Triton - typy rozwiązań do chłodzenia centrum danych
2018-04-03
Organizowanie szaf w gorące/zimne alejki to standardowe rozwiązanie dla centrów przetwarzania danych. Szafy są ustawione na przeciwko siebie, podczas gdy zimne powietrze jest dostarczane przez perforowane płytki w podłodze podniesionej.
Standard ANSI/TIA/EIA-942-A zaleca szerokość zimnej alejki wynoszącą 1,2 m. Na ogół jest to rozmiar dwóch płytek podłogi podniesionej. Zimne powietrze jest dostarczane przez perforowane płytki z przodu szafy, która jest wyposażona w wentylatory. Zimne powietrze dostaje się do elementów aktywnych przez drzwi o 80% perforacji. W tym przypadku podwójna podłoga dostarcza zimne powietrze i konieczne jest, aby wszystkie pozostałe otwory zostały zakryte. Jest to niezbędne ze względu na konieczność zachowania ciśnienia statycznego powietrza oraz zminimalizowanie strat zimnego powietrza.
Zwarta zimna alejka
Rozwiązanie gorącej/zimnej alejki powoduje brak skutecznej recyrkulacji ogrzanego powietrza, a tym zwiększa ryzyko powstawania tak zwanych hot-spotów, czyli przegrzanych obszarów. Rozwiązanie problemu to tak zwana zwarta zimna alejka. Jest to zamknięty system modułowy z możliwością rozbudowy, który fizycznie oddziela zimne powietrze od gorącego. Tak właściwie to tworzy oddzielny obszar dla gorącego i zimnego powietrza i zapobiega ich mieszaniu. Zimne powietrze jest wprowadzane do zamkniętego obiegu przez perforowane płytki podłogi poniesionej lub za pomocą urządzeń chłodzących, zamontowanych bezpośrednio na linii łączącej obudowy. Standardowa szerokość zamkniętej zimnej alejki wynosi 1,2 m (dwie płytki podłogi podniesionej) lub 1,8 m (trzy płytki podłogi podniesionej). Na obu końcach zamontowane są szklane drzwi przesuwne. Zastosowanie tego rozwiązania staje się coraz bardziej popularne ze względu na efektywność chłodzenia i zmniejszenie zużycia energii całego centrum danych.
Zamknięte rozwiązanie modułowe
Zamknięte rozwiązanie modułowe umożliwia maksymalną efektywność energetyczną i skalowalność dla długoterminowego rozwoju centrum przetwarzania danych. To rozwiązane jest projektowane i wykonywane z myślą o potrzebach klientów. W jednym pomieszczeniu muszą być strefy o różnych temperaturach roboczych, ale również o różnej gęstości obciążenia termicznego. Rozwiązanie to charakteryzuje szafy o wysokim poziomie ochrony IP. Taka szafa chroni również zainstalowane komponenty przed kurzem i wilgocią. Urządzenia chłodzące są przymocowane bezpośrednio do modułów z wewnętrzną strefą zimnego powietrza w przedniej części szafy i modułów z gorącym powietrzem w tylnej części szafy. Takie rozwiązanie umożliwia połączenie dowolnej liczby szaf i urządzeń chłodzących w module.
Przepływ przez podłogę
To rozwiązanie zwiększa skuteczność chłodzenia zimnym powietrzem poprzez wymuszenie obiegu od podłogi podniesionej do zainstalowanych urządzeń. Szafa jest instalowana na otworze w podłodze. Deflektor, znajdujący się w dolnej części szafy kieruje zimne powietrze do przedniej części. Zimne powietrze jest ponadto kierowane na drzwi bez perforacji, które mogą być wykonane ze szkła lub z metalu. Gorące powietrze jest usuwane z szafy albo przez drzwi o perforacji 80%, albo przez sufit. Instalacja regulatora dopływu zimnego powietrza w dolnej części szafy umożliwia regulację ilości powietrza lub całkowite przerwanie nadmuchu w sytuacji, gdy szafa nie jest wykorzystywana. Zaletą tej metody jest duża elastyczność w doborze systemu chłodzenia. Montowanie szaf w ciepłej/zimnej alejce nie jest wymagane, jeżeli gorące i zimne powietrze jest oddzielone, jednak wymaga to instalacji ramki oddzielającej wewnątrz szafy dla ścisłej separacji zimnego i gorącego powietrza.
Przepływ przez podłogę z odpływem gorącego powietrza
Możliwą wadą zimnej alejki i chłodzeniu przez otwory w podłodze jest powrót gorącego powietrza do otoczenia zainstalowanych urządzeń. Nie powoduje to komplikacji, jeśli uwzględnimy to na etapie projektowania centrum danych. W niektórych przypadkach możliwym rozwiązaniem jest całkowite oddzielenie ciepłego powietrza od obszarów o dużym zagęszczeniu zainstalowanych urządzeń. Projekt ten zakłada dostarczenie zimnego powietrza z zewnątrz pomieszczenia lub z podniesionej podłogi i odesłanie go do sufitu. Gorące powietrze nie wraca do hali, ale jest wdmuchiwane do podwójnego sufitu. Tylny deflektor znajdujący się w górnej części szafy pozwala na optymalizację przepływu gorącego powietrza. Duży adapter umożliwia przepływ większej ilości powietrza przy stosunkowo niskiej prędkości. Wlot ciepłego powietrza jest zlokalizowany na drzwiach szafy, a gorące powietrze jest odprowadzanie przez otwory wylotowe do podwójnego sufitu, znajdującego się ponad szafą. Jednostki klimatyzacyjne schładzają gorące powietrze i dostarczają do podłogi podniesionej. Układ chłodzenia powietrza jest zamknięty. Rozwiązanie to zapewnia wysoką wydajność chłodzenia. Badania wykazały, że to rozwiązanie może być stosowane do ochłodzenia do 30 kW na szafę.
Nadesłał:
DominikaProjektZero2
|
|
Wasze komentarze (0):