Osiedla age-friendly – przyszłość rynku mieszkaniowego.
Osiedle „age- friendly” to osiedle zaplanowane w taki sposób, by odpowiadało potrzebom mieszkańców w każdym wieku. Deweloper ECO-Classic, realizujący w Gdańsku inwestycję osiedle Wolne Miasto, zapytał dojrzałych klientów co sądzą o inwestycji, na co stawiają i jakie rozwiązania doceniają.
Tym co przyciąga dojrzalszych klientów są minimalistyczna architektura, duża ilość zielonych przestrzeni oraz szeroka oferta metraży mieszkań. Osoby takie szukają przede wszystkim spokojnego, wygodnego i niekłopotliwego miejsca do życia.
- Coraz częściej mieszkaniami w naszej najnowszej, gdańskiej inwestycji - Wolnym Mieście zainteresowane są osoby dojrzałe, w wieku 60+. To ludzie, którzy chcą zmniejszyć koszty utrzymania swoich mieszkań, przez zakup nowych lokali bardziej dopasowanych metrażowo do ich potrzeb w nowoczesnych, niewymagających remontów budynkach- mówi Zuzana Kordzi, dyrektor ds. handlowych ECO-Classic.- Choć obecnie stanowią oni zaledwie kilka procent naszych klientów, obserwujemy powolną, acz systematyczną tendencję wzrostową. Wolne Miasto jest na początku realizacji- obecnie powstaje drugi z ośmiu zaplanowanych etapów- więc zakładamy, że wraz z rozwojem inwestycji, będzie rosło zainteresowaniem nim i dojrzałych nabywców.
Wygoda „pod klucz"
Tym, co podoba się dojrzałym klientom jest program wykańczania wnętrz. Daje on nie tylko możliwość swobodnej aranżacji nowego mieszkania i dostosowania konkretnie pod swoje potrzeby, ale też zdejmuje konieczność szukania i nadzorowania ekip remontowych. Ważną wskazywaną zaletą tego rozwiązania jest profesjonalny nadzór dewelopera nad wszystkimi czynnościami organizacyjnymi- od zakupu i transportu materiałów wykończeniowych po koordynację w czasie wszystkich prac, tak by zakup, wykończenie i wprowadzenie do nowego mieszkania przebiegały sprawnie i szybko.
Bezpiecznie i wygodnie
Rozkładowe mieszkania o niedużych metrażach, dobry dostęp do budynków i bezpieczne rozwiązania, takie jak brak barier architektonicznych, niskie budynki wyposażone w windy i zabezpieczenia antypoślizgowe na schodach, które ułatwiają poruszanie się po budynku i podnoszą komfort życia, stanowią walor inwestycji dla osób patrzących na nią bardziej perspektywicznie. Tak jak możliwość zrobienia zakupów i zorganizowania wielu codziennych czynności w osiedlowych sklepach i punktach usługowych, bez konieczności przemieszczania się na większe odległości.
Być eko i fit w każdym wieku
Balkony lub tarasy z widokami na zielone otoczenie potęguje to poczucie bliskości przyrody i wprowadzają aurę spokoju. Możliwość wykorzystywania bezpiecznych osiedlowych terenów zielonych, tak w celach rekreacyjnych, jak i do różnych form aktywności, jak. np. nordic walking, spacery, jazda na rowerze stanowi odpowiedź na zmiany w stylu życia i w oczekiwaniach klientów. W zaplanowanym jako miasteczko-ogród Wolnym Mieście, które jest inwestycją z własnym sadem z dorosłymi jabłoniami, zagajnikiem i małym parkiem, w którym żyje ponad 100 gatunków ptaków, mieszkańcy pozytywnie oceniają sposób przygotowywania osiedlowych terenów zielonych. Tym, co zwłaszcza podoba się dojrzałym mieszkańcom są liczne alejki z ławkami, ocienione drzewami i krzewami, powstające trasy spacerowe i rowerowe oraz ciągi edukacyjne.
Bezpieczne finansowanie
Jak wszystkie inwestycje ECO-Classic, również Wolne Miasto powstaje o oparciu o rachunek zastrzeżony. Oznacza to, że deweloper buduje z funduszy własnych i kredytu bankowego, pod kontrolą banku, a wpłaty klientów są przekazywane transzami, po ukończeniu kolejnego etapu inwestycji. Świadomość standardów podnosi zaufanie klientów na wyższy poziom. Niezależnie jednak od tego, klienci dojrzali częściej są zainteresowani mieszkaniami gotowymi. Wynika to głównie stąd, że zakup nowego mieszkania powiązany jest często ze sprzedażą innej nieruchomości.
Kierunek: projekty age-friendly
W ocenie ECO-Classic wielopokoleniowe inwestycje age-friendly są tym rodzajem budownictwa, które niedługim okresie czasu będzie w Polsce nie tylko coraz bardziej popularne, ale wręcz oczekiwane. Zmiany w strukturze demograficznej i postępujące starzenie się społeczeństwa, a jednocześnie zmiany mentalne, w tym duża potrzeba swobody, niezależności, komfortu życia dzisiejszych seniorów, ich duża aktywność fizyczna, towarzyska i intelektualna, są naturalnym czynnikiem inicjującym zmiany w tym obszarze. Jednocześnie jednak ludzie w dalszym ciągu chcą mieszkać możliwie niedaleko swoich bliskich. Atrakcyjne osiedla z bogatą infrastrukturą i ciekawie pomyślanymi funkcjami, sprzyjającymi różnym formom aktywności i integracji pozwolą, łącząc pokolenia, włączyć dojrzałych mieszkańców w życie społeczności, a młodszym umożliwią korzystanie z doświadczenia i wiedzy starszych sąsiadów.
- Dziś wiek w coraz mniejszym stopniu determinuje styl życia, dlatego też oceniamy, że na znaczeniu zaczną zyskiwać uniwersalne projekty age-friendly, w których, jak w Wolnym Mieście, będzie się dobrze i bezpiecznie żyło mieszkańcom w każdym wieku- podsumowuje Zuzanna Kordzi.
Nadesłał:
AVOKADOPR
|