Panattoni buduje nowoczesną i ekologiczną fabrykę dla Danfoss Poland - 12 000 m kw. w Grodzisku Mazo
Panattoni, lider rynku powierzchni przemysłowych w Europie, rozpoczął budowę nowoczesnej fabryki dla Danfoss Poland w Grodzisku Mazowieckim.
Inwestycja o powierzchni 12 000 m kw. będzie wyposażona w szereg rozwiązań proekologicznych pozwalających osiągnąć wysoką efektywność energetyczną budynku, a także poprawiających komfort pracy zatrudnionych łącznie ok. 400 pracowników. Zakończenie obiektu zaplanowano na listopad 2021 roku.
Godny zaufania partner dla tworzenia technologii. Panattoni rozpoczęło kolejną realizację zawansowanego technicznie obiektu w formule BTO (built-to-own). Tym razem deweloper dostarczy zaawansowaną fabrykę o powierzchni 12 950 m kw. dla Danfoss Poland – oddziału duńskiego producenta energooszczędnych komponentów i rozwiązań technologicznych m.in. dla chłodnictwa i klimatyzacji, ogrzewnictwa, branży napędowej czy maszyn mobilnych. Uroczystość inauguracji budowy inwestycji odbyła się 13 października 2020 r. na terenie fabryki Danfoss w Grodzisku Mazowieckim.
Technologicznie i ekologicznie. W realizowanym przez Panattoni obiekcie dla Danfoss Poland będą wytwarzane energooszczędne rozwiązania (przemysłowe i chłodnicze zawory elektromagnetyczne), które przyczynią się do większej dbałości o środowisko – oszczędności zasobów, wody i energii oraz ograniczenia strat żywności. Inwestycja powstanie zgodnie z założeniami zrównoważonego budownictwa i będzie wyposażona w zaawansowane instalacje pozwalające na osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej, a także poprawiające komfort pracy zatrudnionych. Z tego względu deweloper zastosuje m.in. wentylację z rekuperacją, ogrzewanie i chłodzenie z wykorzystaniem odzysku ciepła z agregatów wody lodowej oraz ze sprężarek powietrza, czy kontrolę termowizyjną instalacji elektrycznych. Obniżone zostaną współczynniki przenikania ciepła wybiegające poza warunki techniczne na 2021 r. - izolacyjność termiczna dachu wyniesie 0,12 W/m2K. Zastosowane zostaną również żaluzje sterowane mechanicznie na przeszkleniach budynku biurowego. Dach będzie dodatkowo przystosowany do montażu paneli fotowoltaicznych, a parking wyposażony w zasilanie na potrzeby ładowania aut elektrycznych. Całość będzie kontrolowana przez zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS - sam obiekt o łącznej powierzchni 12 950 m kw. podzielony został na strefy – produkcyjną (7220 m kw.), magazynową (1650 m kw.), laboratorium i część biurową (2450 m kw.), Ponadto, na terenie inwestycji będzie znajdować się budynek techniczny (1405 m kw.) oraz obsługowy (225 m kw.).
Krótki termin realizacji. Inwestycja powstaje w dwóch fazach. Koniec pierwszego zaplanowano już na połowę kwietnia 2021, z wcześniejszym dostępem na miesiąc przed wyznaczonym terminem, zaś finalne przekazanie obiektu Danfoss Poland odbędzie się 30 listopada 2021 r. Jak komentuje Marek Foryński, BTS Managing Director z Panattoni: „Harmonogram inwestycji przewiduje realizację hali produkcyjnej oraz obiektu biurowego pełniącego docelowo siedzibę Danfoss Poland w około 4 miesięcy. To niezwykle napięty scenariusz zwłaszcza, że do zadań Panattoni należy również dostosowanie istniejącej infrastruktury na terenie działki do wymogów zaawanasowanej fabryki Danfoss Poland” i dodaje „Jestem dumny z wyboru Panattoni na dewelopera tej inwestycji i dziękuję za zaufanie. Obiekty realizowane na zamówienie wymagają od deweloperów rozwiązań najlepszej jakości i sprostania bardzo konkretnym i różnorodnym oczekiwaniom klientów - zadbania o każdy detal oraz indywidualnego podejścia do każdego projektu. My to lubimy, czego dowodem jest nasze portfolio”.
Projektowane i realizowane na indywidualne zamówienie poszczególnych klientów obiekty produkcyjne to jedna z wielu kompetencji Panattoni. Deweloper oferuje nowoczesne, komercyjne powierzchnie przemysłowe o charakterze produkcyjnym, magazynowym i biurowym, a także kompleksowo zarządza swoimi nieruchomościami. Panattoni, jako pierwszy na polskim rynku, dostrzegł potrzebę realizacji projektów przemysłowych opracowywanych zgodnie z wytycznymi indywidualnego odbiorcy – BTS. Inwestycje realizowane są dla klientów, którzy posiadają zindywidualizowane potrzeby, zaś projekty BTO, stanowią uzupełnienie bogatej oferty dewelopera. Do dziś Panattoni dostarczyło na rynek ponad 10 mln m kw. powierzchni przemysłowej, z czego prawie połowa to realizacje na indywidualne zamówienia przyszłych użytkowników.
Nadesłał:
konkretpr
|