018” dowodzą, że systemy dozoru wizyjnego, w tym ich modernizacja w stronę sieciowych rozwiązań, stanowią ważny element w lokalnej polityce bezpieczeństwa. Ważne, że mniejsze miasta (do 50 tys. mieszkańców) wykorzystują funkcjonalność monitoringu nie tylko do obserwacji ulic i skrzyżowań, parków i placów, ale także obiektów użyteczności publicznej oraz środków masowego transportu. Co ciekawe,
w niektórych przypadkach inwestycje te – jeśli chodzi o skalę - wypadają bardziej imponująco niż w większych aglomeracjach.
Rozwiązania szyte na miarę
Władze miast w zamówieniach publicznych nie stosują już wyłącznie kryterium kosztowego, ale też jakościowego usług związanych z budowaniem i obsługą prostych, jak i kompleksowych systemów dozoru wizyjnego. W tym kontekście warto wspomnieć o owocnej współpracy gmin z Axis Communications. Spośród wielu rozwiązań, zyskujących na popularności na uwagę zasługują w pierwszej kolejności kamery sieciowe AXIS Q1785-LE oraz AXIS Q1786-LE. To urządzenia najnowszej generacji z 32-krotnym zoomem i funkcją OptimizedIR, dzięki której całe pole widzenia pozostaje zawsze oświetlone równomiernie, także w trudnych warunkach. AXIS Q1785-LE i AXIS Q1786-LE doskonale sprawdzają się w monitoringu miejskim również dlatego, że wykorzystują technologię Corridor Format, która umożliwia efektywną obserwację z większą rozdzielczością scen pionowych, np. długich ulic, ciągów komunikacyjnych, ogrodzeń i obrzeży obiektów. Format ten zapewnia wychwycenie większej liczby detali danej sceny niż w przypadku obrazowania panoramicznego. Jako takie są więc przystosowane także do nadzoru ruchu w pasie ochrony obiektów infrastruktury krytycznej.
Innymi rozwiązaniami stosowanymi w zakresie dozoru miast są ponadto:
· seria AXIS Q60: to zaawansowane i szybkie kopułkowe kamery PTZ przeznaczone do prowadzenia wysokiej jakości nadzoru rozległych obszarów;
· seria AXIS P13: to wysokiej jakości kamery stałopozycyjne z cyfrowymi funkcjami PTZ
i strumieniowaniem multi-view przeznaczone do użytku wewnątrz i na zewnątrz budynków;
· seria AXIS Q35: to stałopozycyjne kamery kopułkowe Full HDTV z technologią Lightfinder zapewniające wyraźny obraz w każdych warunkach
Te oraz inne produkty Axis, także w zakresie monitoringu transportu (ITS), znalazły również uznanie włodarzy miasta Łodzi. Prezydent miasta – Hanna Zdanowska – zdecydowała się na modernizację monitoringu, gdyż, jak przyznaje – „bezpieczeństwo obywateli jest dla mnie priorytetem, a system dozoru miasta jest jednym z narzędzi służących poprawie komfortu życia”. Początkowo firma Axis zainstalowała zintegrowany system dozoru wideo złożony z 89 kamer sieciowych w 22 kluczowych lokalizacjach. Na życzenie zamawiającego system ten znacząco rozbudowano i obecnie obejmuje on ponad 400 kamer miejskich i transportowych.
Głos branży
Zadaniem ekspertów należy stawiać na zwiększanie bezpieczeństwa miast w sposób racjonalny oraz zgodnie
z potrzebami mieszkańców i takie podejście wpisuje się w perspektywę inwestycyjną wielu włodarzy. Potwierdza to m.in. konsultant merytoryczny badań z ramienia Koalicji na rzecz bezpieczeństwa i Axis – Agata Majkucińska - która dodaje również, że „po pierwsze - dozór wizyjny w miastach uznaje się już za codzienność – pozwala chronić obywateli, monitorować ruch, utrzymywać porządek publiczny. Po drugie, nie tylko policja zamierza korzystać z dobrodziejstw monitoringu; i – po trzecie - 78% włodarzy miast widzi potrzebę dalszego inwestowania w większą liczbę kamer w ciągu 3 lat”.
Relacjonując wyniki badań, Agata Majkucińska podkreśla jednocześnie, że „w opinii zarządzających monitoringiem miejskim nie musi on być drogim, ani czasochłonnym, ani też przesadnie rozbudowanym przedsięwzięciem. Kluczowa jest funkcjonalność i możliwość konwergencji systemów”. Jak dodaje inny ekspert Axis - Karol Dominiczak -„tak właśnie projektujemy systemy, aby były elastyczne i aby nowe urządzenia można było integrować z istniejącymi systemami analogowymi, co eliminuje konieczność wymiany całego sprzętu. Nasza otwarta platforma umożliwia stopniowe dodawanie nowych funkcji i elementów, od enkoderów i kamer po zwiększone środki bezpieczeństwa i bardziej rozbudowane funkcje analizy wideo”.
Dodatkowe informacje o firmie Axis Communications:
Marek Pavlica, Regional Communications Specialist Eastern Europe, Axis Communications
Telefon: + 42 0 734 319 237, E-mail: marek.pavlica@axis.com
Irmina Dzyr-Rainka, Senior Account Manager, PRIMUM Public Relations
Telefon:+ 48 22 728 313 510, E-mail: i.dzyr-rainka@primum.pl
Informacje o Axis Communications
Axis oferuje innowacyjne rozwiązania z zakresu zabezpieczeń, które umożliwiają kształtowanie inteligentniejszego i bezpieczniejszego świata. Jako światowy lider rynku sieciowych systemów wizyjnych, Axis wyznacza kierunki rozwoju branży przez nieustanne wprowadzanie nowatorskich produktów sieciowych opartych na otwartych platformach oraz zapewnia klientom wartościowe rozwiązania za pośrednictwem globalnej sieci partnerów. Axis prowadzi długofalową współpracę z partnerami zapewniając im wiedzę oraz przełomowe produkty sieciowe przeznaczone zarówno na istniejące, jak i nowe rynki. Axis zatrudnia około 3143 dedykowanych pracowników w ponad 50 krajach świata, wspieranych przez sieć ponad 90 000 partnerów. Firma została założona w 1986 roku i jest notowana na sztokholmskiej giełdzie NASDAQ pod symbolem AXIS. Więcej informacji o firmie Axis można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.axis.com.
Nadesłał:
primum_pr
|