Najpopularniejsze rodzaje kredytów


Najpopularniejsze rodzaje kredytów
2020-03-02
Kredyt to dobry sposób na szybkie uzyskanie pieniędzy w razie potrzeb lub pokus – jeśli planujemy wakacje albo remont, zakup mieszkania lub samochodu, zorganizowanie ślubu i wesela, zwykle się nimi posiłkujemy. Jakie są najpopularniejsze rodzaje kredytów?

Banki przygotowują zwykle szeroką ofertę kredytów – między innymi kredyt na samochód, hipoteczny (na zakup mieszkania czy domu), gotówkowy (tzw. konsumpcyjny), konsolidacyjny itp. – na które decydujemy się zależnie od potrzeb i sytuacji życiowej, a także sytuacji finansowej. Przygotowaliśmy krótką charakterystykę czterech najpopularniejszych kredytów.

Kredyt na samochód

Samochód można kupić na dwa sposoby – posiłkując się kredytem gotówkowym albo samochodowym. Wyróżnia go niskie oprocentowanie, ale dużą wadą są rozbudowane formalności – jest ich więcej w przy kredycie gotówkowym, na decyzję też czeka się dłużej.

Ponadto trzeba okazać w banku zaświadczenie o zarobkach i mieć wkład własny, od którego zależy wysokość oprocentowania oraz całkowity koszt kredytu. W ten sposób można finansować nie tylko zakup auta nowego lub używanego, ale także motocykla, auta ciężarowego, motorówki, quada czy jachtu.

Warto go rozważyć, gdyż kredyt na samochód nadal jest jednym z tańszych kredytów na rynku – oprocentowanie jest mniejsze niż w przypadku np. kredytu gotówkowego. Można też wziąć pod uwagę leasing – jeśli prowadzimy działalność – oraz wynajem długoterminowy auta, który zyskał w ostatnich latach ogromną popularność.

Kredyt gotówkowy

Kredyt konsumpcyjny wybieramy, gdy nagle potrzebujemy zastrzyku gotówki. Jego dużą zaletą jest elastyczność – nie ma obowiązku powiadamiania banku o przeznaczeniu środków. Mogą one służyć do zakupu auta, roweru, wycieczki itd., zależnie od potrzeb lub zachcianek. Okres spłaty kredytu gotówkowego wynosi od kilku miesięcy do kilku lat – zależy to od twoich możliwości i wysokości kredytu. To najpopularniejsza, wygodna i najszybsza forma uzyskania pieniędzy na dowolny cel. Warto skorzystać z porównywarek internetowych, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Kredyt hipoteczny

Planujesz zakup nieruchomości? Na przykład mieszkania w Warszawie lub na Helu, a może działki pod miastem, aby zrealizować własną inwestycję w postaci domu jednorodzinnego? Procedura jest dość czasochłonna, ale okres spłaty długi, więc można rozłożyć pożyczkę nawet na 30 lat. Jego zabezpieczenie stanowi hipoteka na rzecz banku. Wysokość kredytu oraz czas spłaty zależy od zdolności kredytowej i wartości nieruchomości, np. działki czy mieszkania.

Kredyt konsolidacyjny

Jeśli spłacasz kilka kredytów, lepiej je połączyć – kredyt konsolidacyjny to bardzo wygodne rozwiązanie w takich sytuacjach. Pozwala na obniżenie raty i kosztów obsługi, poza tym ułatwia kontrolowanie domowego budżetu. W razie wątpliwości czy pytań można też skorzystać z profesjonalnej pomocy doradcy w banku, który przygotuje wstępną symulację spłat, dzięki której można przekonać się, czy to faktycznie opłacalne rozwiązanie.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl