Sposób odzyskiwania i przetwarzania aluminium
Produkcja pierwotna aluminium, a więc pozyskiwanie go z rudy boksytu, jest bardzo energochłonna, a przez to kosztowna. Dużo tańsza jest produkcja wtórna, a więc recykling. Jednak jest to proces dość skomplikowany.
Rzadko mamy do czynienia z czystym aluminium. Wyróżnia się kilka podstawowych stopów. Pierwszym etapem recyklingu jest posortowanie odpadów. Te duże o nieregularnych kształtach są rozdrabniane. Następnie elektromagnes pozwala oddzielić od aluminium metale żelazne. W międzyczasie następuje mycie, czy też opłukiwanie aluminium z piasku i innych zanieczyszczeń.
Pewnie zastanawiacie się, co dzieje się z farbami i lakierami, którymi pokryte są metalowe elementy. Te są wypalane w specjalnym piecu. Pozwala to także usunąć etykiety czy naklejki. Potem taki materiał wymaga ponownego przesiewania.
Kiedy odpady aluminiowe są już pozbawione wierzchnich zanieczyszczeń, a także odpowiednie rozdrobnione, wpadają do wielkich pieców. Do topienia wykorzystuje się piece obrotowe, komorowe i indukcyjne tyglowe oraz wannowe. Jak zostało powiedziane wyżej, aluminium zwykle wykorzystywane jest w różnego rodzaju stopach. Często stosowanym metalem stopowym jest magnez. Usuwanie tego rodzaju zanieczyszczeń to kolejna faza recyklingu, czyli rafinacja i filtracja.
Magnez można usunąć chemicznie za pomocą chlorku gazowego i fluorku glinowo-potasowego. Za pomocą podobnych zabiegów usuwa się krzem i miedź. Na koniec następuje odgazowanie, a potem… znów łączy się aluminium w odpowiednich proporcjach z magnezem, miedzą czy krzemem i innymi metalami stopowymi. Zwykle odlewa się potem tak zwane wlewki, które transportowane są do zakładów produkujących konkretne towary i półprodukty aluminiowe. To jest już proces przetwarzania aluminium.
Niektóre stopy aluminiowe cechują się wyjątkową sztywnością, inne z kolei są elastyczne, a zwykle także bardziej wytrzymałe. Z jednych produkuje się breloczki, a z innych nawet statki i mosty, choć zazwyczaj tylko niektóre ich elementy konstrukcyjne.
Z pewnością znaczenie recyklingu aluminium będzie rosło wraz z postępującymi staraniami, aby ograniczać emisję CO2. Pojazdy aluminiowe są lżejsze, a więc zużywają mniej paliw. Kiedy uda się obniżyć ceny surowca, na oceanach zaczną królować aluminiowe tankowce i kontenerowce. Znaczenie tego metalu rośnie też wraz z tym, jak powstają nowe, doskonalsze stopy aluminium.