Trójmiejski ewenement


Trójmiejski ewenement
2014-02-21
Gdańsk, w kontekście rozwoju międzynarodowego biznesu, jest dziś o krok za takimi miastami jak Kraków czy Wrocław, szczególnie w sektorze outsourcingu usług. Czy aglomeracja trójmiejska ma szansę stać się atrakcyjną lokalizacją dla zagranicznych inwestorów i kiedy może się tak stać?

Pochodzący z Gdańska Maciej Grabski, współzałożyciel Wirtualnej Polski, inwestor największego kompleksu biurowego w Trójmieście – Olivia Business Centre, przekonuje, że stolica województwa to doskonałe miejsce do inwestowania. Jako podstawowe przewagi konkurencyjne regionu wymienia bezpieczeństwo i stabilność prowadzenia biznesu, skuteczne działania władz samorządowych, potencjał transportowy i handlowy płynący z portów oraz wysoką jakość życia.

 

– Atutem Trójmiasta są również zasoby ludzkie. Podczas gdy przez następne 20 lat większość populacji polskich miast będzie się „kurczyć”, liczba ludności w tej lokalizacji urośnie – zaznacza Maciej Grabski.

 

Łącznie Trójmiasto to prawie 750 tys. mieszkańców i blisko 100 tys. studentów na 22 uczelniach wyższych. – W perspektywie 10–20 lat Gdańsk stanie się zupełnie innym miejscem, wróci do hanzeatyckich korzeni sprzed 300 lat – zapowiada gdański przedsiębiorca.

 

Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zwraca uwagę również na dobrą infrastrukturę drogową, rozwiniętą ofertę edukacyjną – od przedszkola do szkół wyższych oraz bogatą ofertę spędzania wolnego czasu. – To wszystko ma kluczowe znaczenie dla menedżerów z zagranicy, jednak najważniejsza jest jakość terenów inwestycyjnych, ich przygotowanie oraz szczegółowe plany zagospodarowania obejmujące znaczną część Trójmiasta. To ewenement w skali kraju – podkreśla Teresa Kamińska.

 

Dla inwestorów istotne są wiarygodne informacje ze strony władz samorządowych w zakresie m.in. stabilności strategii rozwoju regionu i wpływu tych działań na ich inwestycje. – Cały czas największym magnesem dla biznesu są tereny nabrzeża. W tej chwili prowadzone są rozmowy z dwoma inwestorami ze Skandynawii, którzy właśnie tu chcą ulokować swoje firmy – zdradza Kamińska.

 

Ważnym czynnikiem rozwoju regionu pomorskiego powinna być gospodarka morska i transport. Dziś wiele inwestuje się w autostrady, lotniska, kolej, ale co się musi stać, by Gdańsk, a razem z nim całe Trójmiasto w pełni wykorzystało płynący z morza potencjał.

 

– Ostatnie 5–6 lat to rewelacyjny okres dla gospodarki morskiej. Przemysł stoczniowy wręcz kipi. Niestety dobra sytuacja w portach ma wciąż niewielki wpływ na rozwój regionu pomorskiego – uważa Walery Tankiewicz, wiceprezes Morskiego Portu Gdynia.

 

Jak dodaje, to ciągle niewykorzystany potencjał. Przeładunki w portach nieustannie rosną, jednak nie zostają na dłużej w regionie, ale od razu dalej transportowane. – Co prawda przy naszych nabrzeżach rozwijają się powierzchnie magazynowe i biurowe, ale jest ich cały czas niewiele. Brakuje centrów logistycznych z prawdziwego zdarzenia – podkreśla Tankiewicz.

 

Błażej Kucharski z Colliers International zwraca uwagę, że woj. pomorskie przez wiele lat nie było brane na poważnie przez deweloperów powierzchni logistycznych i magazynowych. Ta lokalizacja cały czas przegrywała z resztą Polski. – To co dzieje się obecnie w portach odmieni tę sytuację. Już teraz wielu deweloperów jest przygotowanych do inwestycji. Szykujemy coraz więcej analiz na potrzeby konkretnych przedsięwzięć.
W perspektywie 10 lat Trójmiasto dogoni Wrocław – mówi
Błażej Kucharski z Colliers International.

 

Jeśli chodzi o rozwój sektora usług dla biznesu w Trójmieście, prelegenci podkreślali, że branża ta cały czas rośnie i będzie się tak działo jeszcze przez wiele lat. Podczas gdy w Krakowie czy Wrocławiu rynek jest już bardzo duży i pojawiają się problemy z wykwalifikowaną siłą roboczą, w Trójmieście tego problemu jeszcze nie ma. – W tym regionie nie mieliśmy problemu ze znalezieniem pracowników czy powierzchni biurowej, ale kluczowa była dla nas jakość obsługi, jaką zaoferowała powołana przez samorząd agencja Invest in Pomerania – mówi Remigiusz Wojciechowski, dyrektor Bayer Service Center Gdańsk.

 

Oferta nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście to obecnie już blisko 500 tys. mkw., co plasuje tę lokalizację na trzecim miejscu wśród miast regionalnych, po Wrocławiu i Krakowie. – To największy rynek biurowy w Polsce Północnej, z konkurencyjnymi stawkami czynszu i ofertą powierzchni dostępnej od ręki – mówi www.propertynews.pl.

 

###

Informacje o Grupie PTWP SA:

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995r. Specjalizuje się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji obejmujących wydawanie magazynów prasowych i specjalistycznych publikacji, budowę i zarządzanie portalami internetowymi, a także organizację kongresów, konferencji, seminariów i wydarzeń specjalnych oraz szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej.

Grupa PTWP SA jest wydawcą m.in.: Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł, czasopisma Rynek Spożywczy, miesięcznika Rynek Zdrowia i miesięcznika Farmer. Grupa PTWP SA posiada 70 proc. udziałów w PTWP–ONLINE Sp. z o.o., do której należą branżowe portale m.in.: wnp.pl, propertynews.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, rynekaptek.pl, portalsamorzadowy.pl, infodent.pl, pulsHR.pl, promocjada.pl, farmer.pl, serwis gieldarolna.pl.

 

Posiada 100 procent udziałów w spółkach Publikator i Publiaktor.pl, wydających tytuły takie jak: Dobrze Mieszkaj, Świat Łazienek i Kuchni, 100% Wnętrza, Meble Plus, Łazienka oraz dobrzemieszkaj.pl.

 

W kwietniu 2013 r. Grupa PTWP zadebiutowała na rynku NewConnect.

Zapraszamy na stronę www.ptwp.pl

Nadesłał:

Grupa PTWP SA
http://ptwp.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl