Recepta na komfortowe wnętrza – okna z szybami przeciwsłonecznymi


Recepta na komfortowe wnętrza – okna z szybami przeciwsłonecznymi
2016-08-29
Utrzymanie optymalnej temperatury w domu i miejscu pracy podczas letnich dni jest jednym z najważniejszych czynników, mających wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Oprócz lokalizacji, istotny wpływ na zyski cieplne ma stolarka okienna z nowoczesnymi szybami przeciwsłonecznymi.

Coraz wyższe temperatury w okresie letnim sprawiają, że pomieszczenia położone od nasłonecznionej strony południowej, południowo-wschodniej czy południowo-zachodniej są najbardziej narażone na przegrzanie. Lokalizacja salonów i sypialni w południowej stronie domu wymaga zainstalowania dodatkowych systemów chłodzenia lub klimatyzacji. Zwiększa to zużycie energii i podnosi koszty eksploatacji. Aby zapobiec rosnącym wydatkom, o korzystny bilans cieplny warto zadbać już podczas budowy domu, odpowiednio rozmieszczając przeszklenia, z uwzględnieniem sąsiedniej zabudowy lub otaczających drzew i stosując przeszklenia o określonych parametrach.

Okna ochronią przed upałem

Sprawdzoną metodą na zapewnienie komfortu użytkowania szybko nagrzewających się pomieszczeń jest wymiana okien na nowe, z odpowiednio dobranymi pakietami szybowymi. „Postęp technologii produkcji i przetwórstwa szkła pozwala zaprojektować okna indywidualnie dostosowane do miejsca położenia w budynku i warunków atmosferycznych” – mówi Szymon Piróg, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego w Pilkington Polska. „Od nasłonecznionej strony ochronę przed nagrzaniem zapewnią okna z przeciwsłonecznymi szybami zespolonymi Pilkington Insulight™ Sun. Ich nadrzędną funkcją jest ochrona przed słońcem, umożliwiająca redukcję zysków ciepła pochodzących z promieniowania słonecznego aż do 70%.

Wykorzystanie w przeszkleniach wysokoselektywnego, przeciwsłonecznego szkła niskoemisyjnego Pilkington Suncool™ 50/25 pozwala na ograniczenie przepuszczalności energii słonecznej do 27%, podczas gdy w standardowej szybie zespolonej parametr ten wynosi blisko 63%.  Dodatkowo szyba tego rodzaju pokryta jest niskoemisyjną powłoką, która chroni przed ucieczką ciepła do otoczenia porą zimową. Rozwiązanie to sprawdza się w modnych dużych przeszkleniach zapewniających pełny widok na otaczający ogród lub panoramę miasta.

Jak wybrać okna – sprawdź parametr g

Planując budowę domu lub remont pomieszczeń umieszczonych od nasłonecznionej strony, na wyższych kondygnacjach czy w oknach dachowych, należy wziąć pod uwagę podawany przez producentów szyb parametr g. Jest to współczynnik określający stopień całkowitej przepuszczalności energii słonecznej dla danego przeszklenia, informujący czy latem pomieszczenie będzie się mocno nagrzewać. Według aktualnych wymagań technicznych, których celem jest ograniczanie energii zużywanej na klimatyzację, jego wartość dla okien nie może wynosić więcej niż 0,35. W przypadku montażu okien posiadających wartość parametru g powyżej tej wartości, polecane jest zastosowanie dodatkowych elementów chroniących przed słońcem, takich jak żaluzje, rolety, markizy czy łamacze światła.

Trochę cienia dla ochłody

Podczas letnich dni, w utrzymaniu optymalnej temperatury w domu i miejscu pracy, pomogą także dostępne rozwiązania osłonowe, chroniące przed słońcem i nagrzewaniem. Do wyboru mamy wiele możliwości np. montaż osłon naturalnych, wykonanych z drzewa jak również rozwiązania projektowe typu szerokie okapy dachowe. Polecanymi metodami zacieniającymi są także rolety i żaluzje instalowane po stronie wewnętrznej. Na rynku dostępne są produkty, które w różnym stopniu przepuszczają światło, a także produkty, gwarantujące niemal pełne zaciemnienie o dowolnej porze dnia, polecane do sypialni czy pokoi dziecięcych. Sposobem na ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym  jest montaż osłon zewnętrznych, rolet czy markiz. Słońce wówczas nie przedostaje się do wnętrza, jednak rozwiązanie to w mniejszym stopniu pozwala na kontrolę dopływu światła i ogranicza widoczność.

Jednym z najnowszych rozwiązań, cieszących się dużym zainteresowaniem projektantów, są przeciwsłoneczne szyby Pilkington Insulight™ Sun z wbudowanymi żaluzjami ScreenLine®. Umieszczone pomiędzy szybami żaluzje weneckie, plisowane lub rolowane, dają możliwość indywidualnej kontroli poziomu przepuszczalności światła i energii słonecznej, a tym samym pomagają w ograniczaniu przegrzewania się pomieszczeń – dodaje Szymon Piróg.

Utrzymanie optymalnej temperatury w domu i miejscu pracy oraz właściwy bilans termiczny to istotne aspekty nowoczesnego budownictwa, które powinny być uwzględniane już na etapie projektowania budynku.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl