Terma Bania - innowacyjna metoda realizacji inwestycji
Wodne szaleństwo przez cały rok, a do tego szusowanie po śniegu zimą – w Białce Tatrzańskiej tuż obok wyciągów narciarskich otwarto park wodny Terma Bania.
Praca Miastoprojektu Wrocław nad budową aquaparku trwała 10 miesięcy. Przy jej realizacji wykorzystano korzystny dla inwestora model EPCM, łączący odpowiedzialność inwestora zastępczego i generalnego wykonawcy.
Oferta Termy Bania skierowana jest do klientów, którzy chcą skorzystać z rozrywek parku wodnego, SPA oraz właściwości wód termalnych pochodzących z odwiertu głębinowego. Obiekt został zaprojektowany przez Biuro Projektowe ETC Architekci, które w trakcie budowy zaprosiło do współpracy Miastoprojekt Wrocław.
Terma Bania jako wyzwanie
– Podpisaliśmy umowę w sierpniu 2010 r., momencie kryzysowym dla realizacji inwestycji, która została wcześniej rozpoczęta, lecz nie realizowana zgodnie z oczekiwaniami inwestora – mówi Grzegorz Rosik, dyrektor Miastoprojekt Wrocław. – Zdecydowaliśmy się podjąć to wyzwanie i zrealizować je w ustalonym, ambitnym harmonogramie. Mieliśmy za sobą doświadczenia związane z podobnymi inwestycjami – pracowaliśmy już przy budowie aquaparków m.in. we Wrocławiu, Rudzie Śląskiej, Polkowicach i Głogowie.
Nowoczesny model realizacji
Innowacją Miastoprojekt Wrocław w podhalańskim projekcie było przyjęcie roli realizatora inwestycji w mało popularnym jeszcze w Polsce modelu EPCM (Engineering, Procurement, Construction Management). – EPCM przekłada się na wymierne oszczędności dla inwestora, który – nieobciążony marżą generalnego wykonawcy (jak w tradycyjnym modelu) – oszczędza do 10 procent na kosztach robót budowlanych i wyposażenia obiektu - tłumaczy Grzegorz Rosik.
Model EPCM ma dodatkowy walor – wpływa korzystnie na elastyczność w zarządzaniu budową. Inwestor, działając bez pośrednictwa generalnego wykonawcy, może decydować o szczegółowych rozwiązaniach technologicznych i w ten sposób szukać kolejnych oszczędności przy zawieraniu poszczególnych umów. Grzegorz Rosik: - Realizator we współpracy z inwestorem rekomenduje podział inwestycji na pakiety oraz doprowadza do zawarcia umów z poszczególnymi wykonawcami robót branżowych.
Korzyści dla inwestora
W przypadku inwestycji w Białce Tatrzańskiej Miastoprojekt Wrocław zawarł aż 45 kontraktów. Jako realizator inwestycji był odpowiedzialny za wybór wykonawców i dostawców, zarządzanie wszystkimi pracami, ich rozliczanie i odbiór, a na koniec uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu – Finał prac dla Miastoprojektu Wrocław oznacza otwarcie nowej usługi, jaką jest realizacja inwestycji budowlanych w modelu EPCM, łącząca w sobie rolę inwestora zastępczego i generalnego wykonawcy – podsumowuje Grzegorz Rosik. – Co ważne - usługi korzystnej dla inwestorów, którym zależy na gospodarnym wydawaniu pieniędzy, a jednocześnie optymalnym ich wykorzystaniu. Oficjalne otwarcie Termy Bania jest potwierdzeniem, że jesteśmy profesjonalnym i ambitnym zespołem - dysponujemy nie tylko sporym doświadczeniem, wiedzą i organizacją pracy, ale też z sukcesem realizujemy ambitne wyzwania.
Terma Bania w pigułce
Trójkondygnacyjny budynek o kubaturze ponad 43 m kw. został zbudowany na działce o powierzchni 18 tys. m kw. Park Wodny podzielony jest na trzy strefy: saunarium (z 5 saunami i 3 nieckami basenowymi), rekreacyjną (z 4 nieckami basenowymi i atrakcjami wodnymi) i rozrywkową (z 3 nieckami ze sztuczną falą, rwącą rzeką, grotą, brodzikiem, placem zabaw dla dzieci, 3 zjeżdżalniami i piaskową plażą). Ciekawostkami, które wyróżniają obiekt wśród innych aquaparków, są m.in. dach pokryty naturalną zielenią, nawiązujący do krajobrazu Podhala, oraz wykorzystanie do celów grzewczych wód geotermalnych. Inwestor skorzystał w dofinansowania ze środków UE.
Nadesłał:
Profitcomms
|