Siedem cudów Pomorza
Ranking siedmiu cudów Pomorza powstał na wzór listy siedmiu cudów świata. Zawiera on spis najpopularniejszych regionów Pomorza ze względu na ich atrakcyjność dla turystów.
Siedem cudów świata
Pierwsza znana wersja listy siedmiu cudów świata została stworzona przez Antypatra z Sydonu. Oprócz egipskiej Piramidy Cheopsa do dziś nie przetrwał żaden z egzemplarzy znajdującej się na liście. Reszta została zniszczona na skutek klęsk żywiołowych, w wyniku trzęsień ziemi i pożarów. Charakterystyczne dla obiektów umieszczonych na liście jest to, że były one wyłącznie dziełem człowieka, stworzone siłą ludzkich mięśni.
Siedem cudów Pomorza
Lista siedmiu cudów Pomorza może służyć za swoisty przewodnik turystyczny, dzięki któremu można zobaczyć najbardziej znane miejsca w tym regionie. W klasyfikacji wyróżnione zostały takie miejsca jak: zamek w Malborku, Bazylika Mariacka w Gdańsku, wydmy ruchome w Łebie, Kalwaria Wejherowska, Katedra w Pelplinie, Żuraw Gdański oraz zabytkowe mosty na Wiśle w Tczewie. Z Kawalerią Wejherowską przegrały między innymi takie miejsca jak akwarium w Gdyni, molo w Sopocie czy zabytkowy rynek w Chojnicach. O tym, które atrakcje znajdują się na liście zadecydowali czytelnicy „Dziennika Bałtyckiego”. Wyróżnienie w takim spisie jest niemałym osiągnięciem, gdyż obiekty konkurencyjne są znane w całej Polsce. Sam Gdańsk jest miastem, gdzie znajduje się wiele okazałych budowli, które warto by choć raz w życiu zobaczyć.
Kawaleria Wejherowska
Trzeba pamiętać, że miejsca religijne cieszą się dużym zainteresowaniem społeczeństwa polskiego. Jak wynika z badań Polacy chętnie podróżują do miejsc kultów religijnych. Kawaleria Wejherowska to perła architektury sakralnej Pomorza oraz zaliczana jest do najstarszych sanktuariów Męki Pańskiej w Polsce, dokładnie trzecia w kolejności po Kalwarii Zebrzydowskiej i Pakoskiej. Wśród mieszkańców Pomorza znana jest bardziej pod nazwa Kaszubska Jerozolima lub duchowa stolica Kaszub. Owe sanktuarium powstało w siedemnastym wieku, a budowa została sfinansowana prze wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera. Warto wspomnieć, że był on założycielem Wejherowa i sprowadził do miasta franciszkanów. W skład Kawalerii Wejherowskiej wchodzi 26 kaplic, do budowli związanych z kawalerią zalicza się także kościół św. Józefa w Kolibkach, który znajduje się poza Wejherowem.
Według danych statystycznych do Wejherowa przyjeżdża około sześćdziesięciu samodzielnie zorganizowanych pielgrzymek rocznie. Nie ma się co dziwić, gdyż jest to miejsce częstych uroczystości religijnych. Co roku celebruje się pięć odpustów - Wniebowstąpienia Pańskiego, Trójcy Przenajświętszej, Uzdrowienia Chorych, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Podwyższenia Krzyża Świętego. Warto podkreślić, że w trzech ostatnich nie uczestniczą zorganizowane grupy pielgrzymów, są to wyłącznie odpusty lokalne. Zakończenie mszy odpustowej jest wieńczone ceremoniałem kłaniania się, jest to pożegnanie turystów. Ten element kaszubskiej tradycji jest niezwykle widowiskowy i cieszy oko pielgrzymów.
Więcej o Kawalerii Wejherowskiej można przeczytać na www.wejherowo.pl/aktualnosci/1/news/378/kalwaria-wejherowska-cudem-pomorza.html
Nadesłał:
kasiamango
|