SZTUCZNA INTELIGENCJA POMAGA W ODZYSKANIU ODSZKODOWANIA LOTNICZEGO


SZTUCZNA INTELIGENCJA POMAGA W ODZYSKANIU ODSZKODOWANIA LOTNICZEGO
2019-04-11
W ciągu ostatnich lat systemy informatyczne oparte na sztucznej inteligencji (AI) przejmują część działań kancelarii prawnych. AirHelp już od 2017 r. korzysta rozwija to innowacyjne rozwiązanie, które wspiera pasażerów i jednocześnie pozwala zwiększyć wydajność firmy.

·         W ciągu ostatnich kilku lat zaawansowane systemy informatyczne oparte na sztucznej inteligencji (AI) przejmują część działań kancelarii prawnych.

·         Zaangażowanie robotów pozwala prawnikom wykonywać prace o wyższej wartości, wymagające ludzkiego osądu, podczas gdy sztuczna inteligencja z sukcesem stosowana jest przy powtarzalnych czynnościach, np. rozpatrywaniu wniosków o odszkodowanie lotnicze.

·         Globalna marka AirHelp już od 2017 r. korzysta ze wsparcia robotów i rozwija innowacyjne rozwiązanie, które wspiera pasażerów i jednocześnie pozwala zwiększyć wydajność firmy.

 

Współpraca AirHelp ze sztuczną inteligencją rozpoczęła się pod koniec 2016 r. wraz z wprowadzeniem do firmy robota o imieniu Herman. Jego stworzenie było długim i czasochłonnym procesem, zapoczątkowanym od zgromadzenia wiedzy specjalistycznej na ten temat. Od pomysłu do wdrożenia rozwiązania minęły prawie 4 lata, a w projekt zaangażowany był globalny zespół prawników i inżynierów technologów. Przez ten czas Hermana „karmiono” doświadczeniami z tysięcy postępowań sądowych z blisko 30 jurysdykcji. Dzięki czemu, obecnie w momencie złożenia wniosku o odszkodowanie do umysłu Hermana trafiają odpowiednie dane takie jak: obsługująca linia lotnicza, miejsce odlotu, lotnisko przylotu oraz kraj, z jakiego pochodzi pasażer, tak by robot mógł zaproponować jak najlepszą opcję prawną, usuwając przy tym możliwe błędy ludzkie.

 

Ze względu na zachęcające wyniki osiągnięte przez Hermana w listopadzie 2017 r. firma zatrudniła kolejnego robota – Larę. Od tego czasu duet ten odmienia oblicze technologii stosowanej w branży lotniczej. Herman jest zaangażowany w rozpatrywanie wszystkich składanych roszczeń, podczas gdy Lara ocenia 60% przypadków, przy których niewystarczające okazują się kompetencje jej kolegi. Wydajność obu robotów umożliwiła pracownikom AirHelp dalszy rozwój, podejmowanie bardziej kreatywnych zadań oraz znaczącą oszczędność czasu. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji każdego miesiąca zespoły prawne oszczędzają nawet 1960 godzin pracy.

 

Wiele osób obawia się, że zastosowanie sztucznej inteligencji może doprowadzić do redukcji wielu miejsc pracy. Przykład naszej firmy pokazuje, że jest zupełnie odwrotnie. Podczas gdy nasz innowacyjny duet – Lara i Herman, wykonuje ok. 60% naszych wstępnych ocen prawnych, AirHelp stale się rozwija. Obecnie zatrudniamy ponad 600 pracowników w 30 krajach na całym świecie i liczba ta nadal rośnie. Roboty stały się naszymi przyjaciółmi i na co dzień wspomagają nas w takich pracach jak sprawdzanie dokumentów, ocena prawna oraz analiza tego, co jest najlepszym rozwiązaniem dla składanych wniosków. W tym samym czasie pracownicy skupiają się na dalszym rozwoju naszych usług – mówi Magdalena Bursa-Łapińska, radca prawny AirHelp.

 

Jak podkreśla firma, testowanie Hermana przy 35 000 wniosków o odszkodowanie ujawniło, że robot jest w stanie określić najlepszą procedurę działania w mniej niż 1 sekundę. Dodatkowo może prowadzić bardziej złożone sprawy z kilkoma segmentami lotów oraz posiada globalną bazę danych z siedziby głównej oraz wszystkich oddziałów linii lotniczych.

