Na co zwrócić uwagę przy montażu rekuperacji?
Może się wydawać, że montaż systemu rekuperacji nie jest niczym skomplikowanym, warto go jednak powierzyć fachowej firmie i jej instalatorom.
Powinniśmy otrzymać nie tylko odpowiednio zaprojektowane dla danych pomieszczeń wielkości przepływów powietrza oraz trasy instalacji, ale też solidne ich wykonanie.
Jeśli chodzi o montaż rekuperacji to zwykle nie opłaca się wybieranie najtańszej oferty na rynku. Można się na tym srodze rozczarować. Często system wykonany taniej, oznacza wybór niższej jakości materiałów, wykonany słabej, bez poszanowania detali, które ostatecznie decydują o energooszczędności systemu. Są odpowiedzialne także za komfort, który w domu z rekuperacją czuć i który jest nie do osiągnięcia w domu z inną wentylacją.
Jak montować rekuperację w domu?
Nowoczesny system wentylacji mechanicznej zaprojektowany z myślą o potrzebach domu jednorodzinnego, powinien być niewidoczny, szczelny oraz trwały. Jego sercem musi być łatwy w obsłudze i bezproblemowy rekuperator, który tłoczy powietrze, maksymalnie odzyskuje ciepło oraz precyzyjnie oczyszcza powietrze z zewnątrz ze smogu i alergenów. Kanały wentylacyjne, na których opiera się cały system pełnią funkcję „transporterów" doprowadzających świeże powietrze i odprowadzających to wilgotne. Dzięki nim projekt domu nie uwzględnia tradycyjnych kominów ani rozszczelnienia okien. Ważne, aby kanały do wentylacji tworzyły system o minimalnej liczbie elementów składowych, które dzięki odpowiedniej wysokości będzie można łatwo ukryć, nie zakłócając przy tym estetyki wnętrza. Projekt to podstawa, jednak niezwykle istotny jest również sam montaż instalacji mechanicznej wykonywany przez autoryzowanego instalatora.
Najczęściej popełniane błędy
Przy montażu rekuperacji można popełnić wiele błędów, jak i wielu zagadnień nie wziąć pod uwagę. Do najczęstszych z nich należą: montaż rekuperacji w nieogrzewanym pomieszczeniu, brak szczelin pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą (podcięcia drzwi), brak otworów rewizyjnych i utrudniony dostęp do rekuperatora, wybór rekuperatora o zbyt niskiej wydajności, wykonanie instalacji bez projektu rekuperacji czy wreszcie niedostosowanie projektu ogrzewania/klimatyzacji do domu z rekuperacją. Taki dom ma bowiem dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło niż dom z wentylacją grawitacyjną. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany montaż wentylacji mechanicznej jest ogromnie ważny dla jej pełnej efektywności, dlatego warto korzystać z pomocy fachowców.
Niewidoczne kanały
Jednym z systemów dostępnych obecnie na rynku, który został idealnie zaprojektowany do wentylacji domów jednorodzinnych jest VASCO SILENT VENTILATION. Bazuje on na przewodzie wentylacyjnym o wysokości 6 cm. Dzięki tak niskiemu profilowi system kanałów, który należy rozprowadzić do wszystkich pomieszczeń jest bardzo łatwy do ukrycia w warstwach podłogowych w styropianie, można go również łatwo zabudować w podwieszanych sufitach, tuż za płytą gipsowo-kartonową. W celu maksymalizacji wydajności systemu kanały zostały zaprojektowane w przekroju płaskoowalnym, a dzięki specjalnemu profilowi i użyciu dźwiękochłonnego materiału rura EASYFLOW jest w stanie dostarczać do 75m³/h powietrza, co oznacza, że pokrywa zapotrzebowanie wszystkich standardowych pomieszczeń domu jednorodzinnego.
Pomieszczenia dobrze przewietrzone
Montaż wentylacji mechanicznej musi być dobrze przemyślany! Na etapie projektu należy zaplanować kanały tak, aby powietrze przemieszczało się od sypialni do łazienek i z salonu do kuchni. Dzięki nawiewom VASCO wyposażonym w zawory ze specjalną osłoną, powietrze zostaje rozproszone po całej powierzchni sufitu. Dzięki temu nie ma konieczności umieszczania nawiewu po przekątnej w kierunku drzwi wejściowych do pomieszczenia. W pomieszczeniach typu sypialnia czy gabinet o powierzchni kilkunastu m², wystarczy przesunąć zawór z osłoną w dowolne miejsce na suficie oddalone od drzwi nie mniej niż o 1/3 przekątnej pomieszczenia.
Prawidłowo zaprojektowany i wykonany montaż wentylacji mechanicznej VASCO SILENT VENTILATION, oparty na kanałach o wysokości 6 cm nie zakłóca estetyki pomieszczeń. Nie wymaga budowania podwieszanych sufitów ani wykonywania dodatkowej zabudowy w narożnikach ścian czy pod sufitem.
Więcej informacji na stronie: https://vasco.eu/pl/vasco-silent-ventilation
Profil Instagram: https://www.instagram.com/vascorekuperacja/
Nadesłał:
OKK!
|