Trendy w projektowaniu domów
Współcześnie niemalże każda dziedzina życia podporządkowana jest modzie. Moda steruje naszym ubiorem, zachowaniem oraz wyglądem otoczenia. Wraz z upływem czasu zmieniają się również nasze zapatrywania na dom. Niebagatelne znaczenie ma też zasobność portfela.
Wielki powrót piętra
szukamy domów z dwiema pełnymi kondygnacjami
Po latach „niełaski" powraca w wielkim stylu dom piętrowy, czyli dom z dwiema pełnymi kondygnacjami. Willa XXI wieku nie ma nic wspólnego z szarą, gigantyczną „kostką", która jest traktowana jako „straszydło" z minionej epoki. Współczesny budynek z płaskim dachem może mieć ciekawą bryłę, funkcjonalny układ wewnętrzny i niebanalne, nowoczesne elewacje. Projekty tego typu są obecnie poszukiwane przez inwestorów „znudzonych" tradycyjnymi domami, którzy marzą o oryginalnym domu.
Miejsce na dwa samohody
podwójny garaż staje się standardem
Zmiana naszego stylu życia skłania architektów do stosowania w projektach rozwiązań, które muszą sprostać nowym potrzebom. Dlatego też projektowanie domów z podwójnym garażem jest już pewnym standardem.
Coraz częściej budujemy domy za miastem, z dala od połączeń komunikacji zbiorowej, co wymusza na nas posiadanie dwóch samochodów. O ile pozwala na to wielkość działki - coraz więcej inwestorów ze względów praktycznych decyduje się na budowę domu z podwójnym garażem.
Dodatkowy pokój na parterze
gabinet, pokój dla gości lub pokój seniora
Trendem ostatnich lat jest poszukiwanie projektów z dodatkowym pokojem na parterze, który pełniłby funkcję gabinetu, pokoju dla gości czy pokoju seniora.
To rozwiązanie również wynika ze zmiany stylu życia. Mieszkając za miastem i podejmując gości często chcemy zapewnić im również możliwość przenocowania, bez konieczności powrotu do miasta oddalonego o kilkanaście kilometrów. Oprócz tego, dodatkowe pomieszczenie na parterze może służyć jako gabinet, w którym domownicy w ciszy i skupieniu oddadzą się pracy lub lekturze.
Pochwała prostoty
mniej znaczy lepiej
Wzorem krajów skandynawskich dążymy do prostoty, doceniamy nieskomplikowane rozwiązania, wybieramy klasyczne bryły. Współczesny dom łączy w sobie funkcjonalność, umiar i powściągliwy charakter, który przejawia się w wyglądzie elewacji. Czasy kolorowych elewacji utrzymanych w intensywnych barwach mamy już za sobą. Obecnie najmodniejsza jest stonowana kolorystyka, królują beże, biele, szarości.
Modne są też drewniane okładziny, klinkier oraz kamień elewacyjny. Dobór odpowiednich detali może uatrakcyjnić nawet skromny, prosty dom. Elementy te, będąc nośnikiem nowoczesności, pomogą miłośnikom niebanalnych domów osiągnąć zamierzony efekt.
Dużo światła
wykorzystanie naturalnej energii
Doceniamy walory naturalnego światła i chcemy, by nasz dom był jasny, by światło i ciepło penetrowało budynek. Dobremu wykorzystaniu naturalnego ciepła i energii sprzyja zwarta bryła budynku zbliżona do prostokąta, prosty układ wewnętrzny, dwie kondygnacje lub parter z wysokim poddaszem pozwalającym na wykorzystanie ciepła, które gromadzi się tam za dnia. Inwestorzy nie boją się już dużych przeszkleń i nietypowych rozwiązań stolarki okiennej. Wręcz przeciwnie - są świadomi, że właściwe rozmieszczenie dużych przeszkleń od południowej strony domu pozwala na dobre wykorzystanie naturalnego ciepła, a tym samym na oszczędność energii. Dodatkowym atutem tego typu rozwiązań jest uatrakcyjnienie wnętrza domu ciekawym widokiem zza okna.
Taras nie tylko przed domem
komfort mieszkańców ponad wszystko
Coraz częstszym rozwiązaniem jest projektowanie tarasu nad garażem. Taras tego typu uatrakcyjnia bryłę i daje inwestorom dodatkową powierzchnię do użytkowania. Oczywiście można zastanawiać się nad praktycznością takiego rozwiązania i tu zdania z pewnością są podzielone, bo albo jest się zwolennikiem tarasu na piętrze, albo przeciwnikiem. Jeżeli jednak do budynku przylega garaż, umiejscowienie nad nim tarasu jest optymalnym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni. Taki taras, dostępny z sypialni lub z holu, staje się wspaniałym miejscem relaksu, daje możliwość rozkoszowania się urokami lata bez konieczności wychodzenia z domu.
Potrzebne pomieszczania gospodarcze
świadome planowanieInwestorzy, bez względu na wielkość domu, chcą mieć tzw. pomieszczenia pomocnicze, czyli: spiżarnię, garderobę, kotłownię, często również pralnię czy składzik. Panuje myślenie ekonomiczne - żaden kawałek podłogi nie może się zmarnować. Świadomi swych potrzeb przyszli gospodarze wybierając projekt dbają o wygodę. Dlatego projektowanie garderoby czy spiżarni przy kuchni jest już w zasadzie regułą.
Małe domy poszukiwane
minimalizm przede wszystkim
Wysokie ceny działek, chwilowe zmrożenie rynku kredytów hipotecznych spowodowały, że inwestorzy bardzo uważnie przyglądają się kosztom planowanej inwestycji i starają się realnie określić swoje możliwości, myśląc o późniejszych kosztach eksploatacji domu. Te czynniki oraz popularność rządowego programu „Rodzina na swoim" sprawiają, iż coraz więcej inwestorów wybiera małe domy, o powierzchni od 100 do 140 m². Warto jednak podkreślić, że są one projektowane w taki sposób, aby odpowiadały oczekiwaniom i potrzebom przyszłych inwestorów.
Taras na każdą pogodę
idealnym miejscem rodzinnych spotkań
Bardzo powszechne stało się budowanie domu z tarasem. Taras stanowi przestrzeń łączącą dom z ogrodem, jest miejscem wypoczynku, które pozwala korzystać z uroków natury, a jednocześnie być blisko domu. Taras zazwyczaj dostępny jest z salonu, choć zauważa się również tendencję do planowania tarasu dostępnego z innych pomieszczeń domu, np. kuchni, sypialni.
W projektach jest poszukiwany taras całkowicie bądź częściowo zadaszony, ponieważ można go użytkować przez cały rok bez względu na pogodę. Zadaszenie chroni przed deszczem i nadmiernym słońcem. Po dodaniu balustrad i zamknięciu przestrzeni, powstaje przytulny i miły zakątek.
Szukając projektu domu z dużym zadaszonym tarasem warto pamiętać, że może on ograniczać dostęp naturalnego światła do przylegających pomieszczeń.
Prosty dach
koniecznie dwuspadowy Atutów prostego, dwuspadowego dachu nie sposób przecenić: prosty, szybki i tani w budowie. Wykonawstwo takiego dachu jest mniej pracochłonne i materiałochłonne. Mniejsze odpady materiałowe pozytywnie wpływają na zmniejszenie kosztów wykonania dachu, a w konsekwencji całej budowy domu.
Lokalne urzędy mają niemały udział w promowaniu takich rozwiązań. Decyzje o warunkach zabudowy, czy też zapisy w Planach Zagospodarowania Przestrzennego jednoznacznie narzucają inwestorom wielkość budynku, kąt nachylenia połaci dachu, sposób kształtowania bryły budynku, przez co wywierają istotny wpływ na charakter architektoniczny przyszłych obiektów. Dwuspadowa, klasyczna forma dachu nie oznacza jednak nieciekawej architektury. Wszak w prostocie tkwi elegancja.
Warto podkreślić też, że inwestorzy zyskują na wyborze dachu dwuspadowego dodatkową powierzchnię. Przy dachu dwuspadowym mamy większą możliwość aranżacji poddasza, bowiem skosy nie zabierają tak dużo miejsca, jak to się dzieje w przypadku dachów wielospadowych.
Energooszczędność
idea i ekonomia
Inwestorzy zwracają uwagę nie tylko na funkcjonalność oraz estetykę projektu, ale również na parametry energetyczne budynku. Moda na energooszczędność powoli staje się koniecznością, bo w perspektywie rosnących cen energii dom energooszczędny będzie atrakcyjnym towarem na rynku nieruchomości, co jest szczególnie ważne przy jego ewentualnej sprzedaży.
Dom parterowy
skoncentrowany na wygodzie domowników
Wszyscy cenimy sobie komfort i ten czynnik decyduje o popularności domów parterowych. Wygodna komunikacja bez schodów, przejrzysty układ funkcjonalny, przestrzenne i proste w użytkowaniu pomieszczenia, to podstawowe atuty domów parterowych. Co prawda budynki te wymagają większej działki, czy wybudowania większego dachu, ale cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów.
Domy parterowe umożliwiają sprawną komunikację, bez konieczności pokonywania schodów, stąd są idealnym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych.