Niepełnosprawność nabyta


Niepełnosprawność nabyta
2018-02-14
Nieoczekiwana niepełnosprawność, czyli trwała bądź okresowa niezdolność do wypełniania ról społecznych może być pewnego rodzaju traumą. Nagła utrata sprawności to wydarzenie przełomowe, które powoduje, iż należy zmienić postrzeganie siebie i świata. Jak można sobie z tym poradzić?

Konsekwencje niepełnosprawności nabytej

Utrata sprawności i konieczność zmiany postrzegania siebie i świata, na każdym z poziomów tj. funkcjonalnym, emocjonalnym, poznawczym, społecznym czy zawodowym, może nieść za sobą również negatywne emocje. Osoba niepełnosprawna musi nauczyć się żyć „z niepełnosprawnością”. Potrzebuje wsparcia, gdyż niepełnosprawność nabyta jest to sytuacja nieoczekiwana i nowa, która może stanowić przyczynę silnego stresu. Wsparcie i pomoc najczęściej okazywana są przez najbliższych – rodzinę i przyjaciół, ale również w Internecie, gdzie istnieją np. portale dla niepełnosprawnych. Trauma nierozerwalnie łączy się z cierpieniem, a pojawiające się negatywne emocje ze złością, frustracją czy agresją.

Radzenie sobie z niepełnosprawnością nabytą

Sposoby radzenia sobie z niepełnosprawnością mogą być różne, w zależności od rodzaju niepełnosprawności czy choćby osobowości danego człowieka. Tak jak już wspomnieliśmy, niepełnosprawność nabyta to przeorganizowanie swojego dotychczasowego życia oraz pogodzenie się ze zmienionym obrazem siebie i ograniczeniami, których do tej pory nie było. W zależności od charakteru osoby, temperamentu czy nawet sytuacji ekonomicznej proces przystosowywania się może wyglądać inaczej. W literaturze wyróżnia się kilka etapów przystosowania do niepełnosprawności i są to: szok i zaprzeczanie; gniew (spowodowany świadomością własnych ograniczeń); targowanie się – czyli na przykład robienie postanowień w zamian za uzdrawiającą moc; depresja, związana ze spadkiem energii do działania; akceptacja – to ostatni etap, kiedy to emocje negatywne są sukcesywnie zastępowane przez emocje o zabarwieniu pozytywnym.

Nowy sposób funkcjonowania

Przystosowanie się do nowej sytuacji wymaga wiele czasu, wytrwałości, cierpliwości i samozaparcia. Niezwykle istotne jest zrozumienie, że niepełnosprawność nie musi oznaczać braku możliwości realizacji własnych celów życiowych. Można się o tym przekonać czytając na przykład forum dla niepełnosprawnych, gdzie osoby wymieniają się swoimi doświadczeniami i wzajemnie motywują. Podobny rodzaj wsparcia można zyskać czytając niejeden blog dla niepełnosprawnych. Bardzo ważne jest, aby nie izolować się od ludzi, dać sobie czas na przeżycie trudnych emocji oraz skorzystać z takich grup wsparcia, jakim są osoby z podobnymi problemami.Nadesłał:

AlinkaM

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl