Odpowiednie nawodnienie – kluczem do naszego zdrowia
Na nasze zdrowie wpływa bardzo wiele czynników, ale jednym z najistotniejszych jest dieta oraz odpowiednie nawodnienie. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ organizm dorosłego człowieka w 60% składa się z wody, a dziecka aż w 75%.
Z tego względu odpowiednia ilość wypijanych płynów nie tylko poprawia nasze samopoczucie, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Co zatem pić, żeby zachować zdrowie?
Co dziecku podawać do picia?
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niemowlęta do 6. miesiąca życia powinny jeść i pić wyłącznie mleko matki. Może się jednak zdarzyć, że dziecko będzie odczuwało silniejsze niż zwykle pragnienie, np. w upalny dzień. Trzeba mieć również na uwadze, że podczas biegunki czy gorączki organizm traci wodę. W takich sytuacjach należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Wtedy maluchowi można podać dwie lub trzy łyżeczki wody przegotowanej. Na pewno nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie – pomoże.
Woda dla najmłodszych jest najlepszym wyborem. Jest ona nośnikiem składników odżywczych, oczyszcza z toksyn, nie zawiera barwników i konserwantów, gasi pragnienie i nawadnia organizm. Niemowlętom możemy podawać jedynie wodę przegotowaną i ostudzoną. Dzieci powyżej 1. roku życia mogą już pić wodę filtrowaną z kranu lub wodę butelkowaną. Musimy jednak pamiętać, żeby wybierać wodę źródlaną, niegazowaną i nisko zmineralizowaną. Nie może być ona również smakowa. Bardzo ważne jest także, żeby po otwarciu butelki nie stała dłużej niż 48 godzin. Najlepiej przechowywać ją w lodówce.
Czy soki są dla dzieci?
Tak, ale musimy być bardzo ostrożni przy ich podawaniu, ponieważ zawierają fruktozę, czyli cukier pochodzący z owoców. Jednak oprócz tej naturalnej substancji słodzącej, soki zawierają także witaminy, składniki mineralne i błonnik pokarmowy, wobec czego są bardzo zdrowe. Tego typu picie, dziecku karmionemu piersią można podawać od 7. miesiąca życia. Maluchowi na mleku modyfikowanym – już od 5. Wybierając sok przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na etykietę. Powinien się na niej znajdować napis: „produkt dietetyczny specjalnego przeznaczenia żywieniowego”. Etykieta zawiera także informację, od którego miesiąca dany sok może być spożywany. Należy tego bezwzględnie przestrzegać!
Dziecku przede wszystkim należy podawać soki przecierowe z drobinami miąższu, ponieważ zawierają one najwięcej wartości odżywczych. Po soki klarowne lub nektary lepiej nie sięgać, ponieważ mogą zawierać różnego rodzaju dodatki.
Jednak najlepszym wyborem ze wszystkich możliwych będzie własnoręczne przygotowanie soku w domu. Wtedy mamy pewność, że jest w 100% naturalny.
Zdrowym rozwiązaniem jest również oskoła, czyli tzw. sok z brzozy. Jeżeli Twoje dziecko skończyło 3 latka, możesz od czasu do czasu podawać mu tego typu produkty. Wiosną oskołę możesz zebrać samodzielnie, w lesie. Przez pozostałą część roku soki z brzozy znajdziesz na sklepowych półkach.
Ile dziennie powinno wypić dziecko?
Kwestia tego, ile płynów dziennie potrzebujemy jest bardzo złożona i indywidualna. Zależy od wielu czynników m.in. aktywności fizycznej. W przypadku dzieci można jednak przyjąć, że 100 ml wody powinno przypadać na każdy z pierwszych 10 kg ciała, 50 ml na następne 10 kg i 20 ml na każdy kilogram powyżej 20 kg.
Niemowlęta powinny pić nieco więcej, bo 120-150 ml na każdy kilogram ciała. Należy jednak pamiętać, że chodzi tu o wodę zawartą we wszystkich produktach i napojach.
Co do picia dla rodziców?
W przypadku osób dorosłych najlepszym wyborem również będzie woda. Badania wykazują, że kobiety powinna wypijać średnio 2l płynów dziennie, a mężczyzna 2,5l. Ta wartość może się oczywiście wahać w zależności od poziomu aktywności fizycznej, rodzaju diety, stanu zdrowia czy warunków atmosferycznych.
Czy to oznacza, że powinniśmy wypijać 2 lub 2,5l czystej wody dziennie? Absolutnie nie. Przedstawione normy obrazują całkowite zapotrzebowanie organizmu na płyny. Spełnimy je pijąc różnego rodzaju napoje, jedząc, a także dzięki wodzie metabolicznej – czyli takiej, która powstaje w procesach przemiany materii. Co w takim razie pić?
Soki – naturalna przyjemność
Oprócz wspomnianej już wody, dobrym wyborem są soki, które powinny stanowić jedną z pięciu porcji warzyw lub owoców spożywanych w ciągu dnia. Musimy jedynie pamiętać, aby wybierać produkty naturalne. Prawdziwy sok powinien w sobie zawierać od 85% do 100% owoców lub warzyw. Dlatego zawsze sprawdzajmy etykiety.
Innym rozwiązaniem, o którym również warto pamiętać są tzw. soki pozyskiwane z drzew, np. brzozy.
Nie tylko będą stanowiły świetną alternatywę do bezsmakowej wody, ale również mogą okazać się doskonałym dodatkiem do goręcej herbaty lub ulubionego warzywno-owocowego koktajlu.
Płyny, które pijemy mają ogromny wpływ na nasz organizm. Dlatego czasami nawet drobna zmiana nawyków może znacznie poprawić nasze samopoczucie i ustrzec przed coraz powszechniejszymi chorobami cywilizacyjnymi.
Więcej informacji dostępnych jest na http://oskola.pl/
Nadesłał:
Arni
|