Smart hospitals kluczem do opieki zdrowotnej przyszłości


2023-07-28
Do 2030 roku światowy rynek tzw. smart hospitals będzie wzrastać w tempie niemal 20 proc. rocznie. Do końca dekady globalna wartość takich narzędzi może wynosić nawet 240 mld USD - wynika z danych ze

Do końca dekady globalna wartość tzw. smart hospitals może wynosić nawet 240 mld USD - wynika z danych zebranych przez Siemens Financial Services w raporcie „Financing digital transformation: healthcare”. Eksperci podkreślają, że istotną rolę w implementacji takich rozwiązań będzie miało wsparcie finansowe, które mogą zapewnić wyspecjalizowane podmioty zewnętrzne.

 

Jednym z kilku kluczowych obszarów, których rozwój wpływać będzie na tempo digitalizacji sektora medycznego, są rozwiązania zaliczane do tzw. smart hospitals. To wszystkie technologie mające usprawniać funkcjonowanie placówek medycznych. Zalicza się do nich między innymi elektroniczny obieg dokumentacji medycznej czy systemy umożliwiające zdalne zarządzanie zasobami leków. Według analiz ekspertów Siemens Financial Services wartość takich rozwiązań w ujęciu globalnym może w ciągu najbliższych lat wzrosnąć nawet ponad czterokrotnie, z 58,6 mld USD w 2022 do 239,6 mld USD w 2030 roku.

 

Ochrona zdrowia na całym świecie, w tym w Polsce, znajduje się pod ogromną presją. Starzenie się społeczeństw i zmiany cywilizacyjne sprawiają, że systemy opieki zdrowotnej i działający w ich ramach świadczeniodawcy muszą diagnozować i leczyć coraz więcej osób, z coraz bardziej złożonymi schorzeniami, za pomocą coraz bardziej zaawansowanych metod i technologii. Wszystko to jednak przy tych samych lub nawet coraz mniejszych zasobach ludzkich, technicznych i finansowych. Dlatego wszelkie rozwiązania pozwalające optymalizować procesy kliniczne i operacyjne w ochronie zdrowia a więc także rozwiązania składające się na tzw. smart hospital to obecnie nie tyle najlepsza praktyka dla wiodących ośrodków, co po prostu konieczność mówi Paweł Błoński, Dyrektor ds. Sprzedaży, Diagnostyka Obrazowa i Zaawansowane Terapie, Siemens Healthineers w Polsce.

 

Mniejsza emisja dwutlenku węgla

 

Przekształcenie budynku w inteligentne środowisko pozwala również na zwiększenie jego efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. To szczególnie ważne, ponieważ jak wynika z analiz brytyjskiego National Healthcare System sektor zdrowotny odpowiedzialny jest za około 5 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych. Właśnie dlatego transformacja energetyczna takich budynków jak szpitale czy placówki medyczne będzie odgrywać ważną rolę w realizacji celów klimatycznych i zmniejszeniu zużycia energii.

 

Dobrym przykładem, jak można zwiększyć efektywność energetyczną budynków opieki zdrowotnej, jest Centrum Radioterapii Protonowej i Radiowej w Szpitalu Chang Gung Memorial na Tajwanie. Dzięki współpracy z Siemens placówka została wyposażona w system zarządzania budynkiem, który pozwala na optymalizację procesów i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. W rezultacie szpital jest w stanie zaoszczędzić obecnie 2 miliony kilowatogodzin prądu rocznie (co równa się 1 224 ton metrycznych emisji CO2). Ponadto, system recyklingu ścieków i wody odzyskanej zmniejsza zużycie wody o 61 proc., czyli 18 750 ton metrycznych wody rocznie.

 

Przyszłość opieki zdrowotnej

 

Aspekt ekologiczny, optymalizacja zużycia energii i związane z tym zmniejszenie kosztów operacyjnych to tylko kilka z korzyści, jakie niosą tzw. rozwiązania smart hospitals. Do innych należą między innymi efektywne zarządzanie zasobami, wzrost jakości świadczonej opieki zdrowotnej czy szybszy przepływ informacji. Wdrożenie takich technologii może jednak okazać się sporym wyzwaniem. Z naszych analiz wynika, że obecne budżety przeznaczane na opiekę zdrowotną nie dadzą rady wesprzeć takiej transformacji sektora. Dlatego właśnie kluczowe staje się wsparcie instytucji zewnętrznych. Oferują one nie tylko klasyczne finansowanie w formie leasingu bądź kredytu, lecz także rozwiązania typu smart, które umożliwiają realizację inwestycji bez nadwyrężania kapitału własnego danej placówki – mówi Tomasz Szyszka, Head of Vendor Healthcare Sales w Siemens Financial Services w Polsce.

 

 


Cały raport Siemens Financial Services „Financing digital transformation: healthcare” jest do pobrania pod adresem:

https://www.siemens.com/global/en/products/financing/whitepapers/whitepaper-financing-digital-transformation-healthcare.html

Nadesłał:

Maria Strużkiewicz - CCG

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl