Rock – popularny gatunek muzyczny czy coś więcej?
Muzyka Rockowa
Muzyka rockowa od początku swojego istnienia porywała tłumy. Nie tylko za sprawą chwytliwych rytmów i zapadających w pamięć tekstów, ale również z uwagi na jej przesłanie. Od zawsze była bowiem głosem pokolenia, w czasach którego powstawała. Towarzyszyła dobrej zabawie, ale także wyrażała bunt wobec rzeczywistości. Dziś, mimo upływu czasu, jest podobnie. Co ukształtowało rocka, jakiego znamy? Oto kilka faktów od przedstawicieli serwisu muzycznego TIDAL, który jest dostępny dla Klientów w sieci Play.
Na początku był rock&roll
Początki dzisiejszej muzyki rockowej sięgają lat 50-tych XX wieku. Ojczyzną tego gatunku są Stany Zjednoczone. To właśnie tam z połączenia swinga, bluesa i jazzu powstał rhytm and blues – przez grających go „białych” nazywany rock&rollem. Określenia rock, będącego skrótem, użyto po raz pierwszy w latach 60-tych w Wielkiej Brytanii. Te dwie dekady dały początek zbuntowanym idolom, odrzucającym przyjęte schematy, ale także pojęciu muzyki jako masowej formy sprzeciwu, poruszającej zakazane dotąd tematy. Stworzyły i ukształtowały legendy – artystów takich jak Elvis Presley, Bob Dylan, The Beatles, The Rolling Stones czy Led Zeppelin oraz kultowe utwory, które do dziś nie tracą na popularności.
„Then peace will guide the planets…”
Muzyka rockowa od zawsze była środkiem wyrażania uczuć, poglądów i wartości, ale również głosem buntu wobec bieżącej sytuacji społecznej i politycznej. W latach 60-tych w USA, hippisi, również za pośrednictwem muzyki, manifestowali swoje idee wolnej miłości, pacyfizmu i świata bez pieniędzy, a także sprzeciw wobec wojny w Wietnamie i masowych poborów do wojska.
W Polsce głos artystów rockowych był również wielokrotnie wezwaniem pobudzającym do walki – zwłaszcza w okresie PRL. Takie utwory jak „Mówię Ci że…” (Tilt), „Nocny Patrol” (Maanam), „Chcemy być sobą” (Perfect) czy „Słodkiego, miłego życia” (Kombi) nuci dziś kilka pokoleń. Nie zawsze jednak mając świadomość tego, jaka jest ich historia. Wszystkie powstały w trudnym czasie, a między słowami przemycały treści, będące komentarzem do ówczesnej rzeczywistości i codzienności Polaków. Muzyki z tamtego okresu można posłuchać w wygodnym serwisie streamingowym Tidal dostępnym dla Klientów sieci Play z najwyższą jakością dźwięku HD, muzycznymi wideo w jakości HD i ekskluzywnymi materiałami przygotowanymi przez dziennikarzy muzycznych, ekspertów i gwiazdy. Cała muzyka z tego okresu zamknięta jest w jednej wygodnej aplikacji, którą użytkownicy zarządzają jak chcą i kiedy chcą.
„… and love will steer the stars.”
Rok 1969 to pierwszy festiwal Woodstock zorganizowany na farmie w Bethel koło Nowego Jorku, pod hasłem „Peace, Love and Happiness”. Na jednej scenie pojawili się wówczas tacy artyści jak między innymi Janis Joplin, Jimi Hendrix, Jefferson Airplane, Creedance Clearwater Revival czy Joe Cocker - z utworem „With a little help from my friends” z repertuaru The Beatles. To wykonanie przeszło do historii muzyki, wybrzmiewając do dziś w świadomości wielu osób silniej niż oryginał. Całe wydarzenie stało się symbolem tamtych czasów, ikoną pokolenia dzieci kwiatów, obyczajow i kultury epoki.
Dzieło Michaela Langa, twórcy amerykańskiego Woodstocku, w nowej odsłonie kontynuuje dziś Jerzy Owsiak. Organizowany od 1995 roku w Polsce Przystanek Woodstock, każdorazowo przyciąga setki tysięcy osób w każdym wieku i szerokie grono artystów, reprezentujących różne gatunki muzyczne, dla których występ na tej legendarnej imprezie jest często marzeniem, a zawsze – wielkim wydarzeniem. W 2009 roku w Kostrzynie nad Odrą, na koncercie z okazji 40-lecia legendarnego festiwalu Woodstock, pojawił się sam Michael Lang.
Ewolucja i ponadczasowość
Rock to gatunek muzyczny wymykający się jednoznaczym definicjom. Powstały z połączenia kilku stylów, również dziś przyjmuje różne oblicza. W muzyce współczesnej wyróżnić możemy między innymi pop-rock, rock psychodeliczny, progresywny, hard rock, grunge czy heavy metal. Choć rosnąca popularność tego gatunku doprowadziła do komercjalizacji niektórych jego odsłon to wiele nurtów pozostaje alternatywnych. Co najważniejsze, utwory, które ukształtowy historię dzisiejszego rocka wciąż są obecne na playlistach nie tylko pamiętających tamte czasy rodziców, ale również ich dzieci. Wszystkie znaleźć można w serwisie muzycznym Tidal dostępnym dla Klientów sieci Play, w którym w ramach promocji „Nielimitowana muzyka za darmo” abonenci sieci mogą cieszyć się bezpłatnie – wystarczy kliknąć przycisk „wypróbuj” i korzystać z nowoczesnej muzycznej encyklopedii. Najpopularniejsze playlisty rockowe to Oprócz błękitnego nieba – polskie rockowe perełki czy Full Speed Rock.
TIDAL
TIDAL to globalny serwis streamingowy z najwyższą jakością dźwięku HD, muzycznymi wideo w jakości HD i ekskluzywnymi materiałami przygotowanymi przez dziennikarzy muzycznych, ekspertów i gwiazdy – między innymi Alicię Keys, Beyonce oraz White Stripes. TIDAL dysponuje bogatą bazą utworów posiadając już ponad 50 milionów pozycji. Oprócz tego serwis oferuje playlisty tematyczne i pozwala słuchać ulubionych utworów na telefonach, tabletach, komputerach i odtwarzaczach sieciowych. Klienci PLAY mogą skorzystać z TIDAL przez 2 lata za DARMO w wybranych ofertach. Więcej szczegółów na: https://www.play.pl/uslugi/tidal/.
Nielimitowana muzyka za DARMO w PLAY
W ramach promocji „Nielimitowana muzyka za darmo” w Play, abonenci sieci Play przez 2 lata mogą cieszyć się nielimitowanym dostęp do muzyki za darmo dzięki TIDAL Premium. Oferta dostępna jest w wybranych ofertach STAN NIELIMITOWANY. Pozwala to im cieszyć się 52 milionami utworów, legalną muzyką bez reklam nawet na 3 urządzeniach oraz dostępem do niej w trybie offline. Dodatkowo, klienci PLAY korzystający z usług na kartę oraz MIX, otrzymają możliwość słuchania muzyki z w aplikacji TIDAL jedynie za 17,99 zł/mc!
Nadesłał:
38PR
|