Nowy ośrodek szkoleniowy w Krakowie dla lekarzy i pielęgniarek


2019-01-22
Fresenius Nephrocare Polska stawia na rozwój dializy otrzewnowej w Polsce i stałą edukację personelu medycznego
Przy Centrum Nefrologicznym Fresenius w Krakowie powstał właśnie nowy ośrodek szkoleniowy dla lekarzy i personelu pielęgniarskiego Fresenius Nephrocare Polska. Szkolenia i warsztaty, które są w nim prowadzone dotyczą terapii pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek z zakresu dializy otrzewnowej. Wykładowcami są specjaliści, którzy oprócz akademickiej wiedzy teoretycznej dzielą się z uczestnikami także praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w leczeniu pacjentów.

Zlokalizowanie nowego ośrodka szkoleniowego w Krakowie to naturalne rozszerzenie działalności największego zintegrowanego Centrum Nefrologicznego Fresenius w Polsce. Firma prowadzi tutaj stację hemodializ, stację dializ otrzewnowych, poradnię i oddział nefrologiczny. Oferuje pełną gamę leczenia nefrologicznego.

Ze stacji hemodializ korzysta obecnie ponad 200 pacjentów. Nowo otwarte Zintegrowane Centrum Nefrologiczne pozwala na przyjęcie w każdej chwili ponad 80 dodatkowych  pacjentów w stacji hemodializ.

Fresenius Nephrocare Polska zatrudnia prawie 1800 osób fachowego personelu medycznego – lekarzy i pielęgniarek specjalizujących się w opiece nad pacjentami nefrologicznymi. Spośród ponad 6000 pacjentów, blisko 300 leczonych jest za pomocą dializy otrzewnowej. To specjalna, znana od wielu lat metoda leczenia, która m.in. pozwala pacjentowi dializować się samodzielnie w domu.

W Polsce za pomocą tej metody leczonych jest około 1000 osób. W tej chwili nie każda stacja dializ w Polsce może zaoferować pacjentom tę metodę. Ten gorszy dostęp do dializy otrzewnowej w kraju może wynikać m.in. ze specyficznych warunków, które musi spełnić pacjent, aby móc z niej korzystać. Poza przesłankami medycznymi, pacjent musi być zdolny do samodzielnego przeprowadzenia zabiegu lub mieć odpowiedniego pomocnika (rodzina, przyjaciele). Wszyscy zobowiązani są przejść odpowiednie szkolenie. Drugim ważnym powodem ograniczającym liczbę pacjentów poddawanych terapii tym sposobem jest niedostateczny rozwój ośrodków dializy otrzewnowej oraz ograniczona liczba kontraktów z NFZ. Ze względu jednak na fakt, że dializa prowadzona w domu pozwala na dużą samodzielność pacjentów w przyjaznym, znanym otoczeniu, oszczędza im dużo czasu związanego z koniecznym transportem do stacji hemodializ i powrotnym do domu, „uniezależnia od maszyny” i stwarza dogodne warunki do nauki i pracy warto rozwijać tę metodę w Polsce, tak aby jak najwięcej ośrodków mogło ją oferować swoim pacjentom.

„Ciągła edukacja personelu medycznego jest kluczowa w zapewnianiu bezpiecznej, skutecznej i wysokiej jakości terapii. Tylko cykliczne pogłębianie wiedzy w oparciu o najnowsze technologie medyczne pozwala lekarzom i pielęgniarkom osiągać to wyzwanie – mówi dr Tomasz Prystacki, Prezes Zarządu Fresenius Nephrocare Polska. „Chcemy, aby nasi pacjenci mieli jak najszerszą możliwość wyboru metody leczenia, dlatego zależy nam, aby coraz więcej ośrodków mogło leczyć dializą otrzewnową, która sprzyja nie tyko lepszej jakości życia, ale przede wszystkim pozwala lepiej przygotowywać pacjentów do przeszczepu nerki. Szkolenia personelu są podstawą tego planu”.

Dlatego też dla Fresenius Nephrocare Polska umożliwienie tej metody leczenie pacjentom w większej liczbie stacji dializ jest jednym z priorytetów. „Zwiększenie liczby pracowników medycznych zaangażowanych w rozwój leczenia dializą otrzewnową w naszej sieci jest podstawowym celem powstania nowego ośrodka szkoleniowego w Krakowie” – mówi dr n. med. Mirosław Kroczak, dyrektor medyczny Fresenius Nephrocare Polska. „W domyśle więc większa liczba chorych będzie mogła skorzystać z tej metody leczenia.”

Pierwsze szkolenie w nowym ośrodku odbyło się pod koniec 2018 roku. W dwudniowym kursie i warsztatach razem z wykładowcami uczestniczyło blisko 30 osób. Omówiono tematy podstaw teoretycznych, a także zagadnienia związane bezpośrednio z leczeniem, dostępem do dializy, szkoleniami pacjentów czy wymogami administracyjnymi. Kurs oprócz części teoretycznej zawierał także część praktyczną i został zakończony testem sprawdzającym. Kolejne szkolenie planowane jest na wiosnę przyszłego roku.

Nadesłał:

Marta Andrzejewska FMC

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl