Śrutowanie stali - na czym polega?


Śrutowanie stali - na czym polega?
2016-12-06
Śrutowanie stali jest powszechnie kojarzonym określeniem obróbki elementów stalowych, jednak niewielu wie na czym dokładnie ten proces polega. Rozwińmy zatem temat śrutowania, czy tez piaskowania stali.

Proces śrutowania stali oznacza w praktyce jej piaskowanie. Polega ono na oczyszczaniu oraz modyfikowaniu kształtu elementów stalowych z zastosowaniem materiałów posiadających właściwości ścierne. W tym celu nieodzowny staje się strumień sprężonego powietrza lub cieczy. Śrutowanie stali wykorzystywane jest obecnie do wielu zastosowań, a proces jego przebiegu doskonalony jest w celu zapewnienia pracownikom najwyższego stopnia bezpieczeństwa. 


Sposoby śrutowania stali

W celu wykonania piaskowania wykorzystuje się rozmaite elementy ścierające - nie musi to być wyłącznie piasek. Często występujące w omawianym procesie materiały to rozdrobnione szkło, metal, lód czy zmielone skorupy orzechów i roślin. Podstawą, decydującą o wyborze elementów ściernych podczas piaskowania staje się pożądany efekt końcowy, którego wygląd można modyfikować, zmieniając wspomniany materiał ścierający.

  1. Przedmiot przeznaczony do śrutowania musi być oczyszczony, odtłuszczony oraz suchy, w celu zwiększenia efektywności tego procesu.



Śrutowanie może odbywać się na sucho lub mokro - drugi sposób minimalizuje ilość powstających pyłów, co z kolei okazuje się bezpieczniejsze dla pracownika.

Nieodzowne podczas procesu suchego śrutowania stali okazuje się zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto bowiem bliżej przyjrzeć się zagrożeniom, jakie wynikają ze specyfiki omawianego procederu.

Ryzyko podczas śrutowania stali - zagrożenia dla pracownika 


Podczas śrutowania istnieje możliwość przedostania się drobinek piasku do płuc, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do rozwoju choroby pylicznej. W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia podobnych schorzeń, pracownicy zobowiązani są do stosowania ubrań ochronnych, a pracodawca zobligowany jest do zapewnienia im optymalnych warunków, gwarantujących bezpieczeństwo w pracy.

Zasadność śrutowania stali

Proces śrutowania wzmacnia, czyści i poleruje metal - podobne zabiegi wykorzystywane są w wielu celach. Głównym powodem piaskowania okazuje się pozbycie rdzy, farb lub lakierów - po procesie śrutowania stalowa powierzchnia staje się gładka i czysta, co umożliwia jej dalszą obróbkę.


Można więc uznać, że śrutowanie stali stanowi element istotny w wielu sytuacjach, jednak zawsze należy zachować bezwzględne bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas tak zwanego piaskowania na sucho.Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat usług śrutowania stali odwiedź tę stronę.    

Nadesłał:

Metal Service Sp. z o.o.
http://metalservice.info.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl