Michael Page: Nowe technologie zmieniają rynek pracy
Dynamiczny rozwój internetu oraz branży telekomunikacyjnej kreuje zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów od programowania i zarządzania projektami IT, a także osoby potrafiące efektywnie wykorzystywać nowe media w działaniach sprzedażowych i marketingowych. Zdaniem ekspertów z firmy doradztwa personalnego Michael Page, w 2011 r., podobnie jak przed rokiem, problemu ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć absolwenci uczelni informatycznych, a także wykwalifikowani programiści i osoby zarządzające projektami. Obecnie najpopularniejsze są stanowiska z poziomu specjalista, starszy specjalista, konsultant, analityk biznesowy, architekt rozwiązań i project manager. Wynagrodzenie oferowane zatrudnionym na nich osobom, w zależności od rodzaju firmy i doświadczenia, może wynosić od 6 000 zł do 18 000 zł. Według ekspertów, duży wpływ na sytuację na rynku pracy w IT mają fuzje i przejęcia w sektorze bankowym. Skonsolidowane spółki odchodzą od starszych technologii na rzecz nowocześniejszych i bardziej popularnych środowisk.
„W 2010 r. zaobserwowaliśmy widoczny wzrost rekrutacji na stanowiska w IT" - mówi Michał Kapinos, konsultant w Michael Page. - „Większe zainteresowanie firm profesjonalistami z tej branży spowodowane było kilkoma czynnikami. Z jednej strony poprawa nastrojów wśród pracodawców i wzrost oczekiwań w stosunku do wyników finansowych spółek odmroziły budżety inwestycyjne dla inicjatyw informatycznych. Z drugiej zaś - potrzeba pozyskania dodatkowych specjalistów i kwalifikacji z rynku pracy skłoniła firmy do weryfikacji już istniejących kompetencji w organizacjach. To z kolei niesie za sobą wzrost mobilności pracowników na wyższych szczeblach organizacji".
Zdaniem Michała Kapinosa w ciągu najbliższych lat możemy spodziewać się dalszego wzrostu zapotrzebowania na wysokiej klasy specjalistów od technologii mobilnych, wirtualizacji oraz coraz bardziej popularnego przetwarzania w chmurze, czyli tzw. „cloud computing''.
Wraz z dynamicznym rozwojem internetu, mediów społecznościowych i telefonii komórkowej na rynku pracy pojawiają się też nowe zawody. Takim przykładem jest m.in. szkoleniowiec aplikacji mobilnych oraz copywriter SMS-ów, zachęcający klientów do udziału w promocjach i konkursach. Firmy coraz więcej inwestują również w marketing i reklamę internetową, w związku z czym wzrasta zapotrzebowanie na moderatorów dyskusji, a także content designerów planujących długofalową strategię obecności firm w internecie. Na wysokość pensji nowych specjalistów wpływa kilka czynników. Przeważnie są to osoby pracujące zdalnie, a ich wynagrodzenie zależy przede wszystkim od intensywności pracy, pomysłowości, inwencji i zaangażowania.