Na czym polega czyszczenie elewacji?


Na czym polega czyszczenie elewacji?
2020-03-07
Zadbane budynki można spotkać nie tylko w zabytkowych miastach Europy. Tak naprawdę wszędzie widuje się piękne, dopiero co odnowione elewacje. Proces przywracania im świetności jest dość skomplikowany. W tym artykule przyjrzymy się czyszczeniu elewacji.

Jak przygotować budynki do czyszczenia?

Ściany budynków brudzą się bardzo szybko. Nic dziwnego, są narażone na opady deszczu, smog i wszechobecne spaliny. Wiele zależy także od lokalizacji obiektu, wiadomo, że w środku miasta ściany bloków czy kamienic mają częstszy kontakt z zanieczyszczeniami. 

Czyszczenie elewacji budynku zabytkowego będzie się różniło od czyszczenia elewacji zwykłego mieszkalnego domu. To pierwsze musi być poprzedzone szczegółową ekspertyzą. Dzięki niej wiadomo, jaki jest rodzaj i stopień zniszczenia materiału, z którego wykonana jest fasada. Ekspertyza wykazuje też, jak gruba jest warstwa zabrudzeń i jak głęboko sięga. Zabytki to ten typ budynków, gdzie wszystko musi zostać dokładnie skonsultowane z konserwatorem. Metoda czyszczenia nie może bowiem uszkodzić elewacji, która ma nieraz setki lat. Czasami oprócz standardowego czyszczenia konieczne są jeszcze prace remontowo-konserwatorskie. 

Samo czyszczenie najczęściej wykonuje się po zakończeniu zimy. Ciśnieniowe czyszczenie elewacji 

Jedną z metod czyszczenia elewacji jest wykorzystanie ciśnienia wody. Stosuje się do tego celu specjalne myjki ciśnieniowe. Ciśnieniowe czyszczenie elewacji polega na myciu budynku gorącą wodą. Do tego celu rzadko używa się środków zawierających detergenty lub tych przeznaczone do mycia fasad. 

Mogłoby się wydawać, że wysokie ciśnienie wody uszkodzi elewację budynku. Nic bardziej mylnego. Jest ono dostosowane do jego wysokości, natomiast na myjki zakłada się dopasowane do nich dysze. 

Zanim dobierze się metodę czyszczenia budynku, wykonuje się szereg badań. Mają one na celu wykryć rodzaj zabrudzeń i wskazać poziom eksploatacji materiału, z którego wykonana jest fasada. Metoda ciśnieniowego czyszczenia elewacji - jak wygląda?

Obecnie odchodzi się od tradycyjnego mycia elewacji. Wypierają je nowe technologie. Coraz rzadziej można zobaczyć ekipę, która myje budynki za pomocą gąbek lub wysięgników przy zastosowaniu asekuracji linowej. 

Wspomnieliśmy o ciśnieniowym myciu elewacji. Staje się ono coraz bardziej popularne. Jak jednak wygląda w praktyce? Do mycia elewacji używa się demineralizowanej wody, która dokładnie rozpuszcza zabrudzenia, sole i patynę. 

Ciśnieniowe czyszczenie elewacji sprawdzi się w przypadku budynków z wieloma detalami. Metoda ta polega na użyciu niewielkich ilości wody, dzięki czemu elementy odzyskują swoją świetność. Ciśnieniowe czyszczenie jest nazywane hydrodynamicznym. Jest skuteczne, ponieważ  ściany dosłownie „spijają” wilgoć. Sprawia to, że efekty mycia są widoczne natychmiast. Myjki użyte do czyszczenia ogrzewają wodę do temperatury od 80 do 140 stopni Celsjusza, co skraca to czas czyszczenia określonej powierzchni. Woda, która osiągnęła 130 stopni Celsjusza, zamienia się w parę, dzięki czemu usuwa mieszane i organiczne zabrudzenia. Znikają także tłuste plamy. Nie byłoby to możliwe przy zastosowaniu tradycyjnych sposobów. 

Skuteczność tego rodzaju czyszczenia zwiększa agregat, który generuje ogromne ciśnienie. Można wtedy usunąć szkodliwe dla elewacji sole i zastarzały brud. 

Czyszczenie fasady najlepiej powtarzać co kilka sezonów. Budynki, które szybciej się brudzą, wymagają częstszych prac myjących. Czy kamienica lub dom wymagają mycia, czy nie łatwo ocenić „na oko” - na pewno da o tym znać zmieniony kolor ich powierzchni.Elevatio.pl

ul. Chrobrego 38/102

Katowice 40-881 
Telefon: +48 796 258 999
Email: biuro@elevatio.pl
NIP: 634-250-59-47

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl