Objawy wskazujące na andropauzę


2019-04-19
Andropauza, przeważnie utożsamiania i kojarzona z kobiecą menopauzą, często bywa krytykowana za takie porównania. W przypadku mężczyzn andropauza wprawdzie zwiastuje początek przekwitania oraz łagodne wchodzenie w wiek podeszły, to jednak nie oznacza ona całkowitego zaniku płodności.

Czym jest andropauza?

Andropauza pochodzi od połączenia greckich słów "andros" czyli człowiek, mężczyzna oraz "pausis" oznaczającego przerwę. Andropauza jest terminem dość szerokim, który obejmuje męski okres między dojrzałością a starością. Zaczyna się on przeważnie po 50 roku życia. Wtedy też w organizmie mężczyzny zaczynają zachodzić naturalne zmiany związane ze starzeniem się o charakterze seksualnym, hormonalnym i psychologicznym.

Andropauza związana jest przede wszystkim z niedoborem męskich hormonów (androgenów), a dokładniej podstawowym z nich, czyli testosteronem, którego spadek następuje wraz z wiekiem. Co rozróżnia andropauzę od menopauzy? Wkraczanie w okres starości wśród mężczyzn przebiega znacznie łagodniej niż w przypadku kobiet. Zmniejszanie wydzielania hormonów odbywa się stopniowo (ok 1% na rok), a przy tym nie pojawiają się jedne i charakterystyczne objawy świadczące o rozpoczęciu tego procesu (w przypadku kobiet jest to koniec miesiączek). Podstawową różnicą jest jednak dalsza możliwość mężczyzn do reprodukcji, która na skutek andropauzy może być oczywiście w różnym stopniu obniżona.
 
Objawy świadczące o andropauzie

Objawy "męskiego przekwitania" związane są nie tylko ze zmniejszeniem wydzielania się testosteronu, ale także hormonu wzrostu oraz DHEA. Szybkość zmian zachodzących w organizmie jest zależna m.in. od wieku mężczyzny, aktywności fizycznej, diety, czynników genetycznych czy podatności na nałogi.
Objawy mogące zwiastować andropauzę dotyczą nie tylko płaszczyzny seksualnej, ale również fizycznej, psychologicznej i naczynioruchowej. Zalicza się do nich w szczególności:
•    spadek libido
•    zaburzenia erekcji
•    osłabienie
•    kłopoty z pamięcią i mniejsza sprawność umysłowa
•    zaburzenia snu
•    nerwowość lub skłonność do depresji
•    osłabienie odporności
•    nadmierną potliwość
•    zaburzenia snu
•    dolegliwości bólowe
•    niskie zadowolenie z życia seksualnego
•    zmniejszenie masy mięśniowej i gęstości kości.

Jak łagodzić przebieg andropauzy?

Najczęściej stosowaną metodą jest terapia hormonalna opierająca się głównie na przyjmowaniu testosteronu. Jednakże leczenie hormonami nie zawsze okazuje się skuteczne i przynoszące oczekiwane rezultaty. W takim przypadku bardzo często konieczna jest zmiana codziennej rutyny, czyli leczenie objawowe mające na celu poprawę jakości życia mężczyzny. Lekarze przepisują w takich sytuacjach leki o działaniu uspokajającym, stabilizującym nastrój czy też środki na potencję. W zależności od stanu psychicznego, mężczyźnie w okresie andropauzy może być również zalecona psychoterapia. 

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl