Nastrój się na kolor ...w domowym wnętrzu
Udana aranżacja salonu to coś więcej niż tylko funkcjonalna kompozycja mebli uzupełniona dodatkami i odpowiednim oświetleniem. Klimat wnętrza tworzą kolory – one stanowią jego duszę.
Jednak aby „dusza" współgrała z całością warto poznać kilka zasad łączenia barw.
Ciepło …zimno
Typowe rozróżnienie kolorów na ciepłe i zimne zna większość z nas. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, iż wiele kolorów może przyjmować zarówno barwę ciepłą, jak i zimną. Umożliwia nam to stworzenie wielu kombinacji kolorystycznych – czy to opartych na zasadach kontrastu, czy barwy przewodniej uzupełnionej zróżnicowanymi odcieniami jednego koloru. I w jednym i drugim przypadku ważny jest umiar i wyważenie. Aranżacja bazująca tylko na jednym kolorze niesie ze sobą zagrożenie zbytniej monotonii – stworzona przez nas kompozycja zamiast emanować energią zgaśnie. Również zbyt entuzjastyczne podejście do kontrastów może zaburzyć równowagę i wprowadzić w domowe wnętrze chaos kolorystyczny. Jeśli nie dowierzamy własnej intuicji inspiracji do stworzenia harmonijnej kompozycji powinniśmy szukać w naturze. Zielony w różnych wersjach odcieni – dobre kompozycje stworzy z brązem. I tak stonowaną gamę ciepłych odcieni brązu mebli Apart (w odcieniu orzech naturalny) możemy skomponować z ciepłą oliwkową zielenią ścian – uzyskamy spójną kolorystycznie całość.
Kolorystyka poziomów
Podłoga, meble, ściany, sufit – to poziomy, które mogą stanowić wydzieloną strefę kolorystyczną, ważne jednak by tworzyły spójną całość. Jeśli barwę podstawową aranżacji wyznaczy nam kolor mebli – odcienie ścian i dodatków powinniśmy dobrać tak by współgrały z podstawową, czy to na zasadzie dopełnienia, czy kontrastu. Jeśli meble zróżnicujemy pod względem wybarwienia – odpowiednio dobrane ściany posłużą nam jako tło eksponujące poszczególne meble. Dzięki oddziaływaniu kolorów możemy wizualnie korygować proporcje pomieszczenia – przed wyborem barw warto przemyśleć jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie powinniśmy bazować na jasnych kolorach. Jednak nadmiar jasnych barw może sprawić, iż pokój stanie się zimny, zbyt sterylny. Jeżeli zależy nam na zmniejszeniu głębi pomieszczenia dobrym rozwiązaniem będzie zestawienie jasnych ścian bocznych i podłogi z ciemną, tylną ścianą pokoju. Jasny kolor sufitu przechodzący na ściany optycznie podwyższy wnętrze, a ciemne ściany w zestawieniu z jasną podłogą i sufitem podkreślą linie poziome we wnętrzu. Aby uniknąć niespodzianek kolorystycznych powinniśmy również pamiętać o wpływie światła na odbiór kolorów. W pomieszczeniach z ograniczonym dostępem do światła słonecznego (pokoje z oknami od strony północnej) jasne, słoneczne barwy pomogą rozświetlić wnętrze. W przypadku pomieszczeń zwróconych na wschód czy południe możemy wykorzystać bardziej intensywne barwy. Przy czym wybrane przez nas kolory powinny się prezentować również efektownie przy świetlnie dziennym, jak i sztucznym. Odbiór koloru zależy również od rodzaju nawierzchni, na której go zastosujemy – gładka powierzchnia sprawi, iż kolor będzie się wydawał jaśniejszy, a na chropowatej – ciemniejszy. Możliwość kompozycji kolorystycznych jest wiele… umiejętny wybór kolorów zadecyduje o klimacie całego pomieszczenia.
Meble w ciemnych barwach
Nadmiar ciemnych kolorów pomniejsza optycznie pomieszczenie. Dlatego decydując się na meble o intensywnej, ciemnej barwie, powinniśmy zadbać o równowagę pomiędzy kolorami ciemnymi i jasnymi. Piękny odcień brązu mebli Multiform w wybarwieniu orzech naturalny lub orzech olejowany doskonale sprawdzi się w salonie lub jadalni - jasne ściany w odcieniu beżu, ecru czy lekkich żółci odpowiednio wyeksponują meble, a jednocześnie nadadzą wnętrzu przytulności, bez efektu optycznego pomniejszenia przestrzeni. Interesujący efekt uzyskamy również zestawiając ciemny odcień mebli Multiform w wybarwieniu buk twardzielowy wenge z neutralną bielą. Aby uniknąć wrażenia sterylności i chłodu, najlepiej zastosować ją jedynie do wybranych powierzchni ścian. W zestawieniu z dodatkami w intensywnym kolorze czerwonym uzyskamy kompozycję spójną, uporządkowaną, a jednocześnie nie pozbawioną ożywczej energii. Jeśli bliższe są nam wnętrza utrzymane w chłodnym klimacie interesującą kompozycję uzyskamy łącząc ciemny odcień mebli z odcieniami błękitu.
Jasne meble
Jasne kolory mebli w połączeniu z jasnymi ścianami i podłogą stworzą bezpieczną, spokojną aranżację. Jednak aby uniknąć monotonii warto wzbogacić tę kompozycję o mocniejszy akcent kolorystyczny. Meble z kolekcji Multiform w odcieniu buk twardzielowy w zestawieniu z pastelowymi kolorami ścian stworzą stonowaną kompozycję, którą warto ożywić dodając przysłowiową kroplę intensywnej czerwieni lub zestawić z eleganckim kolorem grafitowym, czy stalowym. Uniwersalnym dopełnieniem dla słonecznego buku twardzielowego może być również biały, przełamany bardziej intensywną barwą jednej ze ścian.
Projektując wnętrza naszego mieszkania, niezależnie od zasad doboru kolorów, nie zapominajmy o naszych gustach i intuicji. Jedynie wtedy uzyskamy efekt, który nas zadowoli.
www.klose.pl
Nadesłał:
Andre.nor09
|