Na co zwrócić uwagę i co należy wiedzieć rezerwując lot
Skycop przygotował listę wskazówek podczas zakupu biletów, które pomogą uniknąć kłopotów w podróży.
Samolot jest jednym z najpopularniejszych środków transportu – w 2017 roku prawie 4 miliardy pasażerów odbyło podróże drogą lotniczą i przewiduje się, że liczba ta będzie nadal rosła. Wraz ze wzrostem liczby pasażerów będzie też zwiększała się częstotliwość problemów związanych z rezerwacją lotów. Skycop przygotował listę wskazówek podczas zakupu biletów, które pomogą uniknąć kłopotów w podróży.
Zwróć uwagę na szczegóły
Wydaje się to zabawne, ale wiele błędów wynika z nieprawidłowo podanych danych osobowych. Zamienione litery w nazwisku, bądź pseudonim wpisany jako imię mogą być przyczyną wielu nieporozumień, a nawet doprowadzić do sytuacji, w której nie zdążymy wejść na pokład. Dlatego przed zakupem biletu należy dwukrotnie sprawdzić wszystkie ważne dane, takie jak imię, nazwisko czy numer dokumentu tożsamości. Jeżeli ktoś kupuje bilet w naszym imieniu, dopilnujmy, żeby ta osoba sprawdziła poprawność naszych danych.
Cel podróży
Ze względu na dużą liczbę lotnisk na całym świecie, powinniśmy być wyczuleni na zbieżność ich nazw. Warto więc zachować ostrożność podczas rezerwowania lotu, aby wylądować we właściwym kraju. Podróżujący, który chce odwiedzić starożytne miasto Grenada w Hiszpanii może nie być zachwycony, gdy wyląduje na karaibskiej wyspie o nazwie Grenada lub gdy pomyli francuski Paryż, z tym w Teksasie.
Czasem lotnisko może zawierać w sobie nazwę miasta, lecz niekoniecznie oznacza to, że faktycznie się w nim znajduje. Przykładem może być chociażby Oslo w Norwegii. Istnieją trzy lotniska o nazwie „Oslo” – w Gardermoen, w gminie Rygge niedaleko miasta Moss oraz Torp w Sandefjord, które od Oslo dzielą różne odległości. Gardermoen znajduje się 47 km od stolicy Norwegii, Rygge – 70 km, a Torp – 118 km. Warto więc przed rezerwacją lotu upewnić się, czy wybrane zostało nie tylko odpowiednie miasto, ale także lotnisko.
Rezerwacja za pośrednictwem linii lotniczych, biura podróży lub strony internetowej
Szukając najlepszej oferty na bilet lotniczy, można trafić na bardzo atrakcyjne ceny i konkurencyjne oferty. Podczas gdy niektóre z nich są uzasadnione, to zdarzają się też takie, które wydają się być zbyt piękne, by mogły być prawdziwe.
Najłatwiejszym i prawdopodobnie najbezpieczniejszym sposobem rezerwacji biletu jest rezerwacja przez stronę internetową danej linii lotniczej. Co prawda cena może być wówczas wyższa, ale pasażer ma bezpośredni kontakt z przewoźnikiem, do którego może się zwrócić w razie jakichkolwiek kłopotów.
Biura podróży oferują zazwyczaj wyjazdy, które zawierają loty wraz z zakwaterowaniem i transportem na miejscu. Decydując się na taki zakup, klienci mają do dyspozycji na miejscu rezydenta, który ma zająć się wszystkimi problemami, z jakimi może spotkać się turysta podczas wypoczynku. Wyjazd z biurem podróży to świetna opcja dla osób, które nie chcą organizować takiej wycieczki na własną rękę. Warto jednak pamiętać, żeby zebrać wszystkie niezbędne informacje przed wyborem danego biura podróży, gdyż nie każde działa w ten sam sposób.
I wreszcie, istnieje wiele małych stron internetowych prowadzonych przez podmioty trzecie, które sprzedają bilety lotnicze po niewiarygodnie niskich cenach. Jednak zazwyczaj oferty nie są aktualne i gdy nadchodzi etap uiszczenia opłaty okazuje się, że ceny uległy zmianie. Mogą pojawić się również dodatkowe opłaty, które znacznie przewyższą standardową cenę za bilet. Problematyczny może okazać się także kontakt z biurem obsługi klienta w przypadku jakichkolwiek problemów z lotem, gdyż operatorzy stron są często bardziej zainteresowani sprzedażą biletu niż kontaktem z klientem.
Przesiadka
„Minimalny czas przesiadki” (MCT) różni się w zależności od lotniska i rodzaju podróży. Istnieją cztery oficjalne typy połączeń: krajowe-krajowe, krajowe-międzynarodowe, międzynarodowe-międzynarodowe, międzynarodowe-krajowe. W Unii Europejskiej istotne jest, aby wiedzieć, czy dane połączenia obejmują loty w ramach strefy Schengen, gdyż wówczas proces tranzytowy jest szybszy ze względu na brak kontroli granicznej.
Minimalny czas przesiadki różni się także w zależności od wielkości lotniska – na tych mniejszych jest on znacznie krótszy. Na przykład na lotnisku Wiedeń-Schwechat (VIE) czas przesiadki może wynosić zaledwie 25 min, natomiast w głównych portach lotniczych 1,5 godziny lub nawet więcej. Podczas rezerwacji samodzielnych lotów warto upewnić się, że pozostanie wystarczająco dużo czasu na zmianę samolotu.
Godziny odlotów i przylotów
Większość wczesnych i późnych lotów jest oferowana w atrakcyjnych cenach, jednak trzeba brać pod uwagę nie tylko zalety, ale także i wady takich ofert. Podczas gdy niższa cena z pewnością jest dużym atutem, to niedogodny czas przylotu może być ogromnym minusem. Wczesny przyjazd może oznaczać problemy z zameldowaniem się w hotelu, natomiast późny przysporzyć problemy z transportem, bądź dopłatą za późne przybycie do miejsca noclegu. Czasem warto więc zapłacić trochę więcej, aby uniknąć takich kłopotów.
Płatność za loty kartą kredytową
Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę podczas rezerwacji lotów jest forma płatności za bilet. Karta kredytowa może być bardzo pomocna w przypadku opóźnienia bądź odwołania lotu – niektóre oferują ubezpieczenia w takich wypadkach. Warunki ubezpieczenia różnią się jednak w zależności od karty, dlatego warto zapoznać się z nimi na wszelki wypadek, jeśli coś pójdzie nie tak. Niektóre karty oferują również inne bonusy, takie jak ubezpieczenie od zgubienia bagażu, kradzieży w hotelu czy pomoc w nagłych wypadkach.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom pasażerowie unikną problemów i odbędą niesamowite podróże. Jeśli jednak cokolwiek pójdzie nie tak, Skycop pozostaje do dyspozycji, aby pomóc w dochodzeniu odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot.
Nadesłał:
MultiComm
|