Obowiązki domowe XXI w. – czy możemy liczyć na pomoc rodziny przy ich wykonywaniu? Wyniki najnowsze
Stałymi „pomocnikami” w wykonywaniu naszych domowych obowiązków są sprzęty AGD. Nie wyobrażamy sobie życia bez pralki, lodówki, kuchenki czy mikrofalówki. Jednak czy w codziennym życiu jesteśmy zdani tylko na nie?
Marka Hotpoint postanowiła to sprawdzić w swoim najnowszym badaniu „Obowiązki domowe XXI w.”[1], w którym zapytała Polaków, czy w tej kwestii mogą polegać także na członkach rodziny.
Jesteśmy uczynni!
Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie marki Hotpoint, napawają optymizmem, bowiem aż 89% ankietowanych zadeklarowało, że przy wykonywaniu prac domowych ma wsparcie ze strony rodziny. Tylko co dziesiąty respondent przyznał, że nie może liczyć na pomoc w tej kwestii. Kto więc pomaga najczęściej?
Współmałżonek/partner liderem
Osobą, która najczęściej dzieli z nami gotowanie, robienie zakupów czy odkurzanie jest nasz współmałżonek lub partner. Taką odpowiedź wskazało aż 58% badanych. Niemal co trzeci ankietowany może także liczyć na pomoc ze strony dziecka (28%), a co dziesiąty na rodziców czy teściów. Niewielka część respondentów stwierdziła, że przy wykonywaniu domowych obowiązków pomaga im rodzeństwo (6%).
Michał Górecki, współwłaściciel rodzinnego bloga „Mike & Mary”, który marka Hotpoint objęła swoim patronatem (http://mikemary.pl), zdradza przy wykonywaniu jakich prac, może liczyć na wsparcie swoich pociech:
„Jeśli chodzi o dzieciaki to są zbyt małe by pomagać, raczej przeszkadzają, ale czasem »pomagają« mi gotować, co polega na tym, że wszystko trwa dwa razy dłużej. Ale jest mnóstwo zabawy” – stwierdza z uśmiechem Michał Górecki. „Dzieciaki uczą się też sprzątać po sobie i mają pojedyncze obowiązki. Na przykład Franek sprawdza, czy pies ma jedzenie i picie” – dodaje.
Rodzinne zajęcia – robienie zakupów i gotowanie
Badani, najbardziej lubią w towarzystwie pozostałych członków rodziny robić zakupy (57%) i gotować (42%).
Potwierdza to także Michał Górecki, który z obowiązków domowych wykonywanych wspólnie z rodziną lubi najbardziej: „Gotowanie – jeśli jest na to czas”, ponieważ jak wiadomo, wykonywanie tej czynności z „pomocą” dzieci jest dużo bardziej czasochłonne.
Znaczna część respondentów lubi dzielić się z najbliższymi takimi czynnościami jak: rozwieszanie prania (28%), odkurzanie (27%), majsterkowanie (24%), mycie okien (23%), wynoszenie śmieci (23%) czy wstawianie i opróżnianie zmywarki (18%). Do najmniej „towarzyskich” obowiązków należą natomiast pranie i prasowanie (po 13%) oraz mycie podłóg (12%). Co ciekawe, 13% ankietowanych stwierdziło, że nie lubi wykonywać obowiązków domowych z rodziną.
Więcej czasu dla rodziny
Zmywanie znajduje się nadal w czołówce najbardziej nielubianych czynności domowych, które musimy wykonywać codziennie. To praco- i czasochłonne zajęcie – zwłaszcza po rodzinnym ucztowaniu, jak chociażby w okresie letniego grillowania. Przy 5-cio osobowej rodzinie każdy ciepły posiłek staje się małą ucztą, po której czeka nas zmywanie sterty brudnych naczyń. Dlatego, warto bliżej przyjrzeć się zmywarce – to rozwiązanie, dzięki któremu możemy zaoszczędzić nie tylko mnóstwo czasu, ale też pieniędzy.
Ekologiczne zmywarki potrafią bowiem zużyć nawet 5 razy mniej wody, niż w przypadku mycia ręcznego. Dodatkowo w zależności od modelu mają funkcje przeznaczone do czyszczenia mniejszej lub większej ilości naczyń. Przykładem może być zmywarka wolnostojąca marki Hotpoint, która dzięki technologii Zone Wash pozwala wybrać, na którym koszu urządzenia ma koncentrować się moc zmywania. Innym przykładem „rodzinnej” zmywarki, która posiada innowacyjną technologię Active Oxygen (usuwa przykre zapachy w oczekiwaniu na wykonanie cyklu zmywania), a także mieści aż 15 kompletów naczyń, jest model LTF11S111OE, przeznaczony do zabudowy.
Więcej informacji na temat urządzeń marki Hotpoint, w tym nowoczesnych i eleganckich sprzętów do zabudowy z najnowszej linii, można znaleźć na stronie internetowej: www.hotpoint.pl oraz na blogu „Mike & Mary” (http://mikemary.pl).
[1] Ogólnopolskie badanie ilościowe realizowane techniką CAWI - przeprowadzone wśród członków społeczności badawczej Zymetrii. Realizacja badania: 31.05. – 01.06.2016 r. Polacy w wieku 25-50 lat, N=255, kobiety i mężczyźni w wieku 25+, mieszkający z co najmniej jednym członkiem rodziny
Nadesłał:
38PR
|