Nie możesz doczekać się Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes?
Oto propozycje filmowe, które warto obejrzeć z okazji święta kina.
72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, czyli długo wyczekiwane coroczne spotkanie wszystkich prawdziwych kinomaniaków, rozpoczyna się 14 maja. Riwiera Francuska czeka z ciepłym przyjęciem w temperaturze 20°C, więc jeśli Twoje stroje kąpielowe są już spakowane, to czas się zrelaksować i zacząć seans filmowy. Zapewne większość z was do Cannes wybiera się samolotem, dlatego poniżej prezentujemy kilka filmów produkcji „wysokich lotów”, które warto obejrzeć nie tylko na pokładzie.
Europa (1991)
Na początek propozycja dla tych, którzy boją się latać. Na pewno nie jesteś jedyną osobą na świecie, która drży na samą myśl o wejściu na pokład. Podobne obawy ma duński reżyser oraz scenarzysta filmowy – Lars Von Trier, który jest laureatem Złotej Palmy i zdobywcą kilku innych nagród na Festiwalu Filmowym w Cannes. Artysta przyznał, że za każdym razem, gdy jego filmy były wyświetlane w Cannes, nalegał, aby na festiwal – z Danii do Francji i z powrotem – jechać samochodem. Jego problem na szczęście się skończył w 2011 r., kiedy to został wyrzucony z festiwalu i uznany za osobę niepożądaną w Cannes. W zeszłym roku jednak powrócił do Francji z kontrowersyjną produkcją „Dom, który zbudował Jack” – jeśli jeszcze go nie widziałeś, to koniecznie musisz obejrzeć, tak samo jak film „Europa”.
Historia tej produkcji rozgrywa się zaraz po drugiej wojnie światowej. Amerykanin podejmuje pracę na kolei w Niemczech. Jego pozycja polityczna jest dosyć wpływowa, co próbują wykorzystać inni. „Europę” można nazwać produkcją z gatunku „filmu drogi” i na szczęście większość akcji dzieje się w pociągu. Film pokazywany był na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1991 roku i zdobył 4 nagrody, w tym Złotą Palmę i Nagrodę Jury.
Ptaki (1963)
Kto lata najlepiej? Oczywiście ptaki. A kto nakręcił najlepsze horrory? Bez wątpienia Alfred Hitchcock. Razem ten doskonały duet tworzy klasyczny dramat i tajemnicze arcydzieło „Ptaki”.
Film opowiada o małym miasteczku terroryzowanym przez ptaki, które bez żadnego konkretnego powodu zaczynają atakować mieszkańców, rozpoczynając prawdziwą apokalipsę. Historia ma oczywiście drugie dno. Aluzyjny i alegoryczny przekaz odnosi się do politycznych wydarzeń i zmagań społeczeństw z czasów zimnej wojny. Zastanawiasz się, jak reżyserowi udało się współpracować z głównymi aktorami – ptakami? Podobno ekipa filmowa karmiła je mieszanką pszenicy i whisky, co pozwoliło utrzymać je przez dłuższy czas w ruchu.
Kompania Braci (2001)
Miłośnicy akcji, historii, wojny i oczywiście seriali telewizyjnych powinni obejrzeć miniserial „Kompania Braci”. Odwiedzający portal imdb.com ocenili go jako drugi w historii TOP program telewizyjny, co uplasowało go wyżej niż słynną „Grę o Tron”.
Dramat, który w 2002 r. zdobył nagrodę Golden Globe dla najlepszych miniseriali lub filmów telewizyjnych, opowiada historię słynnej Kompanii E, 506 Spadochronowego Pułku Piechoty Armii Stanów Zjednoczonych, i przedstawia jej działania podczas II wojny światowej. Akcja rozpoczyna się od szkolenia poprzedzającego desant w Normandii i trwa aż do upadku Trzeciej Rzeszy.
Serial pierwszy raz został wyemitowany przez telewizję HBO, a jego twórcami są m.in. Steven Spielberg i Tom Hanks. Zatem, chyba każdy jest ciekaw filmu ocenianego wyżej niż „Gra o Tron”?
One Six Right (2005)
Powszechnie uważa się, że to ludzie odgrywają główne role w lotnictwie. „One Six Right” to opowieść, w której największym cichym bohaterem podniebnych podróży jest lokalne lotnisko Van Nuys w południowej Kalifornii.
Historię tego portu lotniczego możemy poznać poprzez opowieści pilotów, kontrolerów ruchu lotniczego, historyków i ekspertów od lotnictwa, którzy odkrywają przed widzem ponadczasową miłość do latania.
Zastanawiałeś się nad tym, jak to jest „latać”? Jeden z bohaterów w filmie powiedział: „Jestem pilotem od ponad 20 lat. Nie sposób policzyć, ile razy zostałem poproszony przez osoby niebędące pilotami o opisanie moich uczuć związanych z lotnictwem. Same słowa nigdy nie uchwycą tego doświadczenia. Jednak, nie muszę się już martwić o odpowiedź na to pytanie, bo „One Six Right” to opowieść o autentycznych doświadczeniach lotniczych”.
Terminal (2004)
Ci, którzy kochają Toma Hanksa, wiedzą również o tym, że filmy, w których gra to nie jest najlepszy wybór przed wejściem na pokład samolotu. Jednak „Terminal” to wyjątek. Główny bohater Viktor Navorski ląduje na lotnisku JFK dokładnie w momencie, kiedy dochodzi do politycznego upadku jego państwa. Posiadając nieważny paszport, zostaje pozbawiony prawa opuszczenia strefy przylotów. Nie pozostaje mu nic innego jak zamieszkać na lotnisku. Miejsce staje się jego domem, a Victor zaprzyjaźnia się z ludźmi, którzy tam pracują.
Historia Victora inspirowana jest autentycznymi doświadczeniami Merhana Nasseri, irańskiego uchodźcy politycznego, który utknął na lotnisku im. Charlesa De Gaulle'a na prawie 20 lat – od sierpnia 1988 roku do sierpnia 2006 roku. W końcu został zabrany z terminalu z powodu choroby. Nasseri nie mógł opuścić lotniska w wyniku kradzieży certyfikatu uchodźcy na trasie z Belgii do Anglii – bez takiego dokumentu nie miał możliwości wjechać do Wielkiej Brytanii.
Zdarzyło ci się, że utknąłeś na lotnisku zbyt długo? Pamiętaj o dwóch rzeczach. Po pierwsze, prawa pasażerów linii lotniczych są chronione na mocy rozporządzenia (WE) nr 261/2004. Oznacza to, że możesz domagać się odszkodowania w przypadku opóźnienia przekraczającego 3 godziny, odwołania lub nadkompletu rezerwacji. Po drugie – prawie nie musisz nic robić. Wystarczy w łatwy sposób zgłosić roszczenie do Skycop i firma zajmie się tym, aby Twoją niewygodę zrekompensować odszkodowaniem sięgającym nawet do 600 euro.
Nadesłał:
MultiComm
|