 

Obecnie, Herman ściśle współpracuje ze swoją przełożoną – Larą, która jest najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem AI na pokładzie AirHelp. Robot włącza się do pracy i rozpoczyna analizę roszczenia, gdy tylko Herman potwierdzi rekomendowaną procedurę działania. Lara jest inteligentnym algorytmem umożliwiającym dostęp do tysięcy pozytywnie rozpatrzonych wniosków o odszkodowanie lotnicze z ponad 30 krajów. Dlatego też w czasie rzeczywistym może określić, jakie szanse powodzenia mają kolejne sprawy. W swoich ocenach uwzględnia także dodatkowe zmienne takie jak: status lotu, statystyki z portów lotniczych oraz prognozy pogody. Tym samym Lara zwalnia zespół prawny z wykonywania wielu zadań administracyjnych, a także analitycznych. Robot z powodzeniem został wykorzystany przy ponad 150 000 spraw i osiągnął skuteczność na poziomie 96%. Wynik ten jest o 5% wyższy niż średnia skala sukcesu osiągana przez człowieka. Co istotne, niezwykłe umiejętności uczenia się oparte na Convolutional Neural Networks, pozwalają na jej dalszy rozwój. W listopadzie 2017 r. Lara rozwiązywała 14% wszystkich spraw, a w ciągu kolejnego roku jej zaangażowanie wzrosło do 60%  przypadków w całej firmie.

 

Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji zawód prawnika ulega przemianie. Integracja robotów usprawnia wiele procesów prawnych i umożliwia nam skupienie się na bardziej technicznej pracy. AirHelp znajduje się w czołówce firm korzystających z tej technologii, tworząc usługę, dzięki której proces odzyskiwania odszkodowania lotniczego staje się dużo prostszy dla konsumenta. Inną korzyścią jest duża oszczędność czasu oraz zmniejszenie kosztów, co pozwala na ekspansję firmy na innych terytoriach, przetwarzanie kolejnych wniosków, zatrudnianie większej liczby pracowników i wsparcie pasażerów – dodaje Magdalena Bursa-Łapińska.

 

Poznaj nasz zespół

 

Herman – od grudnia 2016 r. pełni w AirHelp rolę agenta prawnego, a jego zadaniem jest określanie najbardziej odpowiedniej procedury działania zgodnie z prawem obowiązującym w danej linii lotniczej. Herman przetwarza 100% roszczeń w firmie z dokładnością 100%. Jego imię pochodzi od sprawy Wallentina Hermanna, w której to Europejski Trybunał Sprawiedliwości podjął jedną z najważniejszych decyzji dotyczących ochrony praw pasażerów linii lotniczych w Europie. I choć jest firmowym „geekiem” to cieszy się dużą sympatią wśród pracowników.

 

Lara – jako prawnik AirHelp pracuje od czerwca 2017 r. Na co dzień rozpatruje wszystkie prawne aspekty składanych wniosków, bazując na wcześniejszych decyzjach i działaniach podjętych przez prawników AirHelp. Obecnie przetwarza 60% wszystkich roszczeń w firmie z dokładnością do 96%. Jej imię to skrót oznaczający asystenta rekomendacji prawnej. Jest szefową Hermana.

 

AgA – to najmłodszy robot w zespole AirHelp,  od lutego 2018 r. pełni w firmie rolę agenta ds. roszczeń, dokonując automatycznej oceny złożonych wniosków. Gdy nie jest w pełni pewna swoich decyzji przekierowuje brakujące zadania do agentów operacyjnych, tak by mogli dokończyć ocenę. Obecnie ocenia 30% wszystkich roszczeń z dokładnością 95%. Jej imię oznacza asystentkę Agenta. Związana z mini-robotem Docky, który automatycznie żąda od klientów brakujących dokumentów. Obecnie Docky rozwiązuje 40% tego typu zadań w firmie.

 

 

 

 

***

 

AirHelp to globalna firma specjalizująca się w prawach pasażerów linii lotniczych, wspierająca podróżnych w odzyskiwaniu odszkodowań za opóźnione i odwołane loty, a także w przypadku odmowy wejścia na pokład. Firma podejmuje również kroki prawne i polityczne, które przyczyniają się do wzrostu świadomości oraz poprawy egzekwowania praw pasażerów na całym świecie. AirHelp zlokalizowany jest w 30 krajach, w których zatrudnia więcej niż 600 pracowników. Dotychczas pomógł ponad 7 milionom pasażerów.

 

 

Kontakt dla mediów:

Aleksandra Franas| Walk PR

tel. 660 435 143| e-mail: aleksandra.franas@walk.pl

Nadesłał:

Redakcja PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl