Trenuj w rytmie swojego serca
Początki treningu bywają bolesne. Przemęczenie i utrzymujące się przez dłuższy czas zakwasy to znak, że nie ćwiczyliśmy zgodnie z sygnałami, jakie daje nam nasze ciało. Ten problem pomoże rozwiązać pulsometr - urządzenie, które motywuje do ćwiczeń i wspomaga proces odchudzania.
Pulsometr można określić jako urządzenie treningowe, które na bieżąco monitoruje pracę naszego serca. Dzięki temu łatwiej jest ustalić optymalną intensywność i czas treningu - ćwiczymy bowiem według sygnałów wysyłanych przez nasze ciało, a nie zgodnie ze schematycznym planem treningowym.
To bardzo istotny aspekt - nie tylko dla doświadczonych sportowców, ale też dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z regularną aktywnością fizyczną. Dla początkujących sportowców nie ma bowiem nic gorszego niż przemęczenie spowodowane zbyt intensywnym treningiem. To może prowadzić do rezygnacji z ćwiczeń i... powrotu do niezdrowego trybu życia.
Jaki sprzęt wybrać?
Na rynku dostępny jest szeroki asortyment pulsometrów. W zależności od precyzji pomiaru i dodatkowych funkcji, różnice w cenach mogą wynosić nawet tysiąc złotych. Najprostsze urządzenia wykonują pomiar pulsu dopiero po przyłożeniu palca do specjalnego czujnika. Jednak, jak tłumaczy Łukasz Andrzejewski ze sklepu internetowego Sport-shop.pl, taka metoda pomiaru ma dwie podstawowe wady: - wyniki podawane są w przybliżeniu, a pomiar nie odbywa się w systemie ciągłym. Nie mamy więc możliwości optymalnej realizacji celów treningowych. Znacznie lepszym rozwiązaniem są urządzenia wyposażone w specjalny czujnik zakładany na klatkę piersiową. Wówczas pomiary wykonywane są bezpośrednio na sercu, dzięki czemu radykalnie wzrasta precyzja pomiaru.
W sklepie Sport-shop.pl pulsometry z paskiem napiersiowym można kupić już za około 200 zł. Za taką cenę otrzymamy urządzenie, które, oprócz precyzyjnego wskaźnika tętna, posiada też funkcję wyliczania spalonych kalorii, a także zaawansowany stoper zdolny zapamiętać nawet kilkadziesiąt pomiarów czasu czasów. Dzięki temu możemy w wygodny sposób monitorować nasze postępy treningowe.
Przydatną funkcją jest też alarm wizualny i dźwiękowy, który uruchamia się w sytuacji, kiedy przekroczymy dany zakres treningowy. - W ten sposób możemy z dość dużą precyzją określić intensywność ćwiczeń. Nie trenujemy na tzw. długu tlenowym, co w praktyce oznacza, że nie zakwaszamy mięśni i możemy ćwiczyć przez dłuższy czas. Trening aerobowy o średniej intensywności jest wręcz idealny jako wspomaganie procesu odchudzania - przekonuje Łukasz Andrzejewski, ekspert ze sklepu Sport-shop.pl.
Przydatny gadżet
Bardziej rozbudowane pulsometry oferują nawet kilkanaście funkcji, mają wbudowany odbiornik GPS i precyzyjny czujnik prędkości. Takim urządzeniem jest RS800CX Pro Training Edition Premium produkowany przez firmę Polar. Urządzenie umożliwia mierzenie prędkości, dystansu, a nawet zmian wysokości nad poziomem morza. Dzięki odbiornikowi GPS urządzenie mierzy nachylenie terenu, a także ustala docelowe tempo, które należy osiągnąć, aby zrealizować plan treningowy w określonym czasie. Zaawansowane pulsometry oferują także szereg funkcji indywidualizujących trening, m.in. elastyczne ustawianie limitów tętna pod kątem planu treningowego. Przydatną funkcją jest też automatyczny zapis międzyczasów, na przykład każdorazowo po pokonaniu jednego kilometra.
- Istotną cechą pulsometrów „z wyższej półki” jest ich uniwersalność. Doskonale sprawdzą się nie tylko podczas codziennego joggingu, ale też w trudnych górskich warunkach, gdzie znaczenie ma przebyty dystans i różnice wysokości. Takie urządzenia świetnie sprawdzą się też podczas wycieczek rowerowych – dzięki odbiornikowi GPS system zapisuje szczegóły trasy, które później w łatwy sposób można nanieść na popularne programy, m.in. Google Maps, i budować własną bazę odwiedzonych miejsc – wylicza Łukasz Andrzejewski ze Sport-shop.pl
Jak wyliczyć tętno
Trening z wykorzystaniem pulsometru ma optymalnie obciążać nasz organizm. Już na początku przygody w regularną aktywnością fizyczną warto ustalić maksymalny puls, a także tzw. rezerwę tętna, czyli różnicę między tętnem maksymalnym a spoczynkowym. W ten sposób poznajemy, jak zmienia się nasze tętno w zależności od intensywności ćwiczeń.
Przyjmuje się, że maksymalny puls (oznaczany często jako "HRmax") należy wyznaczać za pomocą wzoru 220 – wiek, przy czym 220 to przeciętne tętno noworodka. Z wiekiem ta wartość obniża się. Maksymalne tętno przeciętnego 30 - latka równa się około 190 uderzeniom na minutę. Jest to oczywiście najprostsza metoda oznaczania HRmax. Aby dokonać bardzo precyzyjnych wyliczeń, należy wykonać test wysiłkowy pod kontrolą lekarza medycyny sportowej. W zdecydowanej większości przypadków różnice w pomiarach nie przekraczają jednak kilku procent.
Tętno spoczynkowe należy mierzyć rano, tuż po przebudzeniu. W zależności od ogólnej kondycji naszego organizmu, wagi i trybu życia, ta wartość może się wahać. Im bardziej wytrenowane ciało, tym tętno spoczynkowe jest niższe. Przeciętny puls wynosi 70-80 uderzeń na minutę. Dla porównania tętno spoczynkowe Justyny Kowalczyk, naszej znakomitej biegaczki, wynosi niecałe 50 uderzeń na minutę!
- Optymalny trening aerobowy to taki, w którym nie przekraczamy wartości 80 proc. maksymalnego tętna. Powyżej tej granicy trening odbywa się na tzw. długu tlenowym, co w krótkim czasie może doprowadzić do zakwaszenia mięśni. Jedynym pożytkiem treningu „poza limitem” jest zwiększenie szybkości kurczliwości mięśni, co jest korzystne głównie w przypadku sprinterów. W codziennym treningu, a już przede wszystkim w procesie spalania tłuszczu, zaleca się ćwiczyć w tempie 60 – 80 proc. maksymalnego pulsu. Bez pulsometru trudno jest precyzyjnie poruszać się w tym zakresie – podsumowuje Łukasz Andrzejewski.
Źródło: Sport-shop.pl
O firmie:
Sklep Internetowy SPORT-SHOP.pl to obecnie jeden z największych sportowych sklepów internetowych w Polsce. W ciągu kilku lat wyspecjalizowaliśmy się w sprzedaży internetowej sprzętu fitness, sprzętu turystycznego i akcesoriów sportowych. Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowana oferta zawsze nadążała za nowościami na rynku sportowym. Specjaliści z wybranych branż towarów stale śledzą trendy w technologii sportowej. Ciągły wzrost sprzedaży, już od wielu lat zapewnia firmie czołowe miejsce na liście największych sportowych sklepów internetowych w Polsce.
Nadesłał:
Artefakt
|