Najmniejsze pendrivy na świecie. Czy to aby nie przesada?
W świecie elektronicznych gadżetów wyraźnie widać tendencje – mniej znaczy więcej. Co roku na rynku pojawiają się nowe modele jeszcze mniejsze, jeszcze lżejsze i jeszcze cieńsze niż ich poprzednicy. Mamy już ultracienkie telefony i tablety oraz leciutkie smartfony.
Ta tendencja dopadła również pendrivy, które przecież od zawsze posiadają i tak już niewielkie rozmiary.
Mini pamięć od Deonet
Jedne z najmniejszych jak dotąd pendrivów stworzyła kilka lat temu firma Deonet z Holandii, produkująca upominki i gadżety reklamowe. Malutkie pendrivy posiadają wymiary 19,5 x 14,5 x 2,9 mm. Producent Deonet wypuścił je na rynek w kilku różnych wariantach różniących się między sobą pojemnością. Klienci mają do wyboru małe pamięci USB 4, 8 lub 16 GB.
Maleńkie pendrivy zaopatrzone są w dodatkowy łańcuszek i zawieszkę, która informuje, że ten pendrive to najmniejszy pendrive na świecie. Sam breloczek ma wymiary większe od małego pendriva o kilka razy. Zawieszka i łańcuszek stanowią duże ułatwienie – w końcu bez nich zgubienie tego pendriva byłoby tylko kwestią czasu.
Choć mini pendrivy od Deonet swoimi wymiarami przypominają paznokieć, cechują się podobno bardzo dużą wytrzymałością. Producent twierdzi nawet, że tego rodzaju gadżety są na tyle odporne, że nie uszkodzą się nawet w trakcie transportu wpięte w port laptopa lub tabletu.
Jak to możliwe, że tego rodzaju pendrivy potrafią zmieścić nawet 16 GB pamięci? Firma produkująca mini pendrivy oparła ich konstrukcję o mikro chipy UDP.
Równie mini pendrive KingMax
Podobnie pendrivy wyprodukowała firma KingMax. Wymiary wypuszczonego przez nią na rynek modelu wynoszą zaledwie 34x12.4x2.2 mm!A waga? To jedynie 3 g. Niemniej jednak pamięć od KingMax ma nieco mniejszą pojemność – wynosi ona bowiem maksymalnie 4 GB. Klienci mogą nabyć także takie pendrivy w wersji 512 MB, bądź 1 lub 2 GB.
Gdzie tutaj zdrowy rozsądek?
Czasy nieporęcznych dyskietek bezpowrotnie już minęły. Odkąd pojawiły się pendrivy przechowywanie i przenoszenie danych stało się znacznie prostsze. Nie zajmują one bowiem tyle miejsca co płyta, są odporniejsze na zniszczenia, i co najważniejsze – mają większą pamięć. Pendrivy od zawsze mają niewielkie rozmiary - czy jednak maksymalna ich miniaturyzacja to rzeczywiste udogodnienie, czy raczej utrudnienie?
Jedno jest pewne – mini pendrivy to fajny gadżet, który sprawdzi się w roli śmiesznego prezentu. Niemniej jednak wiele osób uważa, że pamięci USB o standardowych wymiarach są znacznie poręczniejsze, mniej podatne na uszkodzenia i istnieje mniejsze ryzyko, że zgubią się gdzieś w ferworze pracy.
Co więcej, coraz częściej pendrivy wykorzystuje się jako gadżet pod powierzchnię reklamową. Kilka dodatkowych centymetrów sprawia ponadto, że można na nie nanieść dedykowany grawer lub nadruk. Istnieją firmy, takie jak Memorabbit, które oferują nawet pendrivy z samodzielnie wymyślonym nadrukiem lub grawerem. Na mini mini USB logo firmy natomiast nie będzie raczej wyraźne – jak widać wybór ulubionego pendriva powinien uwzględniać nasze potrzeby i oczekiwania.
Nadesłał:
Milena Bros
|