Tokofobia, czyli paniczny lęk przed porodem
Wiele kobiet, na wieść o ciąży bądź zbliżającym się terminie porodu, ma mieszane uczucia. Z jednej strony przepełnia je radość ze zbliżającego się rozwiązania, z drugiej jednak ogarnia strach na myśl o samym momencie porodu.
Niekiedy strach ten przyjmuje na tyle silną formę, iż uniemożliwia kobietom zajście w ciąże bądź podejście do porodu naturalnego. Problemem tym zajmowano się już od XIX wieku, jednak dopiero w roku 2000 został zyskał on nazwę tokofobii.
Tokofobia definiowana jest jako paniczny lęk przed porodem. Wyróżnia się trzy główne jej rodzaje: tokofobię pierwotną, wtórną pierwszego rodzaju oraz wtórną drugiego rodzaju. Tokofobia pierwotna dotyczy kobiet, które jak dotąd nigdy nie były w ciąży. W ich przypadku ma ona podłoże nerwicowe lub kulturowe, które często wynika z traumy spowodowanej molestowaniem seksualnym bądź śmierci własnej matki podczas porodu. Z kolei tokofobia wtórna pierwszego rodzaju dotyka kobiet, które urodziły już dziecko, ale w wyniku poprzedniej ciąży doznały szoku, spowodowanego np. śmiercią dziecka. Dotyka ona również te kobiety, które kiedyś poroniły bądź poddały się aborcji. Tokofobia wtórna drugiego rodzaju to natomiast problem pojawiający się u kobiet, które w okresie poporodowym cierpiały na depresję poporodową bądź stres pourazowy.
Tokofobia objawia się u kobiet strachem przed samą ciążą bądź możliwymi komplikacjami. W ich przypadku lęk ten jest silniejszy od chęci posiadania potomstwa, przez co robią one wszystko, aby jak najbardziej zminimalizować szansę zajścia w ciąże. W efekcie czego, unikają one kontaktu seksualnego bądź stosują wszelkie, nawet najbardziej drastyczne, środki i metody antykoncepcyjne. Co więcej, w przypadku ciężarnych kobiet u których stwierdzono tokofobię, silny lęk może doprowadzić nawet do poronienia, aborcji czy też pojawienia się myśli samobójczych. Jak podaje portal mamazone.pl, „szacuje się, że tokofobia może dotyczyć nawet 10 proc. ciężarnych, z czego u 2 proc. jest wyjątkowo intensywna”.
Tokofobia to jednak wciąż problem o którym mało się mówi i który bywa nierzadko bagatelizowany. W efekcie czego, kobiety wstydzą i boją się mówić o swoich lękach i obawach. Jednak problem ten bez wątpienia wymaga pomocy specjalisty, gdyż nierzadko niezbędne jest zastosowanie odpowiednich środków farmakologicznych, które pomogą przezwyciężyć przeraźliwy lęk. Niezwykle istotną rolę odgrywa w nim również wsparcie i zrozumienie ze strony rodziny. Zdecydowanie jest to jednak problem, który nie może być ignorowany. Do wizyty u specjalisty należy zwrócić się już w momencie, gdy obawa przed zajściem w ciąże staje się silniejsza niż sama chęć posiadania dziecka. Profesjonalna pomoc lekarska oraz wsparcie bliskich to bowiem najlepsze metody na poradzenie sobie z tym problemem.
Artykuł powstał przy współpracy z Mamazone.pl
Nadesłał:
admin11
|