Portal eMuzeum.com: Na stulecie powstania Legionów Polskich
Portal eMuzeum.com: Na stulecie powstania Legionów Polskich – wirtualna wystawa korespondencji wojennej legionistów z lat 1914-1917 Portal eMuzeum.com, z okazji stulecia powstania Legionów Polskich udostępnił wspaniałą lekcję historii w postaci dwóch unikalnych zbiorów korespondencji legionistów.
Pierwszy, to - nagrodzony Złotymi Medalami Krajowych Wystaw Filatelistycznych „Varsaviana 2013” i „Świętochłowice 700" - zbiór „Korespondencja z obozów internowania Legionistów Polskich z lat 1917-1918” zgromadzony przez p. Sławomira Chabrosa. Kolekcja składa się z 35 kartek pocztowych i listów z okresu lipiec 1917 roku do lipca 1918 roku.
Drugi, to „Legiony Polskie 1914-1917. Przesyłki pocztowe, listy i karty od i do legionistów z lat 1914-1917” z kolekcji p. Adama L. Woźniaka. Na niemal 150 kartach bardzo precyzyjnie opisanych zgromadzono wiele różnego rodzaju oficjalnych i prywatnych przesyłek. Nieczytelne pieczęcie i stemple zostały przez p. Adama odrestaurowane tak doskonale, że wyglądają jak oryginalne. Całość kolekcji uporządkowana jest chronologicznie i podzielona na kampanie, bitwy i potyczki stanowiąc pełny zapis historyczny działań wojennych.
Oglądając obydwa zbiory warto zauważyć, jak uporządkowana była forma, wygląd i oznakowanie tej korespondencji. Pamiętać należy również, że wszystko to działo się w czasie zawieruchy wojennej i braku państwa polskiego.
Wystawa "Korespondencja z obozów internowania Legionistów Polskich z lat 1917-1918", zgromadzona przez p. Sławomira Chabrosa, składa się z 35 kart pocztowych i listów. Dotyczy ona dwóch wydarzeń: internowania żołnierzy i oficerów w lipcu 1917 roku oraz internowania żołnierzy i oficerów Polskiego Korpusu posiłkowego w lutym 1918 roku. Zbiór zawiera korespondencję z obozów w Benjaminowie, Szczypiornie, Łomży i w Werl oraz z obozów internowania na Węgrzech i we Włoszech. Zbiór p. Sławomira Chabrosa nagrodzono Złotymi Medalami Krajowej Wystawy Filatelistycznej VARSAVIANA 2013 oraz Krajowej Wystawy Filatelistycznej "Świętochłowice 700".
Wystawa „Legiony Polskie 1914-1917. Przesyłki pocztowe, listy i karty od i do legionistów z lat 1914-1917” składa się z niemal 150 kart A4 z pieczołowicie przygotowanymi i opisanymi różnego rodzaju oficjalnymi i prywatnymi przesyłkami pocztowymi legionistów oraz ich rodzin. Cała kolekcja została zebrana, chronologicznie uporządkowana i precyzyjnie opisana przez właściciela, p. Adama L. Woźniaka.
Szczególny podziw wzbudzają – wykonane własnoręcznie przez p. Adama – kopie nieczytelnych stempli i pieczęci umieszczonych na przesyłkach. Wykonanie tych kopii wymagało benedyktyńskiej wręcz cierpliwości, ale efekt jest niesamowity. Trzymając w ręku te materiały trudno odróżnić, co jest oryginalną pieczęcią, a co rekonstrukcją.
Na wielu przesyłkach można odczytać ich treść, o ile przyzwyczaimy się do ówczesnej kaligrafii, i to w warunkach polowych.
Wielki szacunek budzi dziś wzorowe uporządkowanie zasad, formy, wyglądu i oznakowania korespondencji – szczególnie, jeśli zdamy sobie sprawę, że nie tylko nie było wówczas komputerów i Internetu, ale był czas zawieruchy wojennej i braku państwa polskiego.
Portal eMuzeum.com to nowoczesne narzędzie dla muzealników i miłośników sztuki. Służy on do gromadzenia, przeszukiwania i prezentowania w formie cyfrowej zbiorów muzealnych oraz prywatnych kolekcji. Celem portalu jest popularyzowanie digitalizacji, a tym samym zapewnienie dostępu do dzieł sztuki, skrywanych obecnie w prywatnych zasobach czy nieudostępnionych publiczności kolekcjach. Formaty przechowywanych danych (informacji) są zgodne z międzynarodowymi standardami opisu obiektów sztuki (CDWA, DC).
Portal zapewnia użytkownikom – prywatnym i instytucjonalnym – przestrzeń do prezentowania cyfrowych wersji eksponatów. W bezpieczny sposób można w nim przechowywać cyfrowe kopie w wysokiej rozdzielczości bazowej i konserwatorskiej oraz tworzyć wirtualne galerie i wystawy. Portal eMuzeum.com umożliwia wszystkim zainteresowanym szybki dostęp do informacji o zgromadzonych eksponatach oraz wspiera muzea i kolekcjonerów w pracach digitalizacyjnych. Wbudowane mechanizmy wyszukiwania zapewniają efektywne przeglądanie zbiorów.
Dzięki portalowi zbiory przechowywane dotychczas w magazynach, skrytkach bankowych i domowych zaciszach będą mogły zaistnieć w przestrzeni publicznej. Portal to również cenne źródło wiedzy m.in. dla muzeów, ośrodków kultury i kolekcjonerów, przygotowujących się do digitalizacji swoich zbiorów. eMuzeum.com wpisuje się w priorytetowy program ochrony i cyfryzacji dziedzictwa kulturowego.
Nadesłał:
INDALO
|