Prowadzenie księgowości uproszczonej


Prowadzenie księgowości uproszczonej
2016-10-31
Do prowadzenia księgowości zobowiązany jest każdy przedsiębiorca niezależnie od wielkości oraz rodzaju prowadzonej działalności. Dlaczego? Księgowość dostarcza najważniejszych informacji na temat firmy oraz pozwala rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.

Właściwie prowadzona księgowość zwiększa bezpieczeństwo firmy pod warunkiem jednak, że zajmują się nią eksperci.

Wielu właścicieli firm zastanawia się do jakiej formy prowadzenia księgowości są zobowiązani. Księgowość pełna czy uproszczona? W tym artykule skupimy się na tej prostszej formie, czyli księgowości uproszczonej.


Księgowość uproszczona prowadzona jest przez osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, u których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły równowartości w walucie polskiej 1 200 000 euro. Powyżej tej granicy, a w przypadku spółek handlowych i innych osób prawnych, z wyjątkiem Skarbu Państwa i Narodowego Banku Polskiego, bez względu na przychody, obowiązuje prowadzenie ksiąg handlowych (tzw. pełna księgowość). Limit zobowiązujący do prowadzenia KPiR przelicza się po średnim kursie ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski na 30 września roku poprzedzającego rok obrotowy.


Jakie są formy uproszczonej księgowości?
- Karta podatkowa
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów


Często przedsiębiorcy jeżeli mają do wyboru jaką księgowość chcą prowadzić decydują się na tą formę, ponieważ jest znacznie mniej skomplikowana od księgowości pełnej. Poznajmy więc wady i zalety uproszczonej księgowości.


Zalety:
- mało kosztowna forma księgowości;
- prosty sposób prowadzenia;
- monitorowanie zdarzeń gospodarczych firmy, jakie miały miejsce w przedsiębiorstwie;
- alternatywa prowadzenia systemu księgowego z wykorzystaniem programu księgowego lub księgowości online.


Wady:
- mogą z niej skorzystać wyłącznie wybrane podmioty gospodarcze;
- nie dostarcza wystarczających informacji umożliwiających szersze analizy ekonomiczne;
- samodzielne prowadzenie księgowości wymaga znajomości aktualnych regulacji prawnych;
- ograniczany zakres kategorii, który jest przyczyną niejasności w przypadku konieczności ewidencji nietypowych informacji.


Czy samodzielne prowadzenie księgowości uproszczonej jest odpowiednim rozwiązaniem?
W przypadku, gdy przedsiębiorca nie ma odpowiedniej wiedzy na temat obowiązujących przepisów prawnych to samodzielna księgowość może okazać się ryzykowna. Niestosowanie się do aktualnych regulacji prawnych może wpakować firmę w poważne kłopoty. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest powierzenie księgowości w ręce księgowej lub specjalistów biura rachunkowego.


Statystyki pokazują, że wynajem biura rachunkowego staje się z każdym dniem coraz bardziej popularny. Dla przedsiębiorców bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest powierzenie spraw księgowych w ręce ekspertów, ponieważ mogą zajmować się rozwojem swojej firmy.


W naszej ofercie znajdą Państwo prowadzenie księgowości uproszczonej. Specjaliści pomogą prowadzić księgowość na odpowiednim poziomie.

Nadesłał:

Konsultant_Finansowy

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl