Prawidła do butów - używać czy nie?
Prawidła do butów raczej nie są często używanym przedmiotem w przeciętnym gospodarstwie domowym. Część osób być może nie do końca zdaje sobie sprawę z tego do czego ten przedmiot może służyć. Tym artykułem przybliżę temat prawideł. Czym są i do czego służą prawidła?
Prawidła do butów, jak sama nazwa sugeruje stosuje się do obuwia. Jest to najczęściej drewniany element (chociaż prawidła wykonuje się także z innych materiałów) przypominający kształtem ludzką stopę, lub fragment nogi (łydki), który stosuje się do wyższych butów, jak kozaki. Prawidło wkłada się do środka buta, wtedy, kiedy z niego nie korzystamy, a to ma za zadania wypchać but, aby przybrał naturalny kształt, tak jakby cały czas był założony na stopę. Nasuwa się zatem pytanie: po co wkładać coś do buta? Powodów jest wiele.
Prawidła poprawiają wygląd skórzanego buta
Skórzane obuwie, czy to buty do garnituru, czy damskie kozaki, nienoszone mają tendencję do deformowania się. Są to deformacje spowodowane brakiem użytkowania. Na butach mogą pojawiać się zapadnięcia - szczególnie w obszarze zgięcia - zmarszczki, drobne pęknięcia, czy zagięcie innego typu. Zapadnięcia zazwyczaj pojawiają się razem z wybrzuszeniami. Pofalowana struktura eleganckich butów z pewnością nie jest czymś pożądanym. Podobnie się ma rzecz z kozakami. Długie cholewki po odłożeniu butów zaginają się tworząc mało atrakcyjne zgniecenie w widocznym miejscu. Aby tego zapobiec można również zastosować odpowiednia prawidła, aby wypełniły pustą przestrzeń w środku buta i nie dopuściły do zagięcia skóry.
Z czego zrobione są prawidła?
Klasycznym i najlepszym rodzajem prawideł do niskich butów ze skóry są prawidła drewniane. Bardzo popularnym do tego drewnem jest drewno cedrowe, które posiada bardzo dobre właściwości pochłaniania wilgoci z buta, ale także posiada przyjemny zapach co daje butom odświeżenie. Przednia część przypomina kształtem przód stopy, natomiast z tyłu może pojawić się drewniany fragment pięty lub po prostu drewniana kulka. Te dwa elementy połączone są sprężyną, lub regulującymi szynami, które mają za zadanie odpowiednio naprężyć drewniane elementy i docisnąć do powierzchni buta od wewnątrz. Do kozaków natomiast stosuje się inny rodzaj prawideł. Mogą to być prawidła nadmuchiwane z tworzywa sztucznego, lub automatyczne prawidła z plastiku lub metalu. Szczegóły można zobaczyć na stronie sklepu www.wdos.pl.
Pozostałe korzyści stosowania prawideł do butów
Omówiony został wpływ prawideł na zachowanie ładnego kształtu buta i wyglądu skóry. Stosowanie tego urządzenia ma także inne korzyści. W przypadku mocnego zawilgocenia buta, czy zmoczenia, stosowanie prawideł pozwoli szybciej i skuteczniej wysuszyć but. Skóra mająca podporę w postaci prawidła wyschnie i utrzyma swój kształt nie tworząc fałd, zapadnięć i pęknięć. But w przypadku stosowania dobrej jakości prawideł drewnianych będzie odświeżony, co zapobiegnie pojawieniu się brzydkich zapachów. Skóra buta będzie wyglądała korzystniej a stare buty mogą wyglądać na zupełnie nowe. Zwykła pielęgnacja skóry i stosowanie prawideł pozwoli na długo zachować piękny wygląd buta.
Nadesłał:
darek87
|