Nagrody w 5. edycji Finansoaktywnych rozdane
Laureaci 5. edycji programu edukacyjnego „Finansoaktywni” spotkali się 13 czerwca 2019 r. w Ministerstwie Finansów (MF). • To dziesięć zespołów uczniowskich z całej Polski, które najlepiej poradziły sobie z zadaniem konkursowym - przygotowaniem filmu „Tropem podatków w mojej okolicy".
• Ze zwycięzcami spotkał się minister finansów Marian Banaś.
- W Ministerstwie Finansów doskonale wiemy, jak ważna jest edukacja finansowa, a promowanie tej wiedzy jest jednym z naszych celów. Finanse odgrywają coraz większą rolę w codziennym życiu, jednak dobrze jest pamiętać, że o naszym dobrobycie nie świadczy to, ile mamy pieniędzy, lecz na ile mądrze potrafimy je wydatkować - powiedział minister Marian Banaś 13 czerwca br. podczas gali finałowej programu edukacyjnego MF „Finansoaktywni. Misja: Rozumiemy podatki".
- Mam nadzieję, że dzięki naszemu programowi lepiej zapoznaliście się z kwestiami finansowymi, i że ta wiedza pozostanie Wam na całe życie - zwrócił się minister do uczniów ze zwycięskich zespołów.
W uroczystości oprócz nich wzięli udział opiekunowie zespołów, przedstawiciele MF, członkowie Komisji Konkursowej oraz zaproszeni goście. W gali uczestniczył także tegoroczny ambasador programu - Maciek „Sheo" Ejsmont.
- Wasze zespoły zostały wybrane spośród ponad stu sześćdziesięciu innych, a więc to ogromne wyróżnienie. To także świetny dowód na to, że warto być aktywnym i stale się rozwijać, bo to prosta droga do osiągnięcia sukcesu - gratulował uczniom i dodał, że sam wiele nauczył się o podatkach.
Zwycięskie projekty
Podczas gali w MF, która stanowiła oficjalny finał tegorocznej edycji „Finansoaktywnych", zaprezentowano 10 zwycięskich filmów pod hasłem „Tropem podatków w mojej okolicy" na temat korzyści wynikających z płacenia podatków. Młodzież wykazała się niezwykłą pomysłowością - wśród nagrodzonych filmów były m.in. ciekawe wywiady, rozmowy, scenki rodzajowe, bajka a nawet... piosenka o podatkach! Podczas gali uczniowie mieli szansę opowiedzieć o tym, jak znajdowali inspiracje i czego nauczyli się podczas programu. Nagrody i dyplomy zespołom wręczyła dyrektor generalna MF Barbara Brodowska-Mączka z przewodniczącą Kapituły Konkursowej, wicedyrektor Biura Komunikacji i Promocji w MF Magdaleną Swobodą-Młynarczyk.
Laureaci 5. edycji programu edukacyjnego „Finansoaktywni"
• zespół z Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Stanisława Kostki w Szczecinie,
• dwa zespoły ze Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Klimontowie,
• zespół ze Szkoły Podstawowej im. prof. Jana Czekanowskiego w Cmolasie,
• zespół ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Bobolicach,
• zespół ze Szkoły Podstawowej im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie,
• zespół ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach,
• zespół ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. Bronisława Markiewicza w Harcie,
• dwa zespoły ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Noblistów Polskich w Głogowie.
O Programie
„Finansoaktywni" to program edukacyjny dla uczniów i nauczycieli organizowany przez Ministerstwo Finansów od pięciu lat. Misja edukacyjna programu skupia się wokół tematyki podatkowej lub budżetowej i zmienia co roku: 2015 - Podatki, 2016 - Budżet, 2017 - Uczciwie płacę podatki, 2018 - Budżet. Ogarniamy wydatki. Celem tegorocznej edycji „Rozumiemy podatki" było uświadomienie uczniom, czym są podatki, jaka jest ich rola w społeczeństwie i dlaczego ich płacenie jest tak ważne.
Program składał się z 2. etapów. W pierwszym nauczyciele, po zamówieniu bezpłatnych pakietów edukacyjnych przygotowanych przez MF, przeprowadzali w klasach lekcję o podatkach. Podczas tegorocznej edycji wysłano aż 525 takich zestawów do szkół podstawowych w całej Polsce. Drugim etapem było przygotowanie przez zespoły uczniowskie krótkiego filmu pokazującego, jakie obszary finansowane z podatków są najważniejsze w ich najbliższym otoczeniu oraz co dodatkowego zyskaliby, gdyby wszyscy płacili podatki. Do zmagań konkursowych zgłoszono aż 165 filmów.
Program cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli: w ciągu 5 lat dotarliśmy do prawie 3,5 tysięcy szkół w całej Polsce.