Rozwiązania izolacyjne Thermaflex dla producentów pomp ciepła


Rozwiązania izolacyjne Thermaflex dla producentów pomp ciepła
2023-02-20
Pompy ciepła stają się coraz popularniejszym wyborem inwestorów w przypadku ogrzewania, jak i chłodzenia budynków. Tak wysokowydajne urządzenia potrzebują więc doskonałych systemów izolacyjnych, wspomagających ich pracę i rozprowadzanie wytworzonego ciepła oraz zimna. O jakich rozwiązaniach tu mowa?

W obliczu aktualnych tendencji energetycznych i poszukiwania energooszczędnych rozwiązań, pompy ciepła stają się technologią zapewniającą oszczędne, efektywne, bezpieczne i zrównoważone ogrzewanie budynków przemysłowych i mieszkaniowych. Pokazuje to doskonale projekt pilotażowy firm TenneT i 50Hertz, demonstrujący elastyczność pomp ciepła – bezwładność cieplna dobrze zaizolowanej instalacji grzewczej i samego budynku ogranicza wpływ na temperaturę wyłączenia pompy ciepła, które trwa zwykle kilka godzin.

Jednak maksymalnie wykorzystywanie potencjału tego typu urządzeń wiąże się z koniecznością dostosowania systemów grzewczych i stawiania na lepszą izolację cieplną. Z tego względu firma Thermaflex wychodzi naprzeciw producentom pomp ciepła i oferuje odpowiednie produkty izolacyjne dopasowane nie tylko do pojedynczych pomp ciepła, ale i nowego budownictwa z wieloma monoblokami czy sieci ciepłowniczych zasilanych centralną pompą ciepła. W jaki sposób dobra izolacja wpływa na pracę tego typu urządzeń?

Izolacja elementów pompy ciepła

Rolę dobrze dobranej otuliny do pomp ciepła można zauważyć na różnych poziomach jej zastosowania. Jak wyjaśnia Cezary Naliwajek, Commercial Director Insulation Europe w Thermaflex, przede wszystkim w samym urządzeniu zabezpieczane są jego poszczególne, zewnętrzne i wewnętrzne elementy. Przykładem jest komora pompy ciepła – izolowana za pomocą maty z polietylenu lub systemy rozprowadzające - chronione dopasowanymi, prefabrykowanymi rozwiązaniami.  

- W przypadku wewnętrznych części, izolacja jest bardziej skomplikowana ze względu na dostępną, małą powierzchnię. Choć tradycyjnie stosowany był tu kauczuk ze względu na elastyczność i łatwe formowanie, jednak nie spełnia on odpowiednio funkcji zabezpieczających. Problematyczne są też inne materiały – w tym izolacja elastomerowa, która podatna jest na powstanie korozji naprężeniowej. Aktywuje się ona za pomocą dyfuzji pary wodnej lub absorpcji wody przez materiał izolacyjny. Dlatego lepiej sprawdzają się tu polietylenowe izolacje w postaci prefabrykowanych elementów, które można stosować już na linii montażowej pomp ciepła jako element izolacyjny wewnątrz urządzenia. Co więcej, nadają się one w pełni do recyklingu i dzięki temu mają znacznie mniejszy wpływ na środowisko.

Izolacja przyłączy

Dobrze dobrany system izolacyjny pomaga w rozprowadzaniu wytworzonego ciepła lub zimna z pompy ciepła do pojedynczego mieszkania, całej ulicy lub dowolnego osiedla przy możliwie najniższych stratach energii:

- Monoblokowe pompy ciepła zazwyczaj są instalowane na zewnątrz domu, stąd instalacja odpowiedzialna za dostarczanie chłodu lub ogrzewania wspierana jest systemem dopasowanej izolacji. Zaś centralne pompy ciepła wymagają elastycznych rur i wysokiej jakości izolacji dostosowanych do potrzeb konkretnego projektu, co dostarczyć może jednie profesjonalny dostawca tego typu rozwiązań izolacyjnych – dodaje nasz ekspert od systemów izolacyjnych, Cezary Naliwajek.

Idealnie elastyczne rozwiązanie dla przyszłości

Niezależnie od tego, czy chodzi o pojedynczą pompę ciepła czy też małą sieć ciepłowniczą zasilaną centralną pompą ciepła, Thermaflex oferuje kompleksowe wsparcie techniczne, odpowiednie produkty i krótkie terminy realizacji dopasowane do każdego zlecenia:

- Chętnie doradzimy w kwestii najbardziej efektywnego zaopatrzenia i realizacji projektu. W przypadku sieci cieplnych, dostarczymy rozwiązania prefabrykowane, doskonale dostosowane do projektu – mówi Cezary Naliwajek z Thermaflex.

Ze względu na aktualny, globalny krajobraz energetyczny i rosnący udział czystej zielonej energii, pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne. Potrzebują one jednak odpowiednich, wysokiej jakości systemów izolacyjnych stosowanych już na etapie montażu – takich jak te z oferty Thermaflex, np. ThermaSmart PRO® – które przyczynią się do izolacji ich wewnętrznych elementów oraz efektywnego i oszczędnego rozprowadzania wytworzonego ciepła i zimna.

Nadesłał:

GutPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl