„Segreguję – nie widzę przeszkód” wśród najlepszych projektów społecznych 2017 roku
Inicjatywa ENERIS ułatwiająca osobom niewidomym i słabowidzącym segregowanie odpadów znalazła się w finale konkursu o tytuł Dobroczyńca Roku 2018. Projekt „Segreguję – nie widzę przeszkód” został wyróżniony w kategorii innowacje dla społeczeństwa.
Program „Segreguję – nie widzę przeszkód” został wyróżniony za swoją innowacyjność podjętą na rzecz rozwiązywania problemów społecznych. Służy temu mała naklejka – pierwsza w Europie etykieta na pojemniki na odpady dostosowana do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku. W pełni czytelne, w kontrastowych kolorach, ze zrozumiałymi piktogramami oraz w alfabecie Braille’a oznaczenie, ENERIS wypracował we współpracy ze środowiskiem osób niewidomych - w tym z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Co ważne, całość powstała z tworzywa pochodzącego w 100% z recyklingu i jest odporna na warunki atmosferyczne oraz ścieranie. Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie www.grupa-eneris.pl/dobroczyncaroku.
— Mała naklejka zmienia naprawdę wiele. Umożliwia osobom niewidomym i słabowidzącym samodzielne segregowanie odpadów. Do tej pory ta grupa – licząca prawie 1,8 miliony osób w całej Polsce – była ze zbiórki selektywnej wykluczona. Ma to tym większe znaczenie, że rocznie te osoby produkują 510 tysięcy ton odpadów, które do tej pory trafiały na składowiska, a mogłyby przecież zostać odzyskane jako surowce. Dla porównania to prawie 10 razy tyle, ile rocznie wytwarzają mieszkańcy Kielc — powiedziała Magdalena Sułek-Domańska, Dyrektor ds. Komunikacji ENERIS Ochrona Środowiska.
Głosowanie odbywa się poprzez stronę www.dobroczyncaroku.pl/glosowanie. Projekt ENERIS jest jedynym reprezentantem branży komunalnej w konkursie. Rywalizuje o zwycięstwo m.in. z projektem realizowanym przez Greenpeace Polska i Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy! Głosowanie odbywa się do 23 kwietnia, jedna osoba może głosować kilkakrotnie, każdego dnia.
Naklejki są udostępniane bezpłatnie osobom oraz organizacjom pozarządowym (zamówienia można składać mailowo ok@grupa-eneris.pl bądź telefonicznie 801 00 38 38). Oznaczenia w alfabecie Braille’a pojawiły się już na około 2500 pojemnikach w ponad 40 miejscowościach.
Patronami programu „Segreguję – nie widzę przeszkód” są: Pełnomocnik Rządu do Spraw Niepełnosprawnych i Polski Związek Niewidomych. Partnerami są Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych oraz Słabowidzących VEGA oraz Niewidzialna Wystawa. Patronami medialnymi są magazyn „Integracja”, portal niepełnosprawni.pl, Przegląd Komunalny i kwartalnik RECYKLING.
Pełna lista najlepszych, zdaniem ekspertów ds. zrównoważonego rozwoju, programów społecznych roku 2017 opublikowana jest na stronie www.wybierajdobro.pl. Tam też – każdego dnia - można oddać głos na wybrany projekt. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas gali finałowej, która odbędzie się 6 czerwca.