Smart home - dyskretny urok inteligentnych technologii


Smart home - dyskretny urok inteligentnych technologii
2023-08-08
Wiele osób zna to uczucie, kiedy podczas wyjazdu wakacyjnego nagle pojawia się myśl: czy na pewno drzwi i okno tarasowe są zamknięte?


Jeśli będzie natrętna, może skutecznie zepsuć nam dzień, a nawet cały urlop. Na szczęście nowe technologie pozwalają skutecznie bronić się przed takimi sytuacjami. Drzwiami i oknami, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, możemy sterować za pomocą telefonu, z dowolnego miejsca na ziemi. Drzwi wejściowe i okna mogą być dziś nie tylko elementami stolarki okienno-drzwiowej, ale także systemu smart home.

Z „Raportu o budowie domów w Polsce” opublikowanego przez Oferteo.pl wynika, że systemy smart home montowane były w co trzecim domu budowanym w Polsce w 2022 r. Powodami, dla których się na nie decydowaliśmy, były m.in.: komfort, zainteresowanie nowymi technologiami, bezpieczeństwo i oszczędności1.

– Domy inteligentne to trend, który coraz silniej zaznacza swoją obecność. Nawet jeśli inwestorzy nie decydują się na wdrożenie kompleksowego systemu od razu, warto już na etapie projektu przewidzieć taką możliwość, aby później móc łatwiej poszerzać gamę inteligentnych rozwiązań. Ale oczywiście można to robić sukcesywnie, bez wcześniejszego planu. Będzie to po prostu wymagało większego zakresu prac, na przykład konieczności doprowadzenia źródeł zasilania, jeśli wcześniej nie zostało to przewidziane. Jednak korzyści z wdrożenia inteligentnych funkcji znacznie przewyższają te drobne niedogodności. Warto przy tej okazji obalić mit o tym, jakoby inteligentne domy stawały się niedostępne podczas awarii prądu. Przeciwnie – wiele tych rozwiązań, jak np. napęd do drzwi tarasowych HS ePOWER, ma wbudowane urządzenia służące podtrzymaniu energii w przypadku awarii zasilania – wyjaśnia Szymon Krauze, marketing manager w G-U Polska – firmie produkującej innowacyjne rozwiązania m.in. do drzwi tarasowych, okien i drzwi wejściowych.

Podstawą idei smart home jest tzw. Internet Rzeczy (Internet of Things), czyli koncepcja, zgodnie z którą przedmioty codziennego użytku mogą automatycznie komunikować się ze sobą, wymieniając dane. Połączenie ich w sieć umożliwia zatem zdalne sterowanie (dzięki aplikacji w telefonie) oraz – co ważne podczas urlopu – sprawowanie na odległość kontroli nad poszczególnymi elementami domu, m.in. drzwiami wejściowymi, drzwiami tarasowymi czy oknami.

Smart home – dom komfortowy


Niewątpliwą zaletą inteligentnych domów jest to, że można je zaprogramować do osobistych preferencji, aby działały zgodnie z naszym codziennym lub wakacyjnym rytmem. Na przykład rolety zewnętrzne mogą otwierać się o określonej porze, ogrzewanie włączy się odpowiednio wcześniej, aby domownicy budzili się w cieple, a oświetlenie przed domem będzie się włączać i wyłączać w wyznaczonych godzinach.

– Rozwiązania inteligentne kojarzą się z wysokim standardem, a nawet z luksusem, ale ich głównym celem jest odciążenie nas w codziennym życiu i zapewnienie komfortu. W tym przypadku nawet nie można mówić o obsłudze, bo w wielu przypadkach sterowanie urządzeniami odbywa się automatycznie. Wszystko działa samodzielnie, niezauważalnie, zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Właśnie dlatego rozwiązania smart home mają tylu zwolenników. Prawdziwy komfort to coś, czego nie zauważamy, ale do czego łatwo się przyzwyczajamy – podkreśla Szymon Krauze.

Jako przykład podaje zdalne sterowanie dużymi drzwiami tarasowymi typu HS. Wyposażone w napęd, w standardzie są sterowane za pomocą pilota. Można jednak pójść dalej i wdrożyć rozwiązania, które umożliwiają ich zdalną obsługę za pomocą aplikacji w telefonie. Pozwala to nie tylko wypuścić psa na dwór, kiedy jesteśmy w pracy, ale również kontrolować drzwi tarasowe, aby na wypadek, jeśli zostawiliśmy je otwarte, móc je zdalnie zaryglować, nawet z nadbałtyckiej plaży.

– Aby mieć taką możliwość, drzwi tarasowe z napędem (do wyboru są napędy: nawierzchniowy HS Master i wbudowany w ramę HS ePOWER) należy połączyć z modułem sterującym i centralą zarządzającą inteligentnym domem. Taka konfiguracja umożliwia kontrolowanie drzwi tarasowych z dowolnego miejsca – oczywiście takiego, gdzie jest dostęp do Internetu. W taki sam sposób można podłączyć do systemu smart home drzwi wejściowe. Wówczas nie tylko monitorujemy, czy drzwi są otwarte, czy zamknięte, ale też zdalnie je otwieramy, np. domownikom, którzy zapomnieli klucza lub wakacyjnym gościom – wyjaśnia ekspert G-U Polska.



Inteligentne mogą być również okna rozwierno-uchylne. Wystarczy wyposażyć je w siłowniki okienne, np. w niewidoczny, całkowicie zabudowany siłownik ELTRAL, a następnie podłączyć do układu: moduł sterujący + centrala zarządzająca, aby móc zdalnie uchylać lub zamykać okna. To rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w przypadku okien trudno dostępnych – na przykład wielkogabarytowych, wysoko usytuowanych okien na klatkach schodowych.

Okna rozwierno-uchylne (z siłownikami) można dodatkowo połączyć z czujnikiem pogodowym. Czujnik jest zaprogramowany tak, aby okna zamknęły się automatycznie, jeśli nasilenie wiatru lub poziom opadów przekroczą limity ustawione w pamięci urządzenia zawiadującego systemem pogodowym.

Smart home – dom bezpieczny

Wakacje są niestety czasem wzmożonej aktywności włamywaczy, którzy często obserwują okolicę i polują na domy, których właściciele wyjechali na urlop. Dzięki rozwiązaniom smart home można im nieco pokrzyżować szyki i uruchomić symulację obecności. We wskazanych godzinach światła się zapalą, rolety uniosą lub zamkną, a potencjalni złodzieje będą mieć wrażenie, że ktoś przebywa wewnątrz.

Jednak z zalet inteligentnych urządzeń, wspierających bezpieczeństwo domu, korzystamy przede wszystkim na co dzień. Nie bez przyczyny pierwszym elementem, który uwzględniany jest w koncepcji smart home, są drzwi wejściowe – najbardziej oczywista bariera, z którą musi sobie poradzić ewentualny włamywacz. Dlatego w przypadku drzwi wejściowych obserwujemy stopniowe odchodzenie od tradycyjnego klucza, który przecież można zgubić.

Zwolennicy inteligentnych domów coraz częściej decydują się na instalację biometrycznej kontroli dostępu, zresztą nie tylko w drzwiach wejściowych, ale również tarasowych. Jest to rozwiązanie, które otwiera drzwi tylko uprawnionym użytkownikom.

– Możliwości systemu z biometryczną kontrolą dostępu zależą od wybranego modelu czytnika. Najbardziej zaawansowane urządzenia, jak np. czytnik UniLock, pozwalają na identyfikację użytkowników na sześciu poziomach: za pomocą specjalnych punktów na liniach papilarnych (z uwzględnieniem rosnących paluszków dzieci), poprzez klawiaturę numeryczną, a także transponder RFID, NFC, Bluetooth lub – jako opcja dodatkowa – zdalnie, za pomocą aplikacji SmartLock – wyjaśnia Szymon Krauze.

Urządzenie UniLock ma bardzo dużą pamięć: zapamiętuje 100 odcisków linii papilarnych, 150 kodów cyfrowych i 200 transponderów RFID. Sprawdza się również w okresie wakacyjnym, gdyż pozwala na nadawanie dostępów (na przykład gościom) poprzez wygenerowane kody eKey (nielimitowana liczba). Dostęp może być nadany czasowo (od – do), jednorazowo, cyklicznie lub na stałe.

Ponadto drzwi wejściowe, drzwi tarasowe i okna, w celu zwiększenia bezpieczeństwa, można dodatkowo doposażyć w system alarmowy. Jeśli będzie on uwzględniać kamery, na telefonie zobaczymy, co aktualnie dzieje się w domu.

Smart home – dom oszczędny

Smart home potrafi sam zadbać o zużycie energii, zredukować niepotrzebne straty ciepła lub zapewnić ochronę przed nadmiernym nagrzaniem. Dzięki odpowiedniej konfiguracji oświetlenia i czujników ruchu system automatycznie wyłączy pozostawione przez zapomnienie światło. Będzie też stale kontrolować poziom temperatury w budynku – zimą odpowiednio ustawi ogrzewanie, latem będzie inteligentnie zarządzać np. roletami lub żaluzjami fasadowymi.

Rolety zewnętrzne można zaprogramować tak, aby otwierały się lub zamykały zgodnie z rytmem dnia domowników, z uwzględnieniem weekendów. Jeśli zostaną połączone z systemem pogodowym, będą również reagować na warunki atmosferyczne, czyli np. zamykać się w upalne dni, a zimą otwierać w słoneczne. Na podobnej zasadzie mogą działać modne żaluzje fasadowe – nachylenie lameli może być ustawiane automatycznie, w zależności od kąta padania światła słonecznego oraz pory roku. Pamiętajmy, że obniżenie temperatury wewnątrz domu latem w wielu przypadkach oznacza również niższe koszty związane z działaniem klimatyzacji.

– Odpowiednie zaprogramowanie urządzeń domowych, takich jak: sterowniki temperatury, systemy zarządzania oświetleniem czy osłony do drzwi tarasowych, pozwala na optymalizację zużycia energii w ciągu całego roku, co w dobie kryzysu energetycznego i wzrostu świadomości ekologicznej ma coraz większe znaczenie – podsumowuje Szymon Krauze.

Dom inteligentny „sam sobą zarządza”, a połączone w sieć urządzenia działają dyskretnie, często wyprzedzając nasze potrzeby. Idea smart home powstała przecież przede wszystkim po to, aby ułatwić nam życie i zapewnić maksymalny komfort. Komfort, który oznacza zarówno wygodę, poczucie bezpieczeństwa, jak i energooszczędność.



1 https://www.oferteo.pl/raporty/inwestujemy-w-rozwiazania-smart-home-bo-cenimy-sobie-komfort-raport
------------------
Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).
Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.


G-U Polska
press box

Nadesłał:

newss.pl
http://newss.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl