Trendy na rynku energetycznym


2019-02-15
Komentuje: Michał Ajchel, Wiceprezes Pionu Energetyki w Schneider Electric

Światowy rynek energetyczny, ze względu na rosnące zapotrzebowanie na energię coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowania ekspertów. Światowa konsumpcja energii na przestrzeni lat  2006-2030 wzrośnie o 44 proc.[1], a starzejąca się infrastruktura i baza  elektrowni, będzie potrzebowała około 25 GW dodatkowej mocy wytwórczej rocznie do 2020[2]. Na taką sytuację ma wpływ nie tylko rozwój obszarów wiejskich, inwestycje w krajach trzeciego świata, ale również nowe inwestycje w krajach rozwiniętych. W celu sprostania tym wymaganiom rynek kieruje się w stronę trzech najważniejszych trendów: energetyki odnawialnej, magazynowania energii i mikrosieci.

Energia odnawialna

Źródła odnawialne już teraz wyznaczają sposób, w jaki firmy zarządzają kupnem i sprzedażą energii - stanowią ich centralny element planowania. Popularyzacja i potrzeba zmiany sposobu generowania mocy jest podyktowana troską o środowisko, większą świadomością społeczeństwa, ekologicznymi trendami oraz efektywnością cenową.

Według badań rok 2017 był rekordowy dla energetyki odnawialnej. Przyrost mocy netto wyniósł 178 GW, co stanowi 70 proc. wszystkich przyrostów mocy, a więc ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku energii pochodzącej z paliw kopalnych i energii jądrowej łącznie[3]. Co więcej, eksperci oszacowali, że w 2016 roku sama wartość inwestycji w sektorze odnawialnych źródeł energii na całym świecie wyniosła 287,5 mld dolarów. To mniej niż w poprzednich latach. W roku 2015 r. zainwestowano w sektorze OZE 348,5 mld dolarów, a rok wcześniej 315 mld dolarów[4]. Spadek wartości inwestycji wynika ze zmniejszenia jednostkowych kosztów generowanych w elektrowniach wiatrowych i fotowoltaicznych.

Magazynowanie energii

Drugim ważnym trendem jest magazynowanie energii. Rozwój tego obszaru jest odpowiedzią na najważniejsze wyzwania branży, czyli optymalizację oraz dywersyfikację źródeł energii. Nowoczesne systemy magazynowania zapewnią płynne i równomierne zasilanie, niezależnie od warunków pogodowych. Dzięki intensywnym badaniom sama technologia będzie nadal ulepszana, w praktyce przełoży się to na bardziej opłacalny i tańszy prąd. Eksperci rynku przewidują, że magazynowanie będzie nierozłącznym elementem tworzenia wszystkich nowych technologii na rynku energetycznym. Nowoczesne rozwiązania z zakresu magazynowania energii podnoszą konkurencyjność cenową i dostępność nawet dla mniejszych dystrybutorów.

Najpopularniejszymi narzędziami do przechowywania energii są akumulatory. Wraz ze wzrostem ich popularności i dostępności, spadają ich ceny. Nabywcy korporacyjni będą dobrze przygotowani, aby zmaksymalizować inwestycje, przyczyniając się jednocześnie do przejścia na czystą energię. Dodatkowo, wraz z rosnącymi możliwościami w zakresie mikrosystemów, magazynowanie będzie mogła stać się bardziej powszechne.

Mikrosieci

Trzecim trendem jest przeniesienie zainteresowania na małe lokalne mikrosieci energetyczne działające autonomicznie. Ich funkcjonowanie jest wsparte algorytmami sztucznej inteligencji, które pozwalają na ciągłą poprawę efektywności. Lokalny system optymalizuje zapotrzebowanie, zużycie i oferuje łatwy system do zarządzania. Mikrosieci łączą czystą technologię wspierającą działalność organizacji z tradycyjną siecią elektryczną. Dzięki takim rozwiązaniom, nabywcy energii mogą uzyskać znaczące oszczędności nawet w perspektywie krótkoterminowej – przede wszystkim dlatego, że izolują swoje urządzenia i chronią przed ryzykiem i stale zmieniającymi się kosztami energii.

Według prognoz, w 2050 r. świat będzie zużywał nawet trzy razy więcej energii niż na początku obecnej dekady. Również w Polsce zapotrzebowanie na kilowaty mocy rośnie i co roku bite są jego kolejne rekordy. W sytuacji, gdy popyt na energię dogania – i coraz częściej przegania – jej podaż, coraz większe znaczenie mają nie kolejne źródła energii, ale również efektywne zarządzenie, które przyniesie oszczędności nie tylko dla budżetu domowego czy firmowego, ale także zapewni bezpieczeństwo energetyczne kraju.

 

O Schneider Electric

Schneider Electric jest liderem cyfrowej transformacji w zarządzaniu energią i automatyce, w budownictwie komercyjnym i mieszkaniowym, centrach danych, obiektach infrastrukturalnych, energetyce oraz przemyśle. Firma obsługuje klientów w ponad 100 krajach, będąc wiodącym dostawcą w obszarze rozdziału energii średniego i niskiego napięcia, zasilania gwarantowanego oraz automatyki. Dostarcza produkty oraz zintegrowane i efektywne rozwiązania, obejmujące systemy zasilania, sterowania oraz oprogramowanie.

Schneider Electric współpracuje z szeroką społecznością Partnerów, Integratorów oraz Deweloperów w oparciu o swoją otwartą platformę technologiczną, dostarczając sterowanie w czasie rzeczywistym i efektywność operacyjną. Wierzymy, że Schneider Electric to wspaniała firma dzięki wspaniałym ludziom i partnerom, którzy ją tworzą. Nasze zaangażowanie w innowacyjność, różnorodność oraz zrównoważony rozwój zapewnia niezawodny dostęp do energii każdemu, w każdym miejscu i w każdym momencie naszego życia. Nazywamy to Life Is On.

www.schneider-electric.pl


[1] Energy Information Administration, USA, 2009

[2] Frost & Sullivan, Europa

[3] Raport „Renewables 2018 Global Status” przygotowany przez REN21

[4] Bloomberg New Energy Finance, 2016 r

Nadesłał:

AZ_2018

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl