Prognoza Euler Hermes dla światowej gospodarki: 10 punktów zwrotnych na 2014 rok


2014-02-06
Euler Hermes w analizie dotyczącej prognoz dla światowej gospodarki prognozuje wzrost światowego PKB o 3,1% w 2014 r. i 3,3% w 2015 r.; nowy układ sił – udział gospodarek rozwiniętych w globalnym wzroście wyniesie 45% w 2014 i 2015 r., w porównaniu do 2% w 2008 r.
Transformacja w Chinach unormuje się, a Stany Zjednoczone rozpoczną reindustrializację, pomimo niepewności co do dalszego rozwoju polityki łatwych pieniędzy Banku Rezerwy Federalnej – uważa Euler Hermes. To tylko dwa z 10 punktów zwrotnych w światowej gospodarce, jakie znany ubezpieczyciel przewidział na 2014 rok. Według prognozy gospodarki Ameryki Północnej, strefy Euro i Japonii w większym stopniu przyczynią się do globalnego wzrostu, podczas gdy ważne wybory polityczne mogą podważyć stabilność niektórych gospodarek wschodzących.
– W miarę, jak coraz bardziej oddalamy się od globalnej recesji z 2008 i 2009 r., banki centralne na całym świecie zaczęły wprowadzać zmiany w swojej polityce monetarnej, aby dostosować się do warunków wzrostu – powiedział Ludovic Subran, główny ekonomista Euler Hermes. – Rok 2014 nie będzie łatwy, ale wiele gospodarek nareszcie nabierze rozpędu, zwłaszcza że aktywność gospodarcza będzie rozłożona bardziej równomiernie dzięki lepszym prognozom dla gospodarek rozwiniętych. 

Punkt zwrotny 1: Transformacja w Chinach będzie kontrolowana

Region Azji i Pacyfiku wchodzi w nowy cykl wzrostu, po angielsku określany mianem „cyklu trzech S”: solidny (solid), zrównoważony (sustainable), ale wolniejszy (slower). Podczas gdy region ten pozostanie ważnym motorem napędowym dla światowej gospodarki, głównie dzięki prężnej gospodarce chińskiej, sama Azja odnotuje spowolnienie wzrostu (+4,7% rocznie) w stosunku do poprzedniej dekady (+5%). Niemniej wzrost będzie też bardziej zrównoważony dzięki sile handlu wewnątrzregionalnego, który pozwoli gospodarkom amortyzować ewentualne wstrząsy na innych obszarach.

Punkt zwrotny 2: W Stanach Zjednoczonych nastąpi reindustrializacja, za pomocą łatwych pieniędzy lub bez nich

Stany Zjednoczone odczuwają spadek niepewności fiskalnej, dzięki utrzymaniu przez Bank Rezerwy Federalnej polityki łatwych pieniędzy, choć w nieco okrojonym zakresie. Widoczna jest też poprawa na rynku pracy i w nastrojach politycznych. Wskutek dalszej rewolucji energetycznej wywołanej wzrostem wydobycia gazu łupkowego i ropy naftowej rynek zostanie zalany tanią energii. Połączenie tych sił przyczyni się do ożywienia branży produkcyjnej, motoryzacyjnej i mieszkaniowej, dzięki czemu wzrost gospodarczy zwiększy się do 3% w 2014 r. w porównaniu do 1,8% w 2013 r.

Punkt zwrotny 3: Strefa Euro nie może spuszczać oka z piłki – ale piłka jest w grze

W 2014 r. wzrost PKB w strefie Euro będzie dodatni i wyniesie 0,9%. Dwa najważniejsze czynniki napędzające wzrost to kontynuacja reform strukturalnych w państwach południowych i brak zmian 
w obecnych mechanizmach finansowych. Przykładowo, wprowadzone przez EBC operacje refinansowania typu VLTRO (Very Long Term Refinancing Operations) powinny pobudzić akcję kredytową na korzyść realnej gospodarki. 

Punkt zwrotny 4: Monetarni muszkieterowie i japoński d’Artagnan

Dalsze wsparcie gospodarki ze strony banków centralnych w USA, strefie Euro i Japonii będzie niezbędne dla podtrzymania ożywienia koniunktury. W Stanach Zjednoczonych progresywne zmniejszanie dynamiki łagodzenia ilościowego (tzw. tapering) i jaśniejsze wytyczne na przyszłość nie powinny negatywnie wpłynąć na kondycję gospodarki. Podobnie w strefie Euro sprecyzowane wytyczne i odpowiednio ukierunkowane środki poprawiające płynność będą sprzyjać wzrostowi gospodarczemu. W Japonii kierunek rozwoju krajowej gospodarki wyznacza tzw. Abenomika, obejmująca łagodzenie polityki monetarnej, bodźce fiskalne oraz reformy strukturalne.

Punkt zwrotny 5: „Cena, głupcze!”: kiedy deflacja ma znaczenie w gospodarkach rozwiniętych

Od początku 2012 roku inflacja w gospodarkach rozwiniętych zwolniła tempa, jeśli nie liczyć zmian polityki monetarnej w Japonii w 2013 r. Wyhamowanie wzrostu w Chinach stwarza dalsze ryzyko spadku cen surowców oraz inflacji w 2014 r., podczas gdy niezmiennie wysokie bezrobocie w Europie Południowej będzie w dalszym ciągu wywierać presję na inflację w tym regionie. 

Punkt Zwrotny 6: Państwa peryferyjne: unikają kryzysu płynności, korzystają z ożywienia

W 2014 r. Ameryka Łacińska i wschodzące gospodarki europejskie powinny skorzystać na ożywieniu w Stanach Zjednoczonych i strefie Euro. Jednocześnie odnotujemy ożywienie popytu na eksport. W krajach o niestabilnej sytuacji politycznej, takich jak Argentyna, Turcja, Ukraina czy Wenezuela, najpoważniejszym problemem pozostanie płynność.

Punkt Zwrotny 7: Rynki wschodzące: słabość jest kwestią polityki

Na rynkach wschodzących polityka monetarna pozostaje równie poważnym problemem, co płynność, jako że niektóre państwa nie są w stanie skutecznie amortyzować niekorzystnych czynników zewnętrznych. Narzędzia, takie jak interwencje walutowe i korekty stóp procentowych będą kluczem do przetrwania wszelkich spadków koniunktury. Ten rodzaj proaktywnych działań był wyraźnie widoczny w Brazylii i Tajlandii w ubiegłym roku.

Punkt Zwrotny 8: Stare i nowe ryzyka polityczne w roku 2014

Bliski Wschód i Afryka Północna pozostaną obszarem największych przemian politycznych i społecznych. Proces zmian politycznych rozpoczął się już w Egipcie, Libii i Tunezji. Wojna domowa w Syrii nie pozostanie bez wpływu na sytuację w sąsiednim Libanie i Iraku. Inne problematyczne regiony to Azja Środkowa, Korea Północna, Bangladesz i Wenezuela. Wiele z tych zagrożeń było znanych już wcześniej, jednak zbliżające się wybory w Brazylii, Indiach, Indonezji, RPA i Turcji, państwach słynących z dość nieprzewidywalnego elektoratu, są nowym źródłem niepewności.

Punkt Zwrotny 9: „Budowanie z klocków”: nowa postać protekcjonizmu?

Zawieranie sojuszy handlowych, takich jak Sojusz Pacyficzny czy wspólnota ASEA, jest zwykle oceniane pozytywnie, jednak trzeba pamiętać o trudnościach, jakie mają tego rodzaju partnerstwa przy eliminowaniu barier pozataryfowych. To szczególnie istotna obawa, jaka pojawia się przy tworzeniu wspólnot handlowych. Raport Banku Światowego z 2013 r. podaje, że usunięcie barier dla łańcuchów dostaw może być sześciokrotnie bardziej skuteczne niż eliminacja taryf.

Punkt Zwrotny 10: Globalne wyrównanie: nie stawiać wozu przed koniem

Podczas gdy udział rynków wschodzących w globalnym PKB w ostatnim dziesięcioleciu był wyższy niż udział gospodarek rozwiniętych, obecnie obserwujemy zmianę dotychczasowego układu sił.  W 2014 r. udział gospodarek wschodzących wyniesie prawdopodobnie 55%, a gospodarek rozwiniętych – 45%. To znacząca zmiana w stosunku do 2008 roku, gdy udziały obydwu grup państw wynosiły odpowiednio 98% i 2%. Ważną rolę w tej konsolidacji odegrała normalizacja sytuacji gospodarczej w Chinach, a utrzymanie nowej równowagi będzie wymagało silnych fundamentów politycznych i odpowiednich reform strukturalnych.

– Ogółem nasza prognoza na 2014 rok jest pozytywna, choć ożywienie światowej gospodarki jest w dalszym ciągu obciążone wysokim ryzykiem – dodaje Ludovic Subran. – Stabilność polityczna i rozsądna polityka są równie ważne co elastyczne banki centralne i przyjazne stosunki handlowe.

– W miarę jak poprawie ulegać będzie sytuacja kolejnych gospodarek Unii Europejskiej, będących głównymi partnerami handlowymi polskich eksporterów, spodziewać się możemy dalszego wzrostu eksportu, bazującego zarówno na wzmocnieniu wynikającego z poprawy sytuacji popytu konsumenckiego jak i odradzających się inwestycji. Znacznie jednak ciekawszym i długoterminowo istotniejszym trendem wydaje się być rosnąca rola pozaeuropejskich kierunków polskiego eksportu. W konsekwencji kryzysu w Europie, wiele polskich firm zostało zmuszonych do poszukiwania partnerów handlowych w krajach słabo przez nich do tej pory spenetrowanych. Nawiązane w ten sposób relacje i podpisane kontrakty zaowocują zapewne dalszym wzrostem wartości eksportu, a co nawet istotniejsze, znacząco zwiększą jego dywersyfikację, redukując tym samym ryzyko wynikające z uzależnienia się od niewielkiej liczby partnerów handlowych – uważa Tomasz Starus, Członek Zarządu, Towarzystwo Ubezpieczeń Euler Hermes.


Szczegółowe informacje na temat prognoz Euler Hermes można znaleźć w raporcie: „Top Ten Game Changers in 2014” na stronie www.eulerhermes.com

Nadesłał:

an@thpr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl