MISSION (IM)POSSIBLE – czyli porządek u nastolatka


MISSION (IM)POSSIBLE – czyli porządek u nastolatka
2023-02-20
Pokój nastolatka można opisać słynnym cytatem z filmu "Dzikość Serca" – "symbol niezależności i wiary w wolność jednostki". Stanowi bardzo osobistą strefę, do której nasze nastoletnie pociechy przywiązują dużą wagę, nadając jej indywidualny rys.

Warto więc wspomóc je w mądrych decyzjach aranżacyjnych, podpowiadając ułatwiające utrzymywanie porządku rozwiązania stylistyczne, zaczerpnięte z obecnie popularnych trendów wnętrzarskich. O organizacji pokoju nastolatka opowiada Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR.

Pod modny klucz

Pokój nastoletniej pociechy nie musi być wnętrzarskim misz-maszem. Dobrym pomysłem jest ustanowienie wraz z naszym dzieckiem jednego motywu przewodniego, według którego będziemy dobierać nie tylko meble i wszelkie dodatki. Pomoże on także w utrzymywaniu odpowiedniego porządku:

- Aktualnie mamy do dyspozycji wiele ciekawych i różnorodnych stylów aranżacyjnych, które wspaniale wpisują się w wymagające gusta nastolatka. Pierwszym z nich jest BOHO, czyli kolorowy styl neohippie szturmem zdobywający „salony”. Dobrze współgra z kolorowym światem młodości eklektycznie łączącym wzory i motywy, przywołując na myśl Coachellę, Festiwal Kolorów, ukochane kapele, pierwsze miłości oraz potrzebę wolności – wyjaśnia Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR i dodaje:

- Po drugiej stronie mamy styl MODERN - prosty, technokratyczny, ale nie surowy. Doskonale wpasowuje się w gust zwolenników prostoty i… porządku, bo w takim wnętrzu łatwiej utrzymać wszystko pod kontrolą.

Ekspertka Galerii Wnętrz DOMAR wspomina także o aranżacjach w stylu ECO, który przez swoją uniwersalność, prostotę czy naturalne barwy zawsze jest w modzie. Co ciekawe, jest on bardzo zbliżony do nurtu skandynawskiego, najbardziej uwielbianego stylu Polaków. Stawia na naturalność i bezpretensjonalność.

Pudła, pudełka, pudełeczka

Spójne stylistycznie dodatki także pomagają uporządkować pokój nastolatka. Jednolita kolorystyka i materiał wykonania przedmiotów nie tylko  stworzą ład estetyczny, ale i… umysłu, co podkreślali teoretycy Bauhausu już w latach 20. ubiegłego wieku. A najprostszym i najszybszym sposobem na ukrycie różnych przedmiotów – przyborów szkolnych, kosmetyków czy kabli oraz ładowarek – są proste koszyki służące jako organizery, na przykład do szuflad.

- Takie pudełka pomogą opanować nieład panujący, na przykład, w skarpetkach, rajstopach czy bieliźnie. Jeśli jednak pociechy lubią bardziej industrialne klimaty, warto zestawić proste przedmioty z drewna i z tymi wykonanymi z metalu. Ciekawym rozwiązaniem jest drabinka z organizerami, zajmująca niewiele miejsca i stanowiąca ciekawy element dekoracyjny – mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR.

W porządkach na pewno przydadzą się gadżety do zadań specjalnych, czyli ładnie zaprojektowane przedmioty, które nie tylko ubarwią przestrzeń pokoju, ale i będą sprzyjać uporządkowaniu przestrzeni. Ekspertka Galerii Wnętrz DOMAR podpowiada, że mogą to być gazetniki w formie budynków, interaktywne tablice do wieszania, pojemniki z charakterystycznymi motywami, magnesy emotikony czy wiszące przyborniki. 

A co z oświetleniem?

Pamiętajmy także o odpowiednim doborze lamp -  które zadbają nie tylko o aspekty funkcjonalne, a przede wszystkim o dobrostan wzrokowy dziecka, co jest najważniejsze. Pamiętajmy, że przez większość roku korzysta ono ze sztucznego źródła światła i musi być ono jak najbardziej przyjazne jego oczom.

- Zacznijmy od lampy wiszącej. Producenci kuszą wzornictwem i kolorystyką, ale kształt i rozmiar lampy należy dobrać proporcjonalnie do powierzchni pokoju. W tych niewielkich i niskich - najlepiej zastosować  oświetlenie takie jak plafony i lampy wiszące  z regulacją podwieszenia. Z kolei w wysokich pomieszczeniach dobrze sprawdza się lampa sufitowa w postaci żyrandola wieloramiennego. I tu uwaga: warto pomyśleć o żyrandolu, które ma regulowane źródła światła, dzięki czemu można odpowiednio rozjaśniać lub przyciemniać pokój, a także ustawiać kąt padania – podpowiada Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR i dodaje: Jeśli chodzi o dekoracyjne elementy oprawy świetlnej – oczywiście pociecha ma prawo wyboru, lecz zasugerujmy oprawy jasne, które zapewnią ciepłą barwę oświetlenia.

O tym też pamiętajmy

Pokój nastolatka jest zawsze wielozadaniowy. Jest to jednocześnie sypialnia, salon i miejsce nauki. Najważniejsze jednak w pokoju nastoletniego dziecka jest biurko. Oczywiście kącik nauki i pracy, czyli stół lub biurko powinny być ustawione jak najbliżej okna i tak, aby światło dzienne nie padało bezpośrednio na monitor komputera czy laptopa. W celu zapewnienia optymalnego oświetlenia do nauki, należy ustawić biurko prostopadle do okna. Pamiętajmy też o prawo- lub leworęczności naszego dziecka przy ustawianiu biurka i lampy biurkowej. Sama lampka powinna mieć długie, wysuwane ramię umożliwiające przesuwanie i doświetlanie potrzebnej powierzchni biurka. Jej wysokość nie powinna przekraczać 40 cm, bowiem taka odległość jest optymalna dla wzroku. W pokoju dziecięcym nie może więc zabraknąć klasycznych, wzorowanych na słynnej Anglepoise, lampek ze sprężynową regulacją ramienia.  Te w wersji dokręcanej do parapetu – jako idealne lampki do czytania w łóżku.

Aranżacja pokoju nastolatka to trudne zadanie. Prócz omawiania wizji idealnego przestrzeni młodego człowieka, musimy wziąć pod uwagę jeszcze wiele aspektów, które będą funkcjonalne oraz pomogą utrzymać porządek. Tego typu rozwiązania znajdziemy w salonach wielu producentów na terenie wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR.

Nadesłał:

GUTPR
http://www.gutpr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl