Moja kariera w IT
Wywiad z Przemysławem Szatkowskim, Network Engineer w Atos Poland GDC.
Marta Gruszczyńska: Jak rozpoczęła się Twoja kariera w firmie Atos?
Przemysław Szatkowski: Kiedy skończyłem studia, szybko okazało się, że na zielonogórskim rynku pracy nie ma ofert dla Inżyniera sieciowego bez doświadczenia. Dlatego rozpocząłem poszukiwania pracy na szerszą skale i wówczas zaciekawiła mnie oferta pracy na stanowisko Network Operatora w bydgoskim oddziale Atos. Firma nie wymagała ode mnie wielkiego doświadczenia, a jedynie podstawowej wiedzy sieciowej z obszarów IT. W ofercie przeczytałem o pakiecie związanym z relokacją, który wspomógłby mnie finansowo oraz ułatwił przeprowadzkę do miasta oddalonego o 300 km od Zielonej Góry. Przy takich udogodnieniach zmiana miasta nie stanowiła już dużego problemu. Bardzo szybko okazało się, że firma zainteresowana jest moją osobą, w związku z czym ku mojemu zadowoleniu szybko stałem się pracownikiem międzynarodowej korporacji, grupy Atos w Polsce. Jest to mój pierwszy pracodawca, u którego od dwóch lat rozwijam kompetencje i kieruje swoją karierą.
PS: Obecnie zajmuję stanowisko Network Engineer w dziale Network Data Center & Communication Services (NDCS) i wciąż widzę dla siebie wiele możliwości, jakie otwiera przede mną firma. W Atos jestem w stanie dostrzec potrzeby klientów. Nie chodzi mi tutaj o potrzeby końcowych użytkowników, ale o potrzeby biznesowe innych przedsiębiorstw. Przyglądając się pracy menadżerów, którzy na co dzień są dla nas dużym wsparciem, mam możliwość zagłębienia się również w procesy biznesowe, jakie zachodzą w korporacji. Zdobycie doświadczenia, jako Network Operator było dla mnie swojego rodzaju przygotowaniem do pracy Network Engineera w Atos. Zakres obowiązków i wiedza praktyczna nabyta w pierwszym roku pozwoliła mi wdrożyć się w podstawowe zagadnienia sieciowe, a po niespełna dwóch latach objąć stanowisko inżyniera, którego zakres odpowiedzialności znacznie się poszerza. Było to dla mnie dużym wyzwaniem, które zawsze chętnie podejmuję.
MG: Co najbardziej cenisz w swojej pracy?
PS: Bardzo lubię dynamikę tej pracy. Zmiany w „żywej”, działającej sieci klienta są niekiedy bardzo ryzykowne. Potrzebna jest wtedy naprawdę spora wiedza oraz doświadczenie, aby przewidzieć wszystkie możliwe skutki zmian i uchronić się przed tymi niechcianymi. Dlatego też właśnie pracujemy w grupie, na tzw. open space, gdzie zasiadają Network Operatorzy i Inżynierowie. Taki układ ułatwia pracę, pozwala na wymianę doświadczeń oraz branie udziału w niezwykle cennych dyskusjach między osobami o bardzo różnych doświadczeniach i kompetencjach.
MG: Co Cię motywuje ?
PS: Największą motywacją do codziennego wstania z łóżka i przyjścia do pracy jest chęć uczenia się nowych rzeczy. Codziennie w drodze na ulicę Kraszewskiego 1, czy to rowerem, czy autobusem, zastanawiam się — ciekawe, co nowego się dzisiaj wydarzy i czego będę się mógł nauczyć. To jest dla mnie bardzo motywujące, bo lubię chłonąć nową wiedzę i zdobywać kolejne doświadczenia. Najwięcej mogę uczyć się opracowując incydenty sieciowe, czyli aktualne zgłoszenia problemów połączeniowych od klientów.
MG: Czy w Atos można się rozwijać, podejmować szkolenia?
PS: Tak, to na pewno dodatkowy atut pracy w Atos. Firma oferuje szkolenia techniczne z opcją certyfikacji, a także szkolenia miękkie. Możliwość doskonalenia umiejętności językowych jest także ogromnym atutem. Nie każdy ma okazję wsłuchać się na żywo w język, jakim operują rodowici mieszkańcy innych krajów. Ja w swoim zespole mam okazję rozmawiać z osobami z całego świata w języku angielskim i niemieckim. Są także zespoły komunikujące się np. w języku francuskim. Na początku jest to naprawdę duże wyzwanie, aby zrozumieć to, co słyszy się w słuchawce. Mimo 11 lat nauki języka niemieckiego nie byłem w stanie przez pierwsze trzy miesiące rozumieć stu procent rozmowy. Jąkałem się i ze stresu zapominałem najbardziej podstawowych słówek. Obecnie, nie mam żadnych problemów z porozumieniem się nawet przy dużych zakłóceniach czy hałasach po obu stronach „słuchawki”.
MG: Kto może znaleźć pracę w Atos?
PS: Jeżeli ktoś ma chęci i zapał do nauki oraz zdobywania nowej wiedzy, a brakuje mu technicznych, czy językowych umiejętności – Atos będzie tą osobą zainteresowany. Dzięki całemu zestawowi kursów oraz szkoleń każdy, może bez przeszkód podciągnąć swoje kwalifikacje zarówno językowe, jak i techniczne. Obecnie takie cechy osobowościowe dają przewagę i dodatkowe punkty podczas rekrutacji.
Szczerze zachęcam wszystkich, którzy liczą na rozwój osobisty, a przede wszystkim myślą o swojej karierze i przyszłości, do zapoznania się z ofertami pracy w Atos. Bardzo często organizowane są także Atosowe Akademie – bezpłatne, weekendowe szkolenia z różnych obszarów technicznych. W ostatnim czasie odbyły się m.in. Network Academy, Juniper Enterprise Academy, Juniper Security Academy i wiele innych, na które zaaplikować może każdy. Akademie kończą się egzaminem, a najlepsi uczestnicy otrzymują oferty pracy w firmie Atos.
Nadesłał:
tomaslew
|