Nowy Świat promuje poezję


Nowy Świat promuje poezję
2010-05-26
Trzy książki poetyckie ukazały się ostatnio staraniem wydawnictwa Nowy Świat. Swoje tomiki opublikowali Anna Janko, Joanna Szczepkowska i Wojciech Wencel.

Zbiór poezji Anny Janko „Wiersze z cieniem” ukazuje się po dziesięcioletniej przerwie przynosząc wszystko to, co czytelnicy utworów tej poetki cenią. Egzystencjalną przygodę na drodze poszukiwania prawd ostatecznych i próbę zrozumienia niepojętego wyraża precyzyjny, aforystyczny niemalże, język. To poezja na wskroś kobieca – w dobrym tego słowa znaczeniu – penetrująca zakamarki ludzkiej duszy, tajemnice otaczającego świata, w którym groza czai się tuż obok i codziennie dokonuje się „cud przemijania”.

ANNA JANKO (1957 r.) – poetka i pisarka. Debiutowała zbiorem wierszy „List do królika doświadczalnego” (1977). Autorka tomików poetyckich: „Wykluwa się staruszka”, „Diabłu świeca”, „Koronki na rany”, „Zabici czasem długo stoją”. Za tom „Świetlisty cudzoziemiec” nominowana do Nagrody Literackiej NIKE w 2000 r. Autorka dramatu „Rzeź lalek”, wystawionego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w l. 1980-81. Opublikowana w 2007 r. powieść „Dziewczyna z zapałkami” przyniosła jej czytelniczy rozgłos oraz uznanie krytyki (m.in.: Nagroda Literacka im. St. Władysława Reymonta – książka roku 2007 i książka finalistka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2007). Felietonistka miesięcznika „Zwierciadło”.

Nowy zbiór wierszy Joanny Szczepkowskiej „Dzisiaj nazywam się Charles” zawiera bardzo róznorodne wiersze. To poezja zwykłych spraw i pozornie drobnych zdarzeń, z których Joanna Szczepkowska wydobywa dramatyczne napięcie, nierzadko zaskakując czytelnika prowokacyjnym skojarzeniem. Wymowę wierszy dopełniają oryginalne autorskie grafiki, będące niejako komentarzem pomieszczonych w zbiorze utworów.

JOANNA SZCZEPKOWSKA (1953 r.) – aktorka, pisarka i publicystka. W 1997 r. wydała pierwszy tom wierszy „Miasta do wynajęcia”. Jest także autorką zbioru opowiadań „Fragmenty z życia lustra”, monodramu „Goła Baba”, zbiorów felietonów: „Drugie podwórko”, „Sześć minut przed czasem”, „Jak wyprostować koło”, „Piasek ze szkła”, a także tomu wierszy „Ludzie ulicy i inne owoce miłości” oraz powieści „Kocham Paula McCartneya”.

„Podziemne motyle” Wojciecha Wencla ukazują się po pięciu latach milczenia poety. Jak czytamy na blogu Notes Poetycki, „Wencel o zwykłej codzienności pisze ze wzniosłością, często przywołując wiarę, lecz nie ma w tym patosu, tylko pewność, że tak trzeba, bo w ostatecznym rozrachunku wiara pozostaje jedynym oparciem”.

WOJCIECH WENCEL (1972 r.) – poeta, eseista, felietonista. Za wiersze z tomu „Oda na dzień św. Cecylii” nominowany do Nagrody Literackiej NIKE (1997). Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich za tom „Oda chorej duszy” (2000). Członek redakcji magazynu „44/ Czterdzieści i cztery”. Mieszka w Matarni na peryferiach Gdańska.

SalonKulturalny.pl

Nadesłał:

puella

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl