Powakacyjny powrót do rzeczywistości – zachowaj młodość ducha


2016-09-14
Jak wynika z badania Maison & Partners zrealizowanego na zlecenie marki Tymbark, wśród rzeczy, które sprawiają nam najwięcej przyjemności i wpływają na zadowolenie z życia, już na 2. miejscu znalazły się hobby i zainteresowania. Wrzesień to zatem najlepszy czas, by nauczyć się czegoś nowego!

Wrzesień każdemu z nas kojarzy się z pierwszym dzwonkiem w szkole i pomimo, że z czasem wyrastamy ze szkolnej ławki, to jednak chęć zdobywania nowych umiejętności i poszerzania horyzontów nadal drzemie w sercach wielu Polaków, którzy naukę i samorozwój traktują, jako najlepszą receptę na zachowanie młodości ducha. Jak wynika z badania Maison & Partners[1] zrealizowanego na zlecenie marki Tymbark, wśród rzeczy, które sprawiają nam najwięcej przyjemności i wpływają na zadowolenie z życia, już na 2. miejscu znalazły się hobby
i zainteresowania. Wrzesień to zatem najlepszy czas, by nauczyć się czegoś nowego!


Jakie korzyści czerpiemy z nauki?

Zajęcia szkolne i pozalekcyjne, korepetycje - to rzeczy, które dotyczą głównie dzieci i wypełniają im każdy dzień. W młodym wieku rozwój i poszerzanie horyzontów postrzegane są często jako obowiązek. Wraz z upływem czasu zmienia się jednak nasza perspektywa i starsze pokolenia, dodatkowe aktywności traktują, jako szansę na samorozwój, a co najważniejsze pozytywnie wpływa to na ich samopoczucie, postrzeganie świata i zachowanie młodości ducha. Maison & Partners w swoich badaniach podaje, że 57 proc. osób podróżuje kilka razy w roku, a 28 proc. również kilka razy w roku zdobywa nowe umiejętności, jak np. nauka języka. To tylko kilka z wielu sposobów na to, by zachować upragnioną młodość ducha. Osoby z różnych pokoleń przypisują sobie także odmienne cechy. Najmłodsi częściej określają się jako kreatywni i uśmiechnięci, dlatego łatwiej im rozpocząć np. kurs malowania lub gry na instrumencie. Starsze pokolenie opisuje siebie jako odpowiedzialne, optymistyczne nastawione do życia i gościnne. Oznacza to, że po 30-ce mamy więcej chęci i energii, aby zadbać o siebie, poszerzać horyzonty lub zdobywać sukcesy na polu zawodowym. Z kolei dla osób w wieku 45-60 lat najważniejszym źródłem radości jest właśnie praca.

„Każdy z nas rodzi się z ciekawością świata i z pragnieniem rozwijania swoich umiejętności. Podtrzymywanie w sobie żaru ciekawości jest nie tylko gwarancją satysfakcji z życia, ale także powodzenia w życiu. Polacy, którzy nie przestają się uczyć po ukończeniu szkoły i mają różne pasje
są zdrowsi, dłużej żyją, lepiej zarabiają, mają więcej przyjaciół i rzadziej się rozwodzą. Zatem warto przełamywać rutynę w każdym wieku i znaleźć własną receptę na samorealizację."
- wyjaśnia prof. Janusz Czapiński

 

Jak odnaleźć swoją pasję?

Dla wielu z nas wrzesień to powrót do powakacyjnej rzeczywistości, a tym samym nowe plany, cele
i perspektywy. Szukając odświeżającego sposobu na rutynę i codzienne obowiązki warto pomyśleć,
o tych czynnościach, które sprawiają nam przyjemność, a dodatkowo pozwolą zaangażować całą rodzinę. W takim wypadku najlepiej jest połączyć wspólne spędzanie czasu z nauką, jak np. poznawanie nowych dyscyplin sportowych, wieczory ze scrabblami, czy warsztaty kulinarne. Jeżeli nie masz pomysłu na to, jak odnaleźć nowe hobby, to potraktuj to jako rozrywkę - wybierz się ze znajomymi na kurs tańca lub zapisz na yogę - czasami wystarczy spróbować nowych rzeczy, by poczuć i odnaleźć prawdziwą pasję.

