Okiem eksperta: Dlaczego warto zainwestować w oświetlenie ogrodowe?
Przydomowy ogród to miejsce, które w pełnym słońcu zachwyca wszystkimi kolorami natury, bujną roślinnością i efektowną małą architekturą.
Wraz z nadejściem zmroku wszelkie elementy krajobrazu stają się jednak mniej widoczne, a przestrzeń nabiera nieco tajemniczego charakteru. Z tego względu, zwłaszcza w jesienne i zimowe dni, gdy na zewnątrz szybko robi się ciemno, warto skorzystać z zewnętrznego systemu oświetleniowego. Ekspert firmy Libet podpowiada, dlaczego jeszcze jest to dobre rozwiązanie.
Montaż oświetlenia zewnętrznego to niezawodny sposób na doświetlenie przydomowej przestrzeni, wyróżnienie najważniejszych miejsc w ogrodzie oraz wyeksponowanie dekoracyjnych detali na fasadzie budynku. Właściwie dobrane lampy pozwalają także na stworzenie nastrojowego klimatu w obrębie posesji, poprzez zaakcentowanie ciekawych okazów roślin czy też elementów małej architektury. Jednocześnie znacznie podnoszą poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Dzięki nim łatwiej jest wieczorem trafić kluczem do zamka w drzwiach, poruszać się po ogrodowych ścieżkach i podjeździe, a także kontrolować dzieci bawiące się na tarasie w jesienne popołudnie. Zapalone po zmroku lampy zewnętrzne w dużym stopniu chronią również posesję przed intruzami, którym trudniej będzie ukryć się w zakamarkach działki. „Planując system oświetlenia ogrodu trzeba mieć na uwadze przede wszystkim względy praktyczne oraz kwestię bezpieczeństwa domowników. Najważniejszymi miejscami, w których powinniśmy zamontować oprawy, są zatem okolice furtki i drzwi wejściowych do domu, taras lub weranda, a także ciągi komunikacyjne i podjazd. Jeżeli w ogrodzie znajduje się altana, grill czy inna strefa relaksu, to również tam warto rozważyć ulokowanie kilku opraw świetlnych. Nie muszą to być jednak lampy zapalone na stałe, ale na przykład wyposażone w czujnik ruchu”, wyjaśnia Kamil Drewczyński, ekspert firmy Libet.
Perfekcyjna aranżacja
Oczywiście warto pamiętać, że rozmieszczone na całej posesji lampy pełnią również funkcję estetyczną. Powinny zatem idealnie komponować się z całą aranżacją i być spójne z charakterem domu, a przy tym zostać odpowiednio dobrane do przeznaczenia. W niektórych miejscach na planie działki najlepiej sprawdzą się bowiem modele stojące, a w innych np. ścienne. Czasem dobrze również łączyć różne oprawy lub zdecydować się na mniej oczywiste koncepcje. „Weźmy pod lupę ciągi komunikacyjne na posesji. Tu znakomicie sprawdzają się stojące oprawy o strumieniu skierowanym w dół, dzięki czemu światło nas nie oślepia. Warto też zwrócić uwagę na rozwiązania najazdowe, które dyskretnie, z poziomu podłoża, pomagają bezpiecznie poruszać się po alejkach czy podjeździe”, wyjaśnia ekspert Libet. Ciekawym pomysłem na doświetlenie ogrodowej przestrzeni i dodanie jej niezwykłego charakteru jest z kolei połączenie prostych, klasycznych lamp z wariantem ozdobnym. „Efektowne oprawy w formie kuli czy modele przypominające naturalny kamień znakomicie będą się prezentowały przy wejściu do domu lub na zadbanym trawniku. W kolekcjach takich, jak Libet Light by LightPro, są one dodatkowo wyposażone w pilota umożliwiającego sterowanie efektami kolorystycznymi ”, dodaje Kamil Drewczyński.
Maksymalne bezpieczeństwo na co dzień
Odpowiednio dobrane i rozmieszczone oświetlenie ogrodowe pomoże rozjaśnić newralgiczne punkty na planie posesji oraz stanowi znakomite dopełnienie całej aranżacji. Aby jednak rzeczywiście spełniało wszystkie pokładane w nim nadzieje, musi być całkowicie bezpieczne i odporne na czynniki zewnętrzne. Powinno być również ekonomiczne, aby włączone przez długi czas urządzenie nie generowało wysokich kosztów. „Dzięki specjalnym transformatorom nowoczesne oświetlenie ogrodowe zasilane jest bezpiecznym dla użytkowników napięciem 12 V. W połączeniu z wykorzystaniem w oprawach technologii LED system taki jest niezwykle energooszczędny”, wskazuje ekspert Libet. „Istotną kwestią jest też łatwość montażu, na którą wpływają takie czynniki, jak: wymogi dotyczące umiejscowienia transformatora, rozwijania po terenie i maskowania kabla, tworzenia rozgałęzień czy sposób podłączania opraw. Obecnie mamy do dyspozycji zestawy wyposażone m.in. w specjalne konektory, umożliwiające szybkie i łatwe wykonanie całej instalacji (bez konieczności posiadania uprawnień elektrycznych)”.
Oświetlenie pomaga wydobyć walory estetyczne otoczenia, ale też samo coraz częściej stanowi wyrazisty akcent dekoracyjny. Mając do dyspozycji bardzo szeroki wachlarz lamp o zróżnicowanym designie, bardzo łatwo dopasujemy wybrane modele do panującej wokół stylistyki.
Więcej informacji na temat produktów firmy Libet znaleźć można na stronach www.light.libet.pl, www.libet.pl oraz www.ceramic.libet.pl.
Nadesłał:
flypr
|
Wasze komentarze (1):
-
~Greg, 2018-11-29 12:21:43
Oświetlenie zewnętrzne powinno moim zdaniem dawać jedynie tyle światła ile to niezbędne dla bezpieczeństwa. Wokół domu poruszamy się w terenie znanym i nie potrzebujemy reflektorów. A łuna światła bijąca w okna domu raczej nie służy nocnemu wypoczynkowi. Jeśli już to widzę elementy drobne, punktowe – jak podświetlane elementy w nawierzchni (kształty różnych kostek brukowych) jakie oferuje np. Buszrem