Prawdy i mity o naszych stopach


Prawdy i mity o naszych stopach
2011-04-19
Stopy są jak lustro - mogą nam wiele powiedzieć o człowieku, jego zdrowiu i stylu życia. Niosą nas przez całe życie, dlatego tak ważne by szczególnie o nie dbać. Istnieje wiele przyjemnych form pielęgnacji, do których należy przede wszystkim masaż.

 

Według badania społecznego "Stopy" z 2006 roku Polacy uznają je za jedną z ważniejszych części ciała. Przypisują im różne cechy: wytrzymałość, niezawodność, ale także atrakcyjność i seksualność. Uznają je za istotny element prawidłowego funkcjonowania organizmu, są bowiem fundamentalnym narządem ruchu, umożliwiają poruszanie się, bieganie i pracę. Mimo to bywają zaniedbywane, gdyż większość czasu chowamy je w nie zawsze wygodnym obuwiu, a na pielęgnację poświęcamy niewiele czasu. Nieważne, czy biegasz w szpilkach, czy w adidasach – zdrowe stopy to podstawa Twojej aktywności i trzeba je traktować ze szczególną uwagą.


Wiele schorzeń bierze się właśnie od stóp i nóg lub na nich się kończy. Pomóc im może relaksująca kąpiel i masaż. To doskonały sposób pozbycia się wielu dolegliwości, znane od tysięcy lat. W starożytnych Chinach odkryto i zaczęto regularnie stosować lecznicze masaże i uciski miejsc zwanych receptorami. - Są to wyspecjalizowane komórki nerwowe stanowiące zakończenie włókien nerwowych. Dzięki stymulacji tych punktów wpływamy korzystnie na funkcjonowanie poszczególnych narządów, poprawiamy stan zdrowia i naszą kondycje psychofizyczną – mówi Piotr Sikorski, dyplomowany masażysta, chiropraktyk. Według mapy stref refleksyjnych palce u nóg odpowiedzialne są za zatoki nosowe, a duży palec w szczególności odpowiedzialny jest za funkcjonowanie mózgu. Okolice pięt natomiast odpowiedzialne są za narządy płciowe. Warto wiedzieć, że inne organy mają swoje zakończenia nerwowe na lewej, a inne na prawej stopie, np. na prawej znajduje się strefa odpowiedzialna za wątrobę, na lewej z kolei za żołądek i śledzionę.

 

 

Zdrowy dotyk masażu jest oczywisty w kontekście stóp. Odpowiednie masowanie wpływa pozytywnie na ogólny stan zdrowia - pobudza krążenie krwi, tym samym oczyszcza organizm z toksyn. Masaż może być także odprężającą przyjemnością - dodaje energii, relaksuje oraz znacznie poprawia samopoczucie. Może być stosowany w każdym wieku, polecany jest szczególnie osobom starszym, zwłaszcza cierpiącym na artretyzm lub bóle reumatyczne. Masaż można wykonać samemu. Przede wszystkim należy przygotować spore ilości kremu do stóp, który nawilży nasz naskórek, zmiękczy go i ułatwi poślizg dłoni. Dobrze jest też przed samym zabiegiem wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do stóp. Podczas masażu możemy odczuwać w niektórych miejscach ból. Świadczy on o niedyspozycji lub chorobie organu, przyporządkowanego danemu miejscu na stopie.



Władysław Fedejko, zarządzający marką HoMedics w Polsce: - Profesjonalny, leczniczy masaż stóp oferują gabinety odnowy biologicznej. Możemy wykonać go także samemu, za pomocą masażerów do stóp. Wiodące marki na rynku oferują różnego typy masaże: od wibrującego, przez dalekowschodni masaż shiatsu oraz z podgrzewaniem, po kompleksowy masaż uciskowy stóp i łydek. Polecane są do użytku domowego, ponieważ są łatwe w użyciu i skutecznie relaksują. Po całym dniu ciężkiej pracy możemy wygodnie zasiąść w fotelu i oddać nasze stopy pod relaksującą opiekę masażera. Doskonałym zabiegiem dla stóp będzie także odżywcza kąpiel. Domowe SPA powinniśmy więc zaopatrzyć w hydromasażer. Dzięki niemu podarujemy stopom odprężający masaż. Po kąpieli warto wetrzeć w nią krem lub balsam odżywczy, by skóra była gładka i nawilżona.



Często zapominamy o stopach, choć są bardzo ważną częścią naszego ciała. Warto zmienić nawyki i w codziennej pielęgnacji poświęcać im kilka minut, by zachować ich estetyczny wygląd i w szczególności - zdrowie.

Nadesłał:

slawomir.dabrowski@zarowkamarketing.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl