Praca w finansach i bankowości opłaca się coraz bardziej
W ostatnich latach jesteśmy świadkami dynamicznych zmian zachodzących w sferze zatrudnienia w bankach i instytucjach finansowych. Coraz większe znaczenie zaczynają mieć pracownicy o tak zwanych kompetencjach miękkich.
Wzrost ten następuje kosztem inżynierów produktu odpowiedzialnych za dochody. Powstaje zatem pytanie: w jaki sposób napływ humanistów do sektora finansowego zmieni sposób jego funkcjonowania? A także: czy takie zmiany zajdą również w Polsce, zgodnie ze światowymi trendami? Znalezienie odpowiedzi na te pytania musi zostać poparte wnikliwą analizą.
Sytuacja w Polsce
Według statystyk stworzonych na podstawie analizy ogłoszeń o pracę zamieszczanych w Internecie, najbardziej pożądanym przez pracodawców zawodem jest informatyk. Ponad połowa ofert dotyczy właśnie pracowników z branży IT. Na drugim miejscu, z niewielką stratą, znajdują się finansiści i bankierzy. Mogłyby się zatem wydawać, że rynek pracy w Polsce ukierunkowany jest wyłącznie na umysły ścisłe. Nie jest to jednak do końca prawdą. Pracodawcy z sektora finansów i bankowości coraz częściej poszukują osób o typowo humanistycznym wykształceniu i mocnych cechach osobowościowych. Ostatni kwartał ubiegłego roku przyniósł wzrost liczby ofert w branży z 9 do 15 procent. Co ciekawe, nie szukano jednak wyłącznie inżynierów produktu czy analityków, a specjalistów od spraw wizerunkowych, komunikacyjnych czy od nawiązywania relacji z klientami.
Nowi bankierzy
Praca w branży kojarzy się z koniecznością radzenia sobie z matematyką na wysokim poziomie. Jak się jednak okazuje, częściej przydatne są umiejętności logicznego myślenia i analizowania sytuacji, a te posiadają np. absolwenci studiów filozoficznych. Również wiedza z zakresu socjologii czy psychologii staje się pomocna w przypadku przewidywania zachowania ludzi w obliczu kryzysu. Pracownicy wyspecjalizowani w kierunku komunikacji mogą lepiej wczuć się w sytuację klienta, zrozumieć jego potrzeby i emocje, a dzięki temu bardziej efektywnie sprzedać mu usługę finansową. Taka praca może być niesamowicie interesująca i rozwijająca dla wszystkich, których interesują finanse i bankowość. Ze statystyk wynika ponadto, że humaniści lepiej radzą sobie z organizowaniem miejsca pracy, a także katalogowaniem dokumentów. W międzynarodowych firmach i dużych korporacjach ważna jest także znajomość języków obcych, którą takie osoby z reguły posiadają.
Większe korzyści
Abstrahując od możliwości zredukowania bezrobocia, instytucje finansowe i banki zatrudniając humanistów mają także szansę poprawienia swojego wizerunku. Sprawiają bowiem wrażenie miejsc bardziej otwartych i przyjaznych, a nie zimnej maszyny do zarabiania pieniędzy. Miejmy nadzieję, że również polski sektor bankowy zacznie doceniać umiejętności humanistów. Może to mieć bowiem nie tylko wpływ na poprawę wizerunku na zewnątrz instytucji, ale i polepszenie atmosfery w jej wnętrzu.
Najnowsze oferty pracy w finansach i bankowości znajdziesz na stronie: http://www.grafton.pl/oferty-pracy/finanse-bankowosc-ksiegowosc/
Nadesłał:
easylife
|