„Pasja jest przeciwieństwem nudy. Nuda bierze się z rutyny i niewiary w swoje możliwości. Każdy człowiek ma jakieś talenty. Żeby je w sobie odkryć i z pasją rozwijać, trzeba wyjść poza rutynę zaryzykować robienie czegoś, czego się do tej pory nie robiło. Pasja rodzi się wówczas, gdy stawiamy sobie zadanie, które wymaga od nas nie odkrytych jeszcze w sobie zdolności." - dodaje prof. Czapiński.

Rozwijaj się i zachowaj młodość ducha

Jak wynika z raportu na zlecenie marki Tymbark młodość ducha to również życie własnym życiem, nieprzejmowanie się opinią innych ludzi, życie w zgodzie ze sobą tak, aby przynosiło to radość. Angażowanie się również w aktywności, które przypisywane są osobom młodym np. poznawanie nowoczesnych technologii i podążanie za tym, co pojawia się w świecie .

Młodość ducha to osiąganie nowych rzeczy ciągle, a nie stanie w miejscu." - mówi jedna z respondentek badania z najmłodszego pokolenia.

W badaniu ciekawość świata i chęć rozwoju znalazły się również na wysokim czwartym miejscu. Dla młodszych osób ciekawość świata to osiąganie nowych celów, rozwijanie kariery. Starsze osoby rozumieją ją jako próbowanie rzeczy nieznanych, nowych, chodzenie na kursy, podróżowanie, poznawanie nowych osób. Z badania wynika także, że kobiety częściej niż mężczyźni przez młodość ducha rozumieją samorozwój. 23 proc. respondentek postawiło na posiadanie wielu zainteresowań i rozwijanie pasji. Panowie stanowią w tej grupie 18 proc.

„Na codzienność 30- kilkulatków składa się z reguły praca oraz wychowywanie dzieci. Z tego powodu osoby 30+ starają się zorganizować swoje życie poprzez wyznaczenie sobie celów do zrealizowania. Zadaniowość ta dotyczy również potrzeby poszerzenia wiedzy i nabywania nowych umiejętności. Samorozwój staje się celem, którego realizacja przynosi satysfakcję oraz, w założeniach, poprawę sytuacji finansowej.

Pokolenie 45-60 latków najczęściej osiągnęło już stabilizację życiową - zarówno pod kątem zawodowym, jak i rodzinnym. Na nowe aktywności patrzą przede wszystkim przez pryzmat relacji i ekscytacji wynikającej z próbowania nowości.

Najstarsi, z racji wyprowadzenia się dzieci i wejścia w wiek emerytalny, czują się w pewien sposób odsunięci od „centrum świata". Dla wielu z nich motywacją do uczenia się nowych rzeczy jest chęć otwarcia się na ludzi i świat. Osoby 60+ z reguły dysponują dużą ilością wolnego czasu, dlatego zdobywanie nowych umiejętności jest dla nich niespiesznym smakowaniem świata na nowo." - podsumowuje Dominika Maison, President& Chief Science Partner, Maison & Partners.

 


[1] Badanie jakościowe i ilościowe zrealizowane na zlecenie marki Tymbark w maju 2016 roku na losowo-kwotowej reprezentatywnej (pod względem demograficznym) próbie Polaków w wieku powyżej 30 lat; N=1000 osób w 3 grupach wiekowych: 30-44 lata, 45-60 lat oraz powyżej 60. roku życia.

Nadesłał:

Damian_HKstrategies

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~An., 2016-09-15 09:24:21

    Nauka jest bardzo wazna, np. językow obcych - niemiecki (http://unitalent.pl), czy jakikolwiek inny - rozszerza mozliwosci, predzej czy pozniej gwarantuje wzrost zadowolenia z zycia.